האם ניתן להכין רמקול שבת ללהקת שלווה לאירוויזיון?

מארגני תחרות האירוויזיון פנו למכון צומת בבקשה לייצר רמקול שבת ללהקת שלווה. במכון צומת סירבו

אורלי הררי , כ"ו בשבט תשע"ט

חוקי האיגוד קשוחים, אבל יודעים להתגמש כשצריך. להקת שלווה
חוקי האיגוד קשוחים, אבל יודעים להתגמש כשצריך. להקת שלווה
צילום: רונן אקרמן

הצלחת להקת שלווה שבה מופיעים בעלי מוגבלויות שומרי מצוות, בתחרות 'הכוכב הבא לאירוויזיון' והעובדה כי החזרה הגנרלית לארוע המדובר תיערך בשבת, הביאה את אמרגני המופע לבחון האם ניתן למצוא פתרון טכנולוגי לחילול השבת.

אמרגני התחרות פנו לאחרונה למכון צומת העוסק בחיבור שבין ההלכה והטכנולוגיה בבקשה לבחון שימוש בתחרות ברמקול שבת ולמכור מערכת כזו לשימוש הלהקה

הרב מנחם פרל ראש מכון צומת הבהיר בתשובה בנושא כי ה"שבת קול" שהותר בידי הרב שאול ישראלי והרב חיים דוד הלוי מיועד אך ורק לצורך מצווה וכי חילול השבת ההמוני הצפוי להיות במרכז הירידים בת"א באירוויזיון ובחזרה הגנרלית בליל שבת הקודם לו, ודאי אינו 'צורך מצוה', ולהיפך! על כן כתב "סירבנו לתת לו יד וסיוע (אף שעשוי היה להקטין את חילול השבת של חברי הלהקה) משום שהדבר עלול להתפרש כמתן לגיטימציה לענין."

בתשובתו הבהיר הרב פרל כי במערכת ה'שבתקול' שפיתח מכון צומת קיימת מערכת הגברה, המבוססת על מצבר חשמלי, מארז סגור ונעול (מפתח ביד המשגיח בלבד) שעון שבת להפעלה וניתוק, ללא כל יכולת שינוי ונגיעה בחיבורי המערכת וכפתוריה בשבת.

המיקרופון שבו ניתן לעשות שימוש אינו המיקרופון הדינאמי שמייצר אותות חשמליים בהתאם לעוצמתם ולגובהם של גלי הקול, והוא אסור בשימוש בשבת, אלא המיקרופון הקיבולי שאינו מייצר אותות חשמליים אלא רק משנה את התנגדות המוליכים של זרם חשמלי קיים בהתאם לעוצמת הצלילים ולגובהם והשימוש בו אינו כרוך באיסור כלשהו. מיקרופון כזה נמצא גם במכשירי השמיעה (לכבדי שמיעה) המאושרים לשימוש ע"י מכון צומת.

מערכת ההגברה בשבת קול מתבססת על 'מוליכים למחצה', שכאשר המעגל החשמלי כבר פעיל אין בהשפעה על עוצמתו ע"י הדיבור כל איסור.

במערכת אסורים כמובן כל הדלקה וכיבוי – שכן סגירת מעגל חשמלי ('הדלקה') ופתיחתו ('כיבוי') אסורים בשבת לחלוטין. המערכת נעולה מפני מגע יד אדם שלא ינהג כהרגלו בחול, לכבות או להדליק.

הרב פרל ציין כי יש מי שמתנגדים לשימוש במערכת משום שהרמ"א אוסר לעשות רעש של מלאכה בשבת, ולדעתו פעולה זו מזלזלת בשבת, וכן בשל העובדה כי הרפורמים פעלו להכנסת רמקולים לבתי הכנסת שלהם, המתירים מצביעים על כך, שבכל דבר שברור לכל כי לא הופעל בשבת (מערכת שונה, שלט ברור המורה כי מדובר במערכת שבת וכד') לא חל האיסור, בדיוק כמו שעון שבת וכי הגברת קול דרשה, איננה רעש של מלאכה כלל.

על כן הסביר הרב פרל, במכון צומת בודקים היטב שהמערכת תשמש לצורך מצווה, באופן מותר ובהסכמת הרב המקומי, ורק אז מתאימים ומייצרים מערכת למבקש.