"אומות גדולות נמנעות ממלחמות ללא קץ"

בנאומו לאומה הבהיר טראמפ כי מדיניותו במזרח התיכון מבוססת על "ריאליזם" והתגאה בהעברת השגרירות לירושלים.

, א' באדר תשע"ט

טראמפ
טראמפ
צילום: רויטרס

בנאום "מצב האומה" השנתי שלו הבהיר נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, כי מדיניותו במזרח התיכון מבוססת על "ריאליזם" – ועל התנגדות למלחמות ממושכות.

"אחת מקבוצות האתגרים הסבוכות ביותר שאנו ניצבים בפניהם מזה שנים רבות נמצאת במזרח התיכון", הצהיר טראמפ. "הגישה שלנו מבוססת על עקרונות, ריאליזם – ולא תיאוריות שאבד עליהן הכלח, שכשלו במשך עשרות שנים להניב התקדמות. מסיבה זו, הממשל בראשותי הכיר בבירת ישראל האמיתית ופתח בגאווה את השגרירות האמריקנית בירושלים".

"חיילינו האמיצים נלחמים במזרח התיכון מזה קרוב ל-19 שנים באפגניסטן ובעירק", המשיך. "כמעט 7,000 גיבורים אמריקניים נתנו את חייהם. יותר מ-52,000 אמריקנים נפצעו קשה. הוצאנו יותר משבעה טריליון דולר על מלחמות במזרח התיכון. כמועמד לנשיאות, הבטחתי בקול רם גישה חדשה.

"אומות גדולות נמנעות ממלחמות ללא קץ", אמר. "כשנכנסתי לתפקידי, דאע"ש שלט ביותר מ-50,000 קמ"ר בעיראק ובסוריה – לפני שנתיים בלבד. היום, שחררנו כמעט את כל השטח מאחיזת המפלצות צמאות הדם הללו. כעת, כשאנו פועלים עם בעלי בריתנו כדי לחסל את שאריות דאע"ש, הגיעה העת לקבל את פניהם של לוחמינו הגיבורים בסוריה – בבית".

טראמפ אמר גם שהאיץ את המו"מ עם הטליבן וקבוצות אחרות לגבי פתרון פוליטי באפגניסטן. "חיילינו נלחמו באומץ ללא אח ורע. והודות לגבורתם, אנו יכולים כעת לתור אחר פתרון פוליטי למאבק הארוך והמדמם הזה".