יו"ר ועדת הבחירות נפגש עם היועמ"ש

בישיבה נדונו האתגרים החדשים הצפויים לעמוד בפני המדינה בתקופת הבחירות והאמצעים להבטחת טוהר הבחירות וההגנה על ההליך הדמוקרטי.

ערוץ 7 , כ"ח בשבט תשע"ט

הפגישה. היום
הפגישה. היום
צילום: דוברות משרד המשפטים

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, המשנה לנשיאת ביהמ"ש העליון השופט חנן מלצר, ומנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית, עו"ד אורלי עדס, נפגשו היום (ראשון) עם היועץ המשפטי לממשלה, ד״ר אביחי מנדלבליט, פרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, ונציגים בכירים מטעמם.

הפגישה נועדה כדי להיערך בנקודות ההשקה שבין שני הגופים, במערכת הבחירות הקרובה.

ממשרד המשפטים נמסר, "בישיבה נידונו האתגרים החדשים הצפויים לעמוד בפני המדינה בתקופת הבחירות בה אנו מצויים, ונדונו האמצעים הקיימים בידי הרשויות להתמודדות עמם, על מנת להבטיח את טוהר הבחירות וההגנה על ההליך הדמוקרטי".

לאחרונה קיים השופט מלצר דיון בוועדת הבחירות המרכזית בשאלת תחולת חוק הבחירות על תעמולה אנונימית ברשתות החברתיות.

בעתירה שהגישו עורכי הדין שחר בן-מאיר ועו"ד יצחק אבירם הם טענו כי יש לאסור על המפלגות בבחירות הקרובות, או על גופים הפועלים בשמם, בתשלום או לא בתשלום לפרסם הודעות, סמסים, תגובות, ציוצים ואפילו 'לייק', ללא זיהוי תחת שם הסיעה/מפלגה אשר מטעמם התפרסם המידע. העתירה מבקשת להחיל בצו כל פרסום ברשתות החברתיות, בהודעות SMS ובתכנות מסרים מיידים.

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, הגיש לוועדת הבחירות את עמדתו לפיה ניתן למצוא עיגון בדין הקיים להחלה של הוראות סעיפים המתייחסים למודעות מודפסות בחוק דרכי תעמולה, ביחס למודעות תעמולה ברשת האינטרנט, וזאת תחת נסיבות מסוימות בלבד.

במהלך הדיון הציע השופט מלצר לנציגי המפלגות להגיע להסכמה על חקיקת בזק בנושא, אולם לאחר שלא הושגה הסכמה בנושא הועבר הנושא להחלטה, שטרם ניתנה.