הרב הראשי של פולין מבקר באבו דאבי

הרב מיכאל שודריך לקח חלק ב"וועידה העולמית לאחווה אנושית" המתקיימת בנסיכות, "יהודים ומוסלמים חיו יחד בשלווה אלפי שנים".

, כ"ט בשבט תשע"ט

הרב שודריך ושר התרבות גלינסקי
הרב שודריך ושר התרבות גלינסקי
צילום: באדיבות משרד התרבות פולין

הרב הראשי של פולין, מיכאל שודריך, לוקח חלק בימים אלו ב"וועידה העולמית לאחווה אנושית" המתקיימת באיחוד האמירויות הערביות, במקביל לביקורו של האפיפיור בנסיכות במפרץ.

במסגרת "הוועידה העולמית לאחווה אנושית" הגיעו לאבו דאבי מנהיגים דתיים מכל רחבי העולם ומכל הדתות על מנת "לשרטט את הדרך לשלום" ולהגביר את האחווה והסובלנות בין בני כל הדתות.

בדברים שנשא הרב שודריך במסגרת הוועידה הוא אמר, "יהודים ומוסלמים חיו יחד בשלווה במשך אלפי שנים. רק במאה השנים האחרונות הגענו אל המתח העצום הזה. בואו נפחית את המתיחות. ראיתי כאן קהילה יהודית קטנה ותוססת שרוצה לחיות כאן, רוצה להיות יהודית ומרגישה בנוח להיות יהודית. זה משהו שלא היה ברור מאליו לפני שלוש או חמש שנים. היו יהודים בבחריין, בתימן, במצרים ובצפון אפריקה, אבל הם לא הגיעו אל הפינה הזו".

על פי ההערכות מתגוררים כיום באיחוד האמירויות כמאתיים יהודים. הרב שודריך גם הוסיף כי העובדה שהוועידה מתכנסת במדינה מוסלמית כמו איחוד האמירויות, מבטלת כמה מהסטריאוטיפים על המקום.

"יש סטריאוטיפ שגוי שאנו משתמשים בו, שאומר שהדתות השונות אינן יכולות לדבר זו עם זו, שיהודי אינו יכו ללדבר עם מוסלמי. אבל העובדה שיהודים, מוסלמים, נוצרים וסיקים יכולים לשבת יחד ולדבר על דברים, זה חיוני וחשוב", ציין.

הרב שודריך גם התייחס לביקורו של האפיפיור בנסיכות המפרץ. "עם בואו של האפיפיור, כאשר עשרות מיליונים יראו את התמונה של כל הדתות יושבים יחד, התמונה הזו תתמודד מול כל סטריאוטיפ שגוי. אני מקווה, אולי בתמימות, שצעד כזה יכול לשבור כל סטריאוטיפ שגוי".