"אבטחה חסרת תקדים" לכנס הפוליאמוריה

גוברת הסערה סביב יום העיון בנושא "סוגיות טיפול בפוליאמוריה" באוניברסיטת בר אילן.

גיל רונן , כ"ה בשבט תשע"ט

מחאה מול בר אילן
מחאה מול בר אילן
צילום: דוברות

גוברת הסערה סביב יום העיון בנושא "סוגיות טיפול בפוליאמוריה" המתוכנן להיערך באוניברסיטת בר אילן ביום שלישי.

בבלוג הפמיניסטי "המקום הכי חם בגיהינום" כתבה גלית עדות כי עדי חסיד, מנחת יום העיון ומטפלת מוסמכת שלמדה בבר-אילן, העלתה חשש מפני אלימות סביב הכנס: "יש סידורי אבטחה חסרי תקדים", אמרה.

הלחץ על האוניברסיטה הוביל בינתיים לשינויים במתכונת הכנס ובכותרות ההרצאות שיינתנו בו. בעלון הפרסומי הראשון שהופץ צוטטו נתן זך ("אני רוצה תמיד עיניים") ויהודה עמיחי ("ראיתי דרכים מובילות מאיש אחר לאשה אחרת"), אך ציטוטים אלה נעלמו מהעלון השני.

הרצאתו של הפסיכולוג דוד בנאי, שכונתה "פשרה כואבת ושמה פוליאמוריה", מכונה כעת "פוליאמוריה: אסוציאציות של דחף וחרדה ותבניות קליניות בהתייחסות מקצועית וציבורית לתופעה". הרצאתה של המטפלת הזוגית והמינית מיכל ניר, שנקראה תחילה "עוד געגוע", נקראת כעת "איחוי וריפוי מול שבר". והמונולוג של השחקנית אסתי זקהיים, "פרויקט סקס", שינה את שמו ומופיע רק כ"מונולוג" בעלון החדש.

עוד דיווחה עדות כי "בתחילה לא הוטלו מגבלות על הרישום לכנס, אך בעלון השני צויין בבירור כי 'הכנס מיועד למטפלים וברישום מוקדם בלבד', ואנשים שנרשמו ושילמו קיבלו הודעת ביטול".

מול האוניברסיטה ומול ביתה של הרקטורית, מרים פאוסט, נערכו הפגנות. בנוסף, התקיימו אירועי מחאה נגד הכנס, בטענה כי האוניברסיטה מעודדת באמצעותו ניאוף ואת הרס התא המשפחתי. במחאות ובפעילות מעורבים הארגונים שוברות שוויון, בוחרים במשפחה ומרכז ליב"ה.

סטודנטים בוגרי האוניברסיטה הפיצו עצומה, שבה דרשו מבר-אילן לבטל באופן מיידי את הכנס, עליה חתמו כבר יותר מ-2,000 איש. בעצומה נכתב כי "מזעזע לחשוב על ילד שגדל בבית מלא בגידה וזנות כזה. לצערנו האוניברסיטה הרחיקה לכת, והחליטה לשתף פעולה עם אג'נדה קיצונית זאת ולתת לה במה".

בנוסף, לדברי עדות, פורסמו באתרים שונים מספרי הטלפון הישירים וכתובות המייל של בכירי האוניברסיטה, לצד בקשה להציף אותם בדרישה לביטול הכנס. "אם גם אתם חושבים שניאוף ובגידה הם חורבן המשפחה, כתבו למרים פאוסט מה דעתכם על כנס הפוליאמוריה ה'מקצועי' שמארחת אוניברסיטת בר-אילן", נכתב שם.