קנאביס, עישון ואלכוהול - מה מסוכן יותר

היועץ הראשי לקנאביס רפואי במשרד הבריאות על ייצוא הקנאביס הרפואי מישראל, על חקר הקנאביס בישראל ועל סכנותיו, כן או לא, של הקנאביס

שמעון כהן , כ"ט בשבט תשע"ט

מובילים בתחום. קנאביס רפואי
מובילים בתחום. קנאביס רפואי
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

מובילים. דור

בשבוע שעבר אישרה ממשלת ישראל את ייצוא הקנאביס הרפואי הישראלי. בראיון ליומון ערוץ 7 מתייחס היועץ הראשי לקנאביס במשרד הבריאות, ד"ר מיקי דור, המכהן גם כמרצה בכיר במחלקה לניהול מערכות בריאות באוניברסיטת אריאל, לשימוש הרפואי בקנאביס, ליחסן של חברות התרופות לסוגיה, למסוכנות השימוש בקנאביס שאינו רפואי ולמעמדה של ישראל בתחום.

על עצם ההחלטה שהתקבלה מציין ד"ר דור כי מה שעמד במשך תקופה לא מבוטלת בין התכנית הבסיסית לאישור ייצוא הקנאביס לבין החלטת הממשלה היה הדרישה של המשרד לביטחון פנים להעניק לו סמכויות אכיפה וכוח אדם שיאפשרו את אכיפת החוק סביב ייצוא הקנאביס ותיחומו לעולם הרפואה בלבד. לטעמו האישי פרק הזמן שחלף עד לקבלת ההחלטה בממשלה היה ארוך מדי ויתכן שההחלטה ניתנה "מאוחר מדי", כלשונו.

בדבריו מציין ד"ר דור כי ההחלטה פותחת בפני השוק הישראלי אפיק כלכלה רחב מאוד שמאחוריו סכומים גבוהים מאוד של כסף, אולם הוא עצמו ממקד את דבריו באפיק הרפואי ואינו עוסק בתחומי הרווחים הכלכליים למשק או לחברות כאלה ואחרות.

דור מציין בדבריו כי יתרונה הגדול של ישראל הוא בתחומי המחקר והפיתוח של תרופות מחומרי הקנאביס, שהרי אין מדובר בייצוא של תפרחות קנאביס אותן יכולה כל מדינה בעולם לבצע. על התהליך הנדרש למעבר בין קנאביס "לצרכים חברתיים לקנאביס "לצרכים רפואיים", אומר ד"ר דור כי הדברים דורשים חקר מעמיק שהביא את הגורמים הרלוונטיים בתחומי המחקר בישראל להבנת ההתאמה של כל חומר לכל סוג של מחלה, הבנה אילו חומרים פעילים יותר, אילו פחות ובאיזו רמת אחוזים של חומר פעיל, מה מתאים לכאבים ומה תופעות הלוואי הצפויות מהחומרים השונים.

בנוסף, מדגיש ד"ר דור, קיימת סוגיית בקרת האיכות הקפדנית הנדרשת. "ארבעים אחוזים מהמטופלים הם חולים אונקולוגים והמשמעות היא שמערכת החיסון שלהם פגועה וחלילה לתת להם תרופה שאינה נקיה. לכן יש לוודא שאין בתרופה בקטריות, זיהומים, חומרים כימיים שמשתמשים בהם לחקלאות ואסורים בתרופה, עובשים או פטריות. ההבדל בין הקנאביס שמגדלים בגגות צפון תל אביב לבין הקנאביס הרפואי הוא האיכות ובקרת האיכות".

באשר למעמדה של ישראל בתחום קובע ד"ר דור כי לישראל יתרון והובלה בינלאומית כמעט בכל תחום הנוגע לקנאביס הרפואי, החל מהחקלאות המפותחת ועד למחקרים הרפואיים. בדבריו מזכיר ומציין ד"ר דור כי בישראל אושרו כשלוש מאות מחקרים בתחום זה של הקנאביס.

על העיכוב בקבלת ההחלטה הממשלתית בנושא הייצוא, נשאל ד"ר דור אם לחברות התרופות הרגילות היו יד ורגל שהוביל לעיכוב בשל החשש מנגיסה ברווחיהן. ד"ר דור דוחה את הטענה וקובע כי השפעתן של חברות אלו הייתה עקיפה בלבד, "חברות התרופות לא רצו להשקיע סכומי כסף גדולים במחקר כי קשה לרשום פטנט על משהו שנמצא בשוק 6000 שנה".

לקראת תום השיחה אתו ביקשנו את חוות דעתו של ד"ר דור כמומחה לעניין באשר לרמת המסוכנות של "הקנאביס החברתי". ד"ר דור נשמע זהיר מאוד כשהוא משיב על השאלה ומדגיש כי הוא עוסק אך ורק בתחום הרפואי והלגליזציה של שימוש בקנאביס לצרכים חברתיים יכולה וצריכה להיות אך ורק החלטה חברתית ציבורית שתילקח תוך בחינת המחיר שהחברה תשלם על הלגליזציה הזו.

בדבריו מזכיר ומציין ד"ר דור כי גם הלגליזציה של האלכוהול נלקחה בחשבון בהיבט חברתי תוך הבנה שלהיתר יהיה מחיר בתחום תאונות הדרכים, וכשם שלגליזציה לעישון התקבלה תוך הבנה שלדבר יהיה מחיר בתחום הבריאות, כך צריך להיות גם השיקול החברתי סביב נושא הלגליזציה לקנאביס שעשוי להוביל אנשים בעלי בעיות נפשיות כאלה ואחרות למצבי אישפוז.

עם זאת כשנשאל אם כאשר לפניו נמצאים השלושה, קנאביס, עישון ואלכוהול, הוא לא רואה את הקנאביס כמסוכן ביותר, משיב ד"ר דור בהסכמה וקובע: "הייתי מעז להגיד שבמידה מסוימת העישון והאלכוהול מסוכנים יותר מהקנאביס. זה עדיין לא אומר שלא יהיה לזה מחיר, אבל המחיר היחסי הגרוע יותר הוא באלכוהול".

כאשר הערנו שלאמירה מקצועית כמו זו שלו כמומחה לתחום עשויה להיות השלכה למפלגות תומכות לגליזציה, מקפיד ד"ר דור להתנער ולומר "אני לא שם. אני נורא רוצה להדגיש שזו החלטה חברתית ובבקשה, אין להפיל החלטות חברתיות על רופאים שאינם צד בהחלטה הזו. דעתי בתחום הזה היא כמו של כל אזרח, ואני לא מוכן להיות עלה התאנה של ההחלטה האזרחית בשום פנים".