"תלמידים מעדיפים ללמוד במקום לשחק"

אלפי תלמידי תיכונים יסיימו לקראת פורים את מסכת מגילה במסגרת מיזם 'הסוגיה היומית': "לחזק את אהבת התורה, חוץ מלימוד התורה".

ערוץ 7 , כ"ח בשבט תשע"ט

לימוד מסכת מגילה
לימוד מסכת מגילה
צילום: ללא

מאות תלמידים בישיבות ותיכונים דתיים מכל רחבי הארץ עומדים לסיים לקראת חג הפורים את מסכת מגילה, לאחר שבחודשים האחרונים למדו את המסכת במסגרת מיזם 'הסוגיה היומית'.

במסגרת המיזם, לומדים התלמידים מידי יום סוגיה אחת המלווה בביאורים והסברים, וכן בהרחבות ועיונים למי שמעוניין, בהספק של דף גמרא אחד בכל שבוע. המיזם, שהחל לפני כשנתיים עם 45 מוסדות שהצטרפו לתוכנית, עומד כיום על 90 מוסדות שבהם לומדים מידי יום את אותה הסוגיה.

את התוכנית יזמו הרב חיים שחר מהישיבה הגבוהה באיתמר ומפמ"ר תושב"ע במשרד החינוך - הרב יהודה זולדן, בשיתוף עם הרב אברהם ליפשיץ והחמ"ד וכן מכללת חמדת הדרום. במסגרת הלימוד, מקבלים התלמידים הודעות ישירות לפלאפונים שלהם עם שאלות על החומר שנלמד באותו השבוע. בין העונים נכונה נערכת הגרלה המזכה את הזוכה בפרסים, מעבר לפרסים שמקבלים מעת לעת שאר המשתתפים בתוכנית.

ראש ישיבת אמי"ת אשקלון, הרב שלום מלול, אומר כי כ- 300 תלמידים מישיבתו משתתפים בתוכנית ומספר על ההשפעה הגדולה שהתוכנית על התלמידים. "זה משפיע בצורה מאוד טובה על התלמידים. החבר'ה מרווחים כאן לימוד תורה והחוברת ערוכה נהדר, כך שהלימוד מוביל את התלמידים מהלימוד עצמו עד לחיי המעשה עם פירוש נעים".

"בכיתות הנמוכות זה עוד קצת קשה לספוג כמות למידה שכזאת, וככל שעולים בגיל זה יותר מסתדר", מוסיף הרב מלול ומסכם, "מדובר בתוכנית מדהימה של העצמת לימוד תורה. יישר כוח עצום למי שמוביל את זה. התלמידים מאוד מרוצים וזה עובד יפה".

הרב אריאל טנא, מנהל החטיבה באור עציון, מספר גם הוא על המיזם בישיבתו. "המרכז הוא ההספק", אומר הרב טנא. "הקצב, ההספק והידידות שנרקמת בין התלמיד לבין הגמרא, בזכות הביאור ובזכות ההנגשה. הגמרא היא פחות מפחידה ויותר ברורה, יותר נהירה, ומאפשרת לתלמידים להתמודד ממש עם הסוגיות ולקבל כלים שלמחרת, או מתי שהם ירצו, הם יוכלו לפענח סוגיה בכוחות עצמם. זאת ממש הנקודה המרכזית למה אנחנו לומדים את הסוגיה היומית".

הרב טנא מספר על סיפור שהתרחש רק לאחרונה בחטיבה כאשר אחד הר"מים איחר ושלח הודעה לתלמידים להתחיל ללמוד או לבדוק עם אחד הר"מים האחרים האם הוא יכול להעביר את השיעור במקומו. ללא התבלטות ענו לו התלמידים שהם לא צריכים ר"מ מחליף כי הם כבר למדו בזכות הפרויקט איך לומדים סוגיה והם ילמדו לבד. "וזאת בדיוק המטרה של התוכנית" מסביר הרב טנא.

גם הרב שרון שער, ראש ישיבת אמי"ת דרור באור עקיבא, מספר על ההשפעה הגדולה שיש לתוכנית על התלמידים שמשתתפים בסוגיה היומית. "זה משפיע על התלמידים בשמחה גדולה. הילדים שמשתמשים בתוכנית וודאי שמחים מזה ומגיעים עם הרבה מאוד חשק ללמוד. זה משפיע עליהם גם בקשר של אהבת הלימוד וגם בקשר של הידע. אבל זה גם משפיע לא רק עליהם אלא גם על החברים שלהם שלא נכנסים לפרויקט הזה אבל כשהם רואים תלמידים אחרים, בני גילם, שמעדיפים ללמוד במקום לשחק - זה משפיע וודאי גם עליהם".

"בכל סיום פרק יש איזה צופר קטן, עושים ריקוד ושרים קצת. בסיום מסכת כבר עושים משהו יותר גדול מול כל הישיבה ועושים מזה עניין גדול. בכל הזדמנות שיש אני ממליץ לבתי ספר אחרים להצטרף לתוכנית הזאת", אומר הרב שער.

הרב בועז מנצורה, מנהל החטיבה בשדה יעקב, מצטרף גם הוא לקריאה לישיבות ותיכונים נוספים להצטרף לתוכנית הלימוד של הסוגיה היומית. "זה כל כך מתבקש שעוד מוסדות יצטרפו לזה. הרעיון הוא נהדר כי אתה לומד כל יום עוד קצת ועוד קצת, טיפה ועוד טיפה ובסופו של דבר מגיעים לים גדול. בשנה שעבר הספקנו מסכת ביצה והשנה אנחנו לומדים מסכת מגילה עד פורים ולאחר מכן עוד מסכת. עסק נפלא. בוודאי בשביל ילדים בחטיבת הביניים אז בוודאי שזה מקור לסיפוק".

"כל יום אחרי תפילת שחרית יש לנו הפסקת בוקר של 25 דקות שבה התלמידים שרוצים להשתייך לחבורת הסוגיה היומית נשארים בבית המדרש ותוך כדי שהם אוכלים הם גם לומדים. שילוב מוצלח הייתי אומר - הם הרבה יותר מרוכזים כשהם אוכלים", מציין הרב מנצורה בחיוך. "יש לנו כ-30 תלמידים, שזה כמעט מחצית מתלמידי הישיבה שישובים כל בוקר בשביל ללמוד ולהתקדם והמספר כל הזמן הולך וגדל. רואים גם שההספק של הסוגיה היומית הוא יותר גדול מההספק בכיתה, והתלמידים נורא רוצים לסיים מסכת, והיעד הוא לסיים מסכת מגילה עד פורים. האווירה מאוד נעימה, שואלים הרבה שאלות, יש הרבה סקרנות באוויר".

הרב מנצורה מוסיף ומספר על הערך המוסף שאליו מגיעים התלמידים במהלך הלימוד. "בגלל שאנחנו לא לומדים בישיבה בימי שישי אז יש מצבים שאני אפילו מספיק להעביר שתי סוגיות במפגש. בגלל שזה פרק זמן סביר אז יש גם שאלות ולפעמים אנחנו מפליגים לעוד תחומים ולעוד נושאים. זאת הזדמנות לדבר איתם גם על נושאים חינוכיים, ומעבר לזה, דברים רעיוניים. החוברת גם היא מצוינת. היא נהדרת. יש בה למטה התייחסויות הלכתיות, התייחסויות רעיוניות, ומידי פעם יש גם זמן להעמיק בקטע הזה".

"בסה"כ זה פרויקט נפלא בעיניי. הילדים מאותגרים גם, יש להם שאלות שהם מקבלים כל שבוע שבועיים והם משתתפים ואחר כך מגיע נציג שמחלק להם פרסים וזה עושה את שלו. למרות שמי שיושב שם לא עושה את זה בשביל פרסים", מוסיף הרב מנצורה.

אחת החטיבות הראשונות בהם נכנס פרויקט הסוגיה היומית היא חטיבת הביניים בקרית שמואל. מנהל החטיבה, הרב עופר שימלה, מרגיש סיפוק עצום מקיום התוכנית שמתקיימת אצלו כבר שלוש שנים. "סיימתי עם הבחורים לפני שנתיים את מסכת סוכה, למרות שהתכנון היה לסיים רק חצי מסכת, בחופש הגדול נרתמו כל התלמידים ללמוד כל בוקר וסיימנו את מסכת סוכה. שנה שעבר סיימנו את מסכת ביצה וכעת אנחנו לקראת סיום של מסכת מגילה, וזה מקנה ביטחון אצל הילדים שאפשר לסיים מסכתות", מספר הרב שימלה.

עוד מוסיף הרב שימלה: "בצד האישי זה מאוד מחנך את הילד למחויבות מרצון ללמוד תורה. אף אחד לא כפה אותו לזה. והחינוך לרצון ללמוד תורה על חשבון זמנך הפרטי הוא חשוב מאוד. מצד שני הילד רואה שאפשר לסיים מסכת גמרא, דבר שלפני כמה שנים בכלל היה קשה לחשוב עליו. לי אין ספק שזה משפיע על האווירה. זה מטמיע בתלמידים את החשיבות של לימוד התורה. ההתנהגות של התלמידים השתפרה בגלל שהם נרתמים לתלמודם, וזה פרויקט נפלא".

ראש החמ"ד, הרב אברהם ליפשיץ, ששותף גם הוא לקידום הפרוייקט, מספר: "אנחנו מעודדים את בתי הספר להירשם. אנחנו מעדכנים כל הזמן מה קורה, אנחנו מדברים על זה בכנסים שונים וזה כבר הפך לשם דבר. פעם היה עוד צריך להסביר מהי התוכנית הזאת, היום כבר כולם מכירים אותה. זה כבר עמוק בפנים, ואני ממליץ על זה בחום".

"במסגרת חמ"ד של תורה יש לנו רצון לחזק את אהבת התורה, חוץ מלימוד התורה. יש לנו מספר פרויקטים ומספר תכניות ארציות שבהם אנחנו ממליצים ללמוד תורה מרצון. כל אחד לפי כוחו וכל אחד לפי מקומו. אחת מתוכניות הדגל שלנו היא תכנית הסוגיה היומית. שותפים בה בין 2500 ל- 3000 תלמידים שלומדים אותה על פי רצון, שלומדים בזמנם הפנוי כתוספת על הלימודי קודש, גם סוגיה יומית" מוסיף הרב ליפשיץ.

הרב ליפשיץ מוסיף ומספר גם על האירועים שיש במהלך התוכנית. "בכל סוף שנה יש אירוע שיא ואנחנו מארגנים לתלמידים אירוע חוויתי שמסכם את התוכנית. למשל, שנה שעברה היינו בציפורי, בתחילת שביל הסנהדרין. האירוע הזה יוצר חוויה שהאדם לא לומד לבד בישיבה או בבית הספר אלא הוא שייך לחברה גדולה של חמ"ד של תורה. זה דבר חשוב ביותר שאדם לומד סוגיה יומית מעבר לשעות הלימודים בשביל להאהיב עליו תורה מרצון", מסכם הרב ליפשיץ.

יוזם התוכנית, הרב חיים שחר, ר"מ בישיבה הגבוהה באיתמר, מספר איך התחילה היוזמה. לדבריו, כשהחל לפני כמה שנים לבחון שמיניסטים שהגיעו להתקבל לישיבה, החל הרב שחר להיחשף למצב לימוד הגמרא בישיבות התיכוניות והרגיש שיש פה סוגיה כבדה.

"פניתי לרב ליפשיץ מהחמ"ד," מספר הרב שחר, "והוא אמר שהרעיון נחמד ושלח אותי לרב זולדן - המפמ"ר לתשוב"ע במשרד החינוך, שכיוון אותנו לאופן הנכון איך להגיש את הדברים ואיך לעצב את זה נכון. כך, יחד עם הישיבה הגבוהה באיתמר, התחלנו להריץ את הרעיון ויצא לנו ב"ה עבודה נעימה שמתקבלת בלמעלה מ-90 ישיבות תיכוניות וכן בלמעלה מ- 400 תלמידים שעונים מידי שבוע על השאלה השבועית שנשלחות אליהם בהודעות היישר אל הנייד הפרטי".

"אנחנו מרגישים שנגענו פה באיזו נקודה טעונה. אנחנו לא רוצים שקודש יהיה עוד מקצוע, אלא שילמדו אותו מתוך תשוקה. נכנסנו מהבחינה הזאת למקום טוב, ויש לזה הרבה ביקוש גם מצד הר"מים שהלימוד הנוסף מאוד מוסיף להם. יוצא שתלמיד בישיבה התיכונית ממוצעת לא לומד הרבה גמרא, אבל בזכות בפרויקט הזה, שכבר קיים שלוש שנים, תלמיד יכול לסיים כ-40 דפים בשנה, מעבר ללימוד בסדיר בישיבה. אם תלמיד למד את זה במשך ארבע או חמש שנים זה כבר קרוב ל- 200 דף, וזה דבר עצום לתלמיד ממוצע!", מוסיף הרב שחר.

עוד מספר הרב שחר: "יש המון זמן פנוי בישיבות התיכוניות, ולכן כדאי שיהיה זמן שמוקדש ללימוד ולהתקדמות מבחינה רוחנית. הפרויקט הזה נותן כלים למי שרוצה ללמוד לשמה, להגדיל אותם ולהעצים אותם, וממילא לצרף אליהם עוד תלמידים שלא היו מצטרפים לולא הדבר הזה".

יוזמי התוכנית מציינים שעד כה למדו בתוכנית כ-7000 תלמידים אשר למדו ביחד במצטבר כ- 200,000 דפי גמרא. עוד מציינים יוזמי התוכנית שהתגובות הרבות שמגיעות אליהם לא מגיעות רק מהר"מים שמלמדים בתוכנית אלא גם מבוגרים שלמדו בתוכנית וכיום נמצאים בישיבות גבוהות. "אני רוצה להודות ליוזמי הסוגיה היומית על דפי גמרא שהאהבתם עלי. על דקות קסומות של לימוד בטיולים, בדרכים, בסעודה", שיתף אחד מבוגרי התוכנית.

בחודש ניסן מתכננים מארגני התוכנית כינוס ענק שיתקיים בלטרון ובו ישתתפו אלפי התלמידים מכל המוסדות ברחבי הארץ. במסגרת הכינוס ייפגשו כל המשתתפים במיזם וביחד ישתתפו בלימוד מרכזי אחד.