לא רוצים זמר ערבי באירוויזיון

למעלה מ-50% מבני הנוער בישראל אינם מעוניינים שזמר ערבי ייצג את ישראל באירוויזיון. 66% מהיהודים לא יעקבו אחר כוכב ערבי באינסטגרם

רעות הדר , כ"ה בשבט תשע"ט

נטע ברזילי באירוויזיון 2018
נטע ברזילי באירוויזיון 2018
צילום: רויטרס

סקר שיזמה הקריה האקדמית אונו מגלה כי עמדותיהם של בני הנוער בישראל כלפי מגזרים שונים אינן מבשרות רוח של שילוב וקבלה.

הרוב המוחלט של הנשאלים העידו כי הם מכירים אדם ממגזר או חברה שונה משלהם. למעלה מ-50% ציינו שאינם מעוניינים שזמר ערבי ייצג אותם באירוויזיון.

עוד עלה בתוצאות הסקר כי 66% מבני הנוער היהודים בישראל לא יעקבו אחר כוכב רשת ערבי באינסטגרם.

ל-64% ממבני הנוער לא מפריע שילמד אותם מורה ממגזר אחר, והרוב סבורים כי כלל המגזרים מתאימים לתפקיד שיפוט בישראל.

עוד עלה מהסקר כי בכל הנוגע לזכויות, 60% מבני הנוער סבורים כי ליהודים וערבים צריכות להיות זכויות שוות. 40% סבורים כי ליהודים צריכות להיות יותר זכויות מאשר לערבים, ו -79% מבני נוער המשתייכים למגזר הדתי מאמינים שליהודים צריכות להיות יותר זכויות מאשר לערבים.

נתון מעניין נוסף שהתגלה בסקר הוא כי62% מבני הנוער המשתייכים למגזר הדתי מעוניינים ללמוד בכיתה עם תלמידים מהמגזר שלהם אך באופן כללי 43% ציינו העדפה לכיתה עם לפחות רוב תלמידים מהמגזר שלהם.

פרופ' יובל אלבשן, דיקאן הפקולטה למשפטים בקריה האקדמית אונו, הגיב על ממצאי הסקר: "בחברה רסיסית ושבירה כמו החברה הישראלית, ממצאי הסקר חייבים להטריד את ההנהגה ובמיוחד את ההנהגה הדתית. הממצאים שלפיהם קרוב לארבעים אחוז מבני הנוער סבורים שליהודים מגיעות זכויות יתר, שלדעתם יהודים מתאימים יותר למלא תפקידים בכירים ושהם מסרבים שזמר ערבי ייצג את ישראל באירוויזיון חייבים להדליק אור אדום בוהק".

עוד מוסיף אלבשן "מי שאמור להיות מודאג במיוחד הם קברניטי החינוך הממלכתי דתי, שלפי הסקר, לעמדות גזעניות בקרב הנוער הדתי יש אחוזי תמיכה גבוהים מאוד והם מגלים חוסר סובלנות והתנשאות כלפי שאר חלקי החברה - ערבים ויהודים כאחד - מה שמביא את רובם להסתגר במגזר שלהם. אם תימשך עצימת העיניים מול מה שקורה בקרב הנוער מחר לא נוכל עוד לדבר על החברה הישראלית אלא על רסיסי חברה ישראלים שנאבקים זה בזה ובזים זה לזה וזה אסון".

הסקר נערך על ידי חברת סאפיו, ונבדק על מדגם מייצג של 305 בני נוער בגילאי 12-17.