פריסת ה-S-300 בסוריה מתקדמת

תיעוד מיוחד מאחד מאתרי פריסת סוללות ההגנה האווירית המתקדמת בצפון סוריה חושף את המשגרים כשהם מוכנים לירי.

, ל' בשבט תשע"ט

 S-300
S-300
iStock

דוח מודיעין שפורסם על בסיס תמונת לוויין שצולמה היום (שלישי), על ידי חברת ImageSat International, מציג לראשונה שלושה מתוך ארבעה משגרים מונפים של סוללת ה-S-300 שהגיעה מרוסיה לסוריה בחודש אוקטובר האחרון.

המשמעות היא ככל הנראה התקדמות בתהליך הפיכה הסוללה למבצעית. מדובר במערכת אשר נחשבת לאחת מהמתקדמות בעולם מבחינה הגנתית, וכבר עבדה מספר פעמים ברוסיה, כשבעבר אף יוחסו לה הפלת טילים ישראליים.

כזכור, בתחילת חודש אוקטובר נחת מטוס רוסי מסוג אנטונוב ובו רכיבי מערכת ה-S-300, בהם מכ"מים, מערכת הפעלה וארבעה משגרים.

בין השאר הופצו תמונות המציגות את פריקת המערכת, ומשרד ההגנה הרוסי הודיע כי צוותים של צבא סוריה יעברו הכשרה שתימשך כמה חודשים כדי לתפעל את המערכת ולהפכה למבצעית.

הרקע לאספקת המערכת לסוריה היה תקרית הפלת המטוס הרוסי בחודש ספטמבר האחרון, שהביא למשבר ביחסים בין ישראל לרוסיה.

התקרית התרחשה במהלך תקיפה שביצע חיל האוויר הישראלי ב-17 בספטמבר 2018 על מחסני נשק ותחמושת בלטקיה, בחומס ובטרטוס שבמערב סוריה.

מערכות ההגנה האווירית של צבא סוריה זיהו את המתקפה והגיבו עליה בירי של טילי נ"מ לעבר כלי הטיס הישראליים. אולם, אחד מהטילים הסוריים הפיל בטעות מטוס סיור רוסי מדגם איליושין Il-20M אלינטי, שעל סיפונו היו אותה העת 15 אנשי צוות של צבא רוסיה.

למרות שהמטוס הופל מאש סורית האשימה רוסיה בהפלתו את ישראל כבר מהרגע הראשון, וטענה כי בניגוד למקובל לא עדכנה ישראל כראוי את צבא רוסיה על המתקפה הצפויה. בהמשך טענו הרוסים עוד כי מטוסי חיל האוויר הישראלי עשו שימוש במטוס הרוסי כמגן מפני הטילים הסוריים.