מדוע מתעכב קיזוז כספי הטרור?

חברי פורום המשפחות השכולות "בוחרים בחיים" מוחים על עיכוב יישום החוק המחייב קיזוז הכספים המשולמים למחבלים מתקציב הרשות הפלסטינית

יוני קמפינסקי , כ"ט בשבט תשע"ט

דבורה גונן. הבוקר
דבורה גונן. הבוקר
צילום: יוני קמפינסקי

'מדוע מתעכב קיזוז כספי הטרור?'

חברי פורום המשפחות השכולות "בוחרים בחיים" יצאו היום (שני) למחות על עיכוב יישומו של החוק לקיזוז כספי הטרור מתקציב הרשות הפלסטינית, אשר נכנס לתוקפו ב-1 לינואר 2019.

בתדרוך שנערך לעיתונאים ציינו בני המשפחות כי 35 יום לאחר תחילת השנה האזרחית החדשה, ושום דבר לא קרה. לא רק שלא קוזזו כספי טרור, אף הדו"ח שמשרד הביטחון חויב להציג בפני הקבינט עוד לא הוצג.

לאור זאת, הכסף לרשות הפלסטינית ממשיך לזרום לרשות באין מפריע, גם כאשר היא מתגאה, רק לפני מספר ימים, בסכומי הכסף אשר היא משלמת למחבלים.

בתדרוך השתתפו גם הדס מזרחי (אלמנתו של ברוך מזרחי ז"ל), ברנדה למקוס (אימה של דליה למקוס ז"ל), הרצל חג'אג' (אביה של שיר חג'אג' ז"ל) ופרידה מזרחי (פצועת פיגוע טרור).

בני המשפחות ציינו כי בתחילת ינואר ציינו במשרד הביטחון כי הם עדיין אוספים את הנתונים וכי זו הייתה גם התגובה בסוף ינואר. "האם במשך 7 חודשים המשרד לא יכול היה להמציא את הדו"ח כנדרש בחוק? כל חודש שעובר הוא עוד 110 מיליון ₪ העוברים באין מפריע למחבלים ולטרור", תוקפים בני המשפחות ומבהירים, "באנו לכאן היום לומר לממשלת ישראל – לא עוד! כבדי את החוק אשר עבר בכנסת ברוב של 87 חברי כנסת והפעילי את חוק הקיזוז לאלתר".

שי מימון, פצוע טרור ומיוזמי החוק, אמר במסיבת העיתונאים, "ממשלת ישראל משתהה בהחלת החוק ללא שום סיבה והגיון. אולי צריך להזכיר להם שבינתיים מחבלים יורים ורוצחים תינוק ופוצעים את הוריו, רוצחים חיילים בטרמפיאדה, פוצעים קשה חייל בעמדת שמירה בבית אל ורק בחודש החולף נעשו 6 ניסיונות פיגוע נוספים. הם רוצחים ופוצעים אותנו, ואנחנו ממשיכים לשלם את המחיר, תרתי משמע"

דבורה גונן, אימו של דני גונן ז"ל, ציינה "אין מצב יותר אבסורדי מכך שכנסת ישראל מחוקקת חוק והרשות המבצעת המוסכמת לשם כך בדיוק אינה פועלת לאכיפת החוק ובכך בעצם מפרה את החוק בעצמה. חוק הקיזוז נחקק למען מטרה קדושה והיא הצלחת חיי אזרחים חפים מפשע. באי אכיפת החוק נראה כי הרשות המבצעת ובראשם ראש הממשלה ושר הביטחון נותנים יד ורוח גבית להמשך עידוד הטרור במדינת ישראל."

בועז קוקיא, אביו של רון קוקיא ז"ל, תקף גם הוא "הקונספציה שאוחזים בה גופים אזרחיים או בטחוניים בארץ, שצריך לדאוג לרווחה הכלכלית של הרשות ואז הם יפסיקו להסית ולדרבן טרור היא פיקציה. ההיפך הוא הנכון. אם נעניש את הרשות בצורה פיננסית, היא תאלץ להפסיק לשלם לטרור ותסיט הכספים לצרכים אזרחיים כפי שראוי שיהיה. אני קורא לחברי הכנסת הנוכחית, לשרים ולרוה"מ להתחיל מיד לקזז הכספים לפי החוק."