ממשלת קמרון מתנצלת בפני ישראל

לאחר שסגן שר המשפטים השווה בין בני מיעוט אתני בקמרון ליהודים שהושמדו על ידי הנאצים פרסמה ממשלת קמרון התנצלות בפני ישראל.

, ל' בשבט תשע"ט

קמרון
קמרון
צילום: אייסטוק

התבטאות מעוררת מחלוקת של סגן שר המשפטים בקמרון הובילה להתנצלות רשמית של ממשלת קמרון בפני ישראל.

ז'אן דה דיו מומו, סגן שר המשפטים הקמרוני, חולל סערה לאחר שטען כי מנהיג האופוזיציה שנעצר בשבוע שעבר, מוריס קמטו, מוביל את בני שבט המיליקה בקמרון לגורל דומה לגורלם של היהודים שהושמדו על ידי הנאצים.

"בגרמניה היתה קהילה עשירה מאוד שהשתלטה על כל הכוח הכלכלי. הם היו כל כך שחצנים עד שאזרחי גרמניה הפכו להיות מתוסכלים. ואז, יום אחד, עלה היטלר לשלטון והכניס אותם לתאי הגזים. אנשים משכילים כמו מר קמטו צריכים לדעת לאן הם מובילים את בני עמם" אמר סגן שר המשפטים הקמרוני, ואף הבהיר כי התכוון בהשוואתו ליהודי גרמניה.

דבריו של דיו מומו עוררו סערה, ושגרירות ישראל בקמרון פירסמה הודעה בה הביעה "זעזוע" מהדברים של בכיר בממשלה. "אנו מגנים בחריפות את דבריו של סגן שר המשפטים אשר מבטאים צידוק של השואה שבוצעה על ידי גרמניה הנאצית. אנו מזועזעים מההערות האנטישמיות של ז'אן דה דיו מומו" נמסר בהודעת השגרירות הישראלית בקמרון.

בתגובה לסערה הודיעה ממשלת קמרון כי היא מתנצלת בפני ישראל, וכי דבריו של סגן שר המשפטים לא נאמרו על דעת הממשלה אלא דעתו האישית בלבד. "ממשלת הרפובליקה של קמרון מבקשת להדגיש כי השר דיבר באופן אישי בלבד" אמר שר התקשורת הקמרוני רנה עמנואל סאדי. הוא סירב לומר האם הממשלה מתכוונת לנקוט בצעדים נגד סגן שר המשפטים בעקבות השימוש בשואה לצרכים פוליטיים.