קואליציית האישום של נתניהו

המטרה שעומדת כעת בפני נתניהו היא אחת: יצירת גוש של 61 ח"כים שיהיה מוכן לשרת בקואליציה בהנהגתו גם אחרי הגשת כתב אישום. פרשנות

ערוץ 7 , כ"ט בשבט תשע"ט

עסוק בקואליציית כתב האישום. נתניהו בישיבת ממשלה
עסוק בקואליציית כתב האישום. נתניהו בישיבת ממשלה
צילום: חזקי ברוך

ההודעה שהוציא אמש (ראשון) ראש הממשלה נתניהו לאחר שפורסמה ההחלטה למנות את הרב רפי פרץ ליו"ר מפלגת הבית היהודי היא הודעה חריגה במיוחד.

''ראש הממשלה קורא לבית היהודי לפעול על מנת להתאחד עם 'האיחוד הלאומי' ו'עוצמה לישראל' כדי למנוע אובדן מנדטים לגוש הימין, מה שעלול להביא להקמת ממשלת שמאל'', נאמר בהודעת הליכוד, דקות ספורות בלבד לאחר שפורסמה החלטת המועצה הציבורית של הבית היהודי.

מדובר כאמור בהודעה חריגה, מאחר שבניגוד לעבר היא לא דיברה על "הצורך באחדות" או על "איחודים בימין" באופן כללי, אלא ניסתה להתוות לשלוש מפלגות שאינן מפלגתו של ראש הממשלה תכנית פעולה ספציפית מאוד.

ההודעה הזו מעט משונה גם על רקע נוסף. נתניהו יודע היטב שאנשי הבית היהודי והאיחוד הלאומי רואים את עצמם חברים בכל קואליציה עתידית בראשותו. הוא גם מקפיד לתת להם את הרושם שהרצון הזה הוא הדדי. זאת בשעה שבאיחוד הלאומי הפצעים של הותרת המפלגה באופוזיציה בשנת 2009 עדיין לא הגלידו. באיחוד הלאומי משוכנעים עד היום שהריצה המשותפת עם עוצמה יהודית (אז בגרסת "עוצמה לישראל") היתה בעוכריהם, ובסביבת נתניהו מעולם לא טרחו לתקן את הרושם.

זאת הסיבה, אגב, שהבוקר כבר טרח יו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ' להבהיר את האופן החשדני שבו הוא מביט על הצעתו של נתניהו. "ראש הממשלה נתניהו צודק", צייץ סמוטריץ' בטוויטר. "הימין חייב להתחבר ולא לאבד אף קול. אני קורא לו לשלב את עוצמה יהודית כבלוק טכני בליכוד".

"זה הרבה יותר מתאים לתרבות הפוליטית ולכיוון שקיים ממילא בליכוד (מצחי הנגבי ועד אורן חזן) והמקומות שרה"מ מבקש מחר לשריין בליכוד מתאימים לכך. אדוני רה"מ, ברוך אומר ועושה", הוסיף סמוטריץ' עקיצה לראש הממשלה.

אז מה באמת מניע את נתניהו? המפתח נעוץ כנראה בדבר המשמעותי ביותר שהשתנה מבחינת נתניהו בין שנת 2009 לשנת 2019, כתב האישום המרחף ברקע. את נתניהו מעניין ברגע זה רק דבר אחד: האם הוא יוכל להמשיך ולעמוד בראשות הממשלה גם אחרי כתב אישום נגדו. נתניהו מעריך שכתב אישום כזה יוגש בתוך חודשים ספורים, ובכל מקרה לפני סוף 2019, ומה שמטריד אותו הוא השאלה האם ביום שלמחרת עדיין יהיו לו בקואליציה 61 חברי כנסת

אם מסתכלים על הכנסת היוצאת, למשל, התשובה לשאלה הזו היא שלילית. כחלון כבר הודיע שהוא מוכן לשבת עם נתניהו בקואליציה עד הגשת כתב אישום (שימוע לא מטריד אותו) אבל לא אחרי הגשת כתב אישום. המשמעות היא שבכנסת ה-20 נתניהו לא היה שורד אחרי כתב אישום והחשש הכבד שלו הוא ממצב שכך יהיה גם בכנסת ה-21.

אם לחזור רגע להודעה של נתניהו מאמש, אתה פתחנו, חשוב להבין מה נאמר בה. כאשר נתניהו מדבר על "הקמת ממשלת שמאל" הוא לא מתייחס לשאלה אלו מפלגות תהיינה חברות בממשלה הבאה. מבחינת נתניהו "ממשלת שמאל" היא כל ממשלה שבראשה לא הוא עומד.

זה מסביר כמובן גם את חידוש המתקפה האישית של נתניהו על גדעון סער, איש הליכוד המתמודד בפריימריז במפלגה. סער הוא היחיד שנתניהו חושש מכך שביום פקודה הוא יהיה מוכן להוביל מהלך להחלפת נתניהו בראש ממשלה אחר מטעם הליכוד. החשש הזה מביא את נתניהו להחריף את המאבק נגדו ואת המאבק נגד מועמדים פחות מוכרים המתמודדים במחוזות ועלולים לתמוך במהלך כזה של סער.

בנקודת הזמן הנוכחית יעשה נתניהו כל מה שהוא יכול, כולל הכל, כדי לייצב את "קואליציית כתב האישום" שלו. אבל בכלל לא בטוח שכל מפלגות הימין אמורות להיות מעוניינות לשחק רק לפי האינטרס הזה.