יום המשפחה? בשבילי זהו "יום האם"

בנט מעדיף את הגירסה המקורית של ל' בשבט על פני גרשת הפוליטיקלי קורקט. למה לא להנחיל את הגישה הזו בבתי הספר? דעה

גיל רונן , ל' בשבט תשע"ט

נפתלי בנט
נפתלי בנט
צילום: חזקי ברוך

שר החינוך, נפתלי בנט, סיפר היום בפייסבוק:

"כשהייתי ילד, ממש התרגשתי לקראת 'יום האם'. אני זוכר שבכיתה ד׳ אספתי את דמי הכיס שלי, והלכתי לחנות כלי הבית באחוזה, ובמשך חצי שעה התלבטתי עד שקניתי אגרטל זכוכית לאמא. וכמה היא היתה מאושרת! (או לפחות דאגה שארגיש כך). אז אני יודע שהיום קוראים לזה 'יום המשפחה' אבל בשבילי זה נשאר 'יום האם'. יום האם שמח, אמא!".

לא כולם יודעים זאת, אבל "יום המשפחה" אכן נקרא במקור "יום האם". זה התחיל ממכתב שכתבה ילדה בת 12 בשם נחמה פרנקל לעיתון הילדים "הארץ שלנו" בתחילת שנות ה-50. היא הציעה לחגוג את יום האם ביום פטירתה של הנרייטה סאלד: אף על פי שלא היו להנרייטה סאלד ילדים, היא היוותה דמות אם לרבים מהילדים שעלו לארץ במסגרות שונות.

עם עליית שלטון התקינות הפוליטית, הוחלט לכנות את המועד "יום המשפחה". במקום להלל את דמות האם המסורתית והמקריבה, היום הפך במה לדיונים על משפחות אלטרנטיביות מסוגים שונים.

במקביל החלו לציין אצלנו את "יום האישה" ב-8 במרץ. מדובר בחג קומוניסטי ופמיניסטי, שהמסרים שלו הפוכים מאלה של יום האם המסורתי.

אבל השר בנט צודק: אין סיבה להיכנע לתקינות הפוליטית. ונשאלת השאלה: למה לא לתת הוראה לאפשר למנהלי בתי ספר לציין מעתה את "יום האם" במקום "יום המשפחה"? הרי אין שום חוק שאוסר זאת. וזה מגיע לאמהות המסורות הרבות כל כך של עם ישראל.