התקדמות בחקירת מותה של הדס תפוחי ז"ל

אחיה של הדס קורא למשטרה ולשב"כ להגיע לחקר האמת, ''אנחנו צריכים להוביל באף את המשטרה ואת הצבא''.

בני טוקר , כ"ח בשבט תשע"ט

הדס תפוחי
הדס תפוחי
צילום: המשפחה

משפחתה של הדס תפוחי ז''ל, אם לארבעה מהיישוב עטרת שנהרגה לפני כשלושה שבועות, ממשיכה לדרוש מהמשטרה לחקור האם אבנים שזרקו ערבים הן שגרמו להדס לסטות עם רכבה ולהיהרג בכביש הסמוך לעטרת.

יובל לנגזם, אחיה של הדס, אמר לערוץ 7 כי "לפי מה שאנחנו יודעים יש התקדמות מסוימת. הלחץ התקשורתי שנוצר באמת הביא את המשטרה ואת הצבא להפעיל קצת יותר מאמץ בחקירה גם בכיוון שאנחנו מכוונים אליו. אבל אנחנו לא יודעים בדיוק מה נעשה ואם באמת משתמשים בכל האמצעים.

''התחושה היא מאוד קשה בהיבט הזה שהמדינה לא באמת חוקרת בהיבט הרחב של המקרה. אנחנו מרגישים שבכל שלב אנחנו צריכים ממש להוביל באף את המשטרה ואת הצבא לשאול את השאלות הקשות. הדרישה שלנו קודם כל היא שהנחת היסוד תהיה שיש כאן סיכוי סביר שזו לא תאונת דרכים רגילה במיוחד לאור הממצאים שאנחנו מכירים מהשטח".

לדבריו כדי להגיע לחקר האמת, לא די בבוחני תנועה של המשטרה אלא יש צורך לערב את השב"כ ואת גורמי הצבא כפי שקרה באירועים אחרים, "אנחנו דורשים שיהיה צוות משותף וכל הכוחות שחוקרים את זה ישבו יחד וינסו להרכיב את הפאזל. זה לא הגיוני שבמקרה כזה שהיום כבר הצבא והמשטרה כן מסתכלים עליו בתור משהו שאולי קשור גם לאירוע פח"ע עדיין אין איזשהו צוות משותף שיושב. יש את המשטרה שעובדת בשלה עם הכלים של בוחני תנועה וכולי שזה חשוב מאוד אבל אין להם באמת את היכולות של הצבא ושל השב"כ".

לנגזם מזכיר כי למשפחה יש הקלטה שמאששת את הטענות, "יש לנו חומרים והיינו צריכים לדחוף את המשטרה כדי לקחת אותם בחשבון. בהתחלה המשטרה לא הכירה אותם בכלל, אחר כך התעלמה מהם ורק בלחצים שהפעלנו הוזמנו כל מיני אנשים שזיהו והיו עדים לסימנים של זריקת אבנים באותו אירוע. יש לנו הקלטה של הגשש של הצבא. רבש"צ היישוב עטרת הגיע למקום התאונה ממש כמה דקות אחרי ההתנגשות ובגלל שהוא מכיר את המקום ויודע שמדובר בתושבת שמכירה את הכבישים האלה היטב ונוסעת שם כל הזמן וזה משהו כמו חמש מאות מטר מהכניסה ליישוב ולא איזה כביש נידח, ובגלל שהוא מכיר את ההיסטוריה של זריקת האבנים הוא מיד חשד שמעורב גם כאן בזריקת אבנים.

"הרבש"צ התקדם לכויון שממנו הדס הגיעה ובאמת גילה על הכביש סימנים של אבנים. הוא יזם פנייה לצבא כדי שישלחו גשש של החטיבה ואכן הגיע הגשש ובהקלטה שיש בידינו הגשש מאשר שמדובר בסימנים של זריקת אבנים טרייה על הכביש. אנחנו יודעים שכשב"כ רוצה לחקור יש לו אמצעים מאוד נרחבים ומקצועיים ואנחנו לא מתרשמים שבאמת נעשים כל המאמצים כרגע. אני בתור אדם פשוט מעריך את כל מה שכוחות הביטחון עושים אבל סימן השאלה כאן מאוד מאוד גדול והתחושה היא קשה".

לדבריו בלי שום קשר למותה של אחותו יש כאן שאלות נוספות - מדוע כוחות הביטחון לא מפסיקים את אירועי זריקות האבנים מאותה נקודה קבועה, "המקום הזה ליד היישוב עטרת, הוא מקום שזורקים בו אבנים באופן קבוע. אנחנו יודעים שגם אחרי האירוע זרקו שם שוב אבנים מאותה נקודה.

"אנחנו שואלים שאלה פשוטה - איך יכול להיות שמקום שכבר חודשים זורקים בו אבנים באופן קבוע על פי הדו"חות של הצבא, וממשיכים לזרוק שם אבנים ועדיין אין עצורים בכפר אום-צאפה, ועדיין אין מצלמה במקום. כשאנחנו שואלים את השאלות האלה אומרים לנו שאין קצה חוט. הרי זו לא שאלה אם זורקים משם אבנים, זאת עובדה, ולא מדובר בכפר ענק אלא בכפר קטן, פחות ממאה משפחות".

הוא מקווה שאחותו תוכר בסופו של דבר כחללת טרור, "המטרה שלנו קודם כל היא לחקור את האמת ולדעת מה בדיוק קרה שם. ברור שאם הסיכוי הוא סביר שזה מה שהיה שם אז אנחנו דורשים שתהיה הכרה. בנוסף חשוב לא פחות לעצור סוף סוף את זריקות האבנים. בעטרת יש חוץ מהאירוע של הדס אנשים פגועים, אנשים עם נכות בדיוק מאותו מקום והגיע הזמן לעצור את זה סוף סוף".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: ''עם קבלת הדיווח אודות התאונה הגיעו למקום כוחות משטרה ובוחני תנועה והחלו באיסוף ממצאים ופעולות חקירה ראשוניות במטרה להתחקות אחר נסיבות התאונה. במהלך החקירה נבדקו כלל הכיוונים וביניהם חשד לאירוע זריקות אבנים לעבר הרכב. מניתוח הממצאים שנאספו מתחזקת המסקנה כי מדובר באירוע תאונת דרכים.

''במהלך איסוף הממצאים ממקום התאונה כבר בשלב הראשוני לא נמצאו סימנים המעידים על זריקות אבנים, כמו כן בסריקות שביצע גשש מספר שעות לאחר התאונה קבע באופן חד משמעי כי ביום התאונה לא היו זריקות אבנים או ממצאים המעידים על כך בזירת האירוע.

''יש לציין כי בבדיקת הרכב לא נמצאו בתוך הרכב ועל גביו סימנים של פגיעה מאבנים ובנוסף לא התקבל כל דיווח במשטרת ישראל על זריקת אבנים קודם לכן בציר התנועה בו התרחשה התאונה. משטרת ישראל מביעה תנחומים לבני משפחתה של הדס תפוחי ז"ל במות יקירתם".