דרישה: להעמיד לדין את כל הסייענים

משפחתו של הרב איתמר בן גל דורשת לעצור ולהעמיד לדין את כל הגורמים שסייעו למחבל להימלט, ובהם גם הצוותים הרפואיים שטיפלו בו.

ערוץ 7 , כ"ח בשבט תשע"ט

הרב איתמר בן גל הי"ד ורעייתו מרים
הרב איתמר בן גל הי"ד ורעייתו מרים
צילום: באדיבות המשפחה

ארגון חוננו פנה לאחרונה בשם משפחתו של הרב איתמר בן גל הי"ד לאלוף פיקוד המרכז, נדב פדן, בבקשה לעצור את כל הסייענים שסייעו לרוצחו של הרב בן גל במהלך הימלטותו.

בפנייה, שנעשתה על ידי עו"ד חיים בלייכר מהארגון, אומרת המשפחה: "אנו פונים בבקשה לעצור ולהביא לדין את כלל הסייענים הקשורים למחבל, וכן את הצוותים הרפואיים שטיפלו בו מבלי לדווח על הימצאותו".

בראשיתה של הפנייה מבקש עו"ד בלייכר להודות בשם המשפחה ובשם אזרחי ישראל על המאמץ ללכידת המחבל ותפיסתו, אך לטענתם זה לא מספיק. "לפי הידוע לנו הוגשו כתבי אישום בגין סיוע למחבל לאחר המעשה או נתינת מקלט רק כנגד הסייענים ואביו של המחבל. מאחר והמחבל נמלט והסתתר במשך 40 יום, יש להניח שהיו למחבל שותפים רבים אשר סייעו לו" נכתב בפנייה.

"בנוסף, המחבל טופל על ידי רופא בשם יוסף אלעוט, וכן בביתי החולים אלרחמה ורפדיה בשכם מבלי שהצוות הרפואי העביר דיווח לכוחות הביטחון על הימצאותו של המחבל. הימלטות המחבל גרמה לתעסוקה עבור כוחות צבא ומודיעין רבים וזאת על חשבון טיפול בטחוני בגזרות אחרות. זאת בנוסף לכך שהמחבל ממשיך להוות סכנה מידית כל עוד הוא לא נתפס" הוסיף עו"ד בלייכר בשם המשפחה.

בארגון מדגישים שגם בכתב האישום שהוגש נגד אביו של המחבל, מוזכר במפורש אודות דודתו של המחבל אשר ידעה על הפיגוע שנעשה וסייעה למחבל בהימלטותו. גם אותה מבקשת המשפחה לעצור ולהעמידה לדין על הסיוע שלה למחבל.

כזכור, הרב איתמר בן גל נרצח לפני כשנה בדקירות סכין בעת ששהה בטרמפיאדה בצומת אריאל. המחבל, עבד אלחכים עאצי, נפצע קלות כתוצאה מירי של כוחות צה"ל לעברו, אך הצליח להימלט מהמקום ובמשך 40 יום התנהל אחריו מרדף, עד שלבסוף נתפס.

עו"ד בלייכר מארגון חוננו, "הסיוע למחבל בהימלטותו כמו גם מקרים דומים בשנה האחרונה מייצר מצב סכנה מידי לביטחון המדינה, וגורם להקצאת משאבים רבים של כוחות הביטחון למרדף אחר המחבל. כל מי שמסייע למחבל בעצם נוטל חלק פעיל בטרור, יהיה מי שיהיה - אישה, דודה, חבר, אח או אבא".

"40 יום של הימלטות ממצוד דורשים התארגנות רחבה של סייענים, וכולם עד האחרון שבהם צריכים ליתן את הדין. אנו במלחמה מול טרוריסטים עם סביבה תומכת, ורק ענישה והרתעה בלתי מתפשרת נגד ערוגת הגידול של הטרוריסט תיתן ביטחון ושקט" הוסיף עו"ד בלייכר.