נאום מצב האומה:
טראמפ קורא לאחדות

בנאום מצב האומה שלו קרא נשיא ארה"ב לאחדות בעם והדגיש: חומות עובדות ומצילות חיים. עלינו לעבוד יחד ולהתפשר.

, א' באדר תשע"ט

טראמפ נושא את נאום מצב האומה
טראמפ נושא את נאום מצב האומה
רויטרס

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, נשא הלילה (רביעי) את נאום מצב האומה השנתי בבית הנבחרים בוושינגטון.

טראמפ קרא בדבריו לאחדות בין דמוקרטים לרפובליקנים ואמר: "סדר היום שאציג הערב הוא לא סדר יום רפובליקני ולא סדר יום דמוקרטי. זה סדר היום של העם האמריקני".

"יש הזדמנות חדשה בפוליטיקה האמריקנית, אם רק יהיה לנו את האומץ לנצל אותה. הניצחון הוא לא בשביל המפלגה שלנו. הניצחון הוא עבור המדינה שלנו", הדגיש.

כשהוא רומז לחקירות המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות אמר טראמפ: "ביום שישי הוכרז כי נוספו עוד 304 אלף משרות רק בחודש שעבר - כמעט כפול מהצפוי. נס כלכלי מתרחש בארצות הברית - והדבר היחיד שיכול לעצור את זה הוא מלחמות אוויליות, פוליטיקה או חקירות מגוחכות".

הנשיא קרא לקונגרס לקדם את התכנית לביטחון הגבול הדרומי של ארה"ב עם מקסיקו. הוא תיאר את החומה שבכוונתו לבנות: "זהו מחסום פלדה חכם, אסטרטגי - לא סתם קיר בטון פשוט. המחסום יתפרס באזורים שסוכני הגבול שלנו אומרים שהם המסוכנים ביותר, וכפי שהסוכנים האלה יגידו לכם: במקומות שיש בהן חומות, מספר המעברים בלתי חוקיים יורד".

"במילים פשוטות, חומות עובדות וחומות מצילות חיים. אז בואו נעבוד ביחד, נתפשר ונגיע לעסקה שתגרום לאמריקה להיות בטוחה", הוסיף טראמפ.

טראמפ אישר את הדיווחים כי ייפגש עם מנהיג צפון קוריאה, קים ג'ונג און, ב-27 וב-28 בפברואר בווייטנאם, והוסיף: "כחלק מדיפלומטיה חדשה נועזת, אנו ממשיכים בדחיפה ההיסטורית לשלום בחצי האי הקוריאני. בני הערובה שלנו חזרו הביתה, הניסויים הגרעיניים נעצרו, ולא שוגרו טילים מצפון קוריאה מזה 15 חודשים. אם לא הייתי נבחר לנשיא ארצות הברית, היינו עכשיו, לדעתי, במלחמה גדולה עם צפון קוריאה עם פוטנציאל להרג של מיליוני אנשים. עדיין נותרה עבודה רבה, אבל היחסים שלי עם קים ג'ונג און הם טובים".

הוא הוסיף כי "אנחנו עומדים עם העם בוונצואלה במסע האציל שלהם לחופש - ואנחנו מגנים את האכזריות של משטר מדורו, שמדיניותו הסוציאליסטית הפכה את האומה הזאת מלהיות העשירה ביותר בדרום אמריקה למצב של עוני וייאוש".

בהתייחסו למזרח התיכון, שאותו תיאר כ"מערכת האתגרים המורכבת ביותר", אמר טראמפ: "הגישה שלנו מבוססת על ריאליזם עקרוני - לא תיאוריות לא מוצלחות שנכשלו במשך עשרות שנים. מסיבה זו, הממשל שלי הכיר בבירתה האמיתית של ישראל - ופתח בגאווה את שגרירות ארה"ב בירושלים".

טראמפ ציין גם את החלטתו לסגת מסוריה ואמר: "אומות גדולות לא נלחמות במלחמות אינסופיות. כשנכנסתי לתפקיד, דאעש שלט ביותר מ-20,000 קילומטרים רבועים בעיראק ובסוריה. היום שחררנו כמעט את כל השטח הזה מאחיזת הרוצחים צמאי הדם. עכשיו, כשאנחנו עובדים עם בעלי בריתנו להרוס את שרידי דאעש, הגיע הזמן לתת ללוחמים האמיצים שלנו בסוריה קבלת פנים חמה בבית".

עוד ציין טראמפ כי ממשלו "פעל באופן נחרץ" כדי להתמודד עם המשטר באיראן והוסיף: "כדי להבטיח שהדיקטטורה המושחתת הזו לעולם לא תשיג נשק גרעיני, הוצאת את ארצות הברית מהסכם הגרעין האיראני ההרסני. ובסתיו האחרון, הטלנו את הסנקציות הקשות ביותר שהוטלו על איראן".

"לא נסיר את עינינו ממשטר הקורא מוות לאמריקה ומאיים על רצח עם נגד העם היהודי. אסור לנו להתעלם מהאנטישמיות המרושעת, או מאלה המפיצים אותה. בקול אחד, עלינו להתעמת עם השנאה הזאת בכל מקום שהיא מתרחשת".