ההתלבטות של היועמ"ש

פרופ' אביעד הכהן לערוץ 7: אם היועץ המשפטי מתכוון לפרסם את ההמלצות מוטב שזה יהיה מוקדם ככל האפשר.

בני טוקר , כ"ח בשבט תשע"ט

פרופ' אביעד הכהן
פרופ' אביעד הכהן
צילום: ערוץ 7

כל החלטה של מנדלבליט תשפיע על הבחירות

נשיא המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט, פרופ' אביעד הכהן, מגיב בערוץ 7 להחלטת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שלא לדחות את ההכרעה בתיקי נתניהו עד לאחר הבחירות לכנסת ה-21.

בשיחה עם ערוץ 7 אמר הכהן כי "מבחינה משפטית אין כל מניעה שיועץ משפטי לממשלה יפרסם המלצות בכל רגע נתון . אבל לפני כעשרים שנה כתב היועץ המשפטי לממשלה, נדמה לי שזה היה זמיר או יוסף חריש, שבתקופת בחירות צריך להיזהר מאוד שהיועץ המשפטי לממשלה לא ימצא את עצמו כמי שנוטל חלק במערכת הבחירות.

"זו הנחייה תמידית שקובעת שאסור שהיועץ המשפטי לממשלה בהחלטה שלו ייטול חלק במערכת הבחירות", מסביר פרופ' הכהן.

לדבריו הנחיה זו כבר אינה רלוונטית במציאות הנוכחית, כי כל החלטה שמנדלבליט יקבל תשפיע על הבחירות, "במקרה שלנו כל החלטה שהוא יטול או שלא ייטול, גם הימנעות מהחלטה גם היא נטילת חלק בבחירות. כי יבואו אנשי שמאל ויגידו שהוא לא מפרסם כי הוא מנסה להשפיע לטובתו של נתניהו.

"אגב גם אם הוא יפרסם את ההמלצות לא ברור מי ירוויח, יש הנחה שדווקא פרסום ההמלצות ייטיבו עם נתניהו שהוא כביכול הנרדף. נזכיר שבמקרה של אריה דרעי שהייתה שם אפילו הרשעה ש"ס זכתה לשבעה-עשר מנדטים. במקרה שלנו בכל מקרה כתב אישום לא יוגש לפני הבחירות מה שיפורסם זה רק המלצות לא סופיות כי שימוע יערך רק אחרי הבחירות.

"לכן אם היועץ המשפטי מתכוון לפרסם את ההמלצות מוטב שזה יהיה מוקדם ככל האפשר. ככל שנתקרב למועד הבחירות פרסום ההמלצות יהיה בעייתי יותר ואני מדגיש - לא בהיבט המשפטי אלא בהיבט הציבורי של נראות ואמון הציבור. אני מתאר לעצמי שאם הוא היה מגיש את ההמלצות יומיים לפני הבחירות כולם היו חושבים שזה לא בסדר, ואם הוא היה עושה את זה לפני חצי שנה הטענות היו פחות גדולות".

לדבריו יש לקוות שהחלטת היועץ שתתקבל תתבסס על עובדות ולא על אווירה ציבורית ובעקבות הפגנות נגד מנדלבליט. "אנחנו מדינה דמוקרטית, הפגנות היו תמיד, כך היה בפרשת קצב כשארגוני הנשים הפגינו מול בית המשפט. ראינו גם הפגנות של הימין נגד רשויות החוק בפרשת מעצר הנערים. כולנו צריכים לקוות שמקבלי ההחלטות ברשויות המשפט כולל היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה והשופטים יכולים לנטרל כמה שהם יכולים ולקבל את ההחלטות שלהם בלי שהפגנות ישפיעו עליהם.

"האם זה באמת כך או לא, האדם יראה לעיניים והקב"ה יראה ללבב, אנחנו רוצים לקוות שההחלטות יתקבלו באופן ראוי", מוסיף פרופ' הכהן.