עודד רביבי: המפלגות הקטנות חייבות להתאחד

האם בחירתו של גדעון סער לצמרת רשימת הליכוד מעידה על מרד או על דמוקרטיה? האם לנתניהו יהיה נוח להתייצב מאחורי? ראיון

שמעון כהן , א' באדר תשע"ט

"רשימה טובה". רביבי עם נתניהו
"רשימה טובה". רביבי עם נתניהו
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

"חגיגה דמוקרטית", כך מגדיר ראש מועצת אפרת ואיש הליכוד, עודד רביבי, את הבחירות המקדימות במפלגתו. לדבירו "למרות כל החששות הביקורות והתהיות והעבודה של המתמודדים ראינו חגיגה דמוקרטית. אנשים גילו אכפתיות והצביעו בעד רשימה שהיא תוצאה טובה עם הפנמת הלקחים".

רביבי התבקש להתייחס לעמדתו הצפויה של ראש הממשלה לנוכח רשימה שבצמרת שלה ניצבים מי שניהלו אתו עימותים כאלה ואחרים, בין אם מדובר בגדעון סער, בין אם ישראל כץ בפרשת העבודות בשבת, בין אם גלעד ארדן שסירב להיכנס לממשלה ובין אם זהו יולי אדלשטיין שהעימות סביב אירוע המשואות זכור מאוד מהקדנציה החולפת. לטעמו של רביבי מדובר בביטוי לדמוקרטיה הישראלית.

"אנחנו רוצים לשאוף במדינה דמוקרטית שבה לכל אזרח יש אפשרות להביע דעתו", הוא אומר ומבטל את עצם בסיסה של השאלה כשאינו מוכן לקבל מצב בו "כששר או יו"ר כנסת אומר דברים בניגוד לעמדת ראש הממשלה מתייחסים לזה כאל מרד".

להערכתו "ראש הממשלה מרוצה מהרשימה. הוא יכול ללכת לציבור עם רשימה של אנשים שקולים שהוכיחו את עצמם. זו רשימה טובה לו. חילוקי דעות הם לא סוד וזה היופי של הדמוקרטיה והעם היהודי. בסוף יש מנגנון בחירה ומנגנון השפעה ויש מי שנבחר לקבל את האחריות. הוא כרגע יושב ראש התנועה ואיתו רצים לראשות הממשלה".

על הסערה במפלגות הימין המתנדנדות סביב אחוז החסימה אומר רביבי כי עליהן לשקול רווח מול הפסד ולהתאחד. "אני מהדוגלים והמטיפים לכך שכמה שיותר כוחות יכנסו תחת המפלגות הגדולות, כך המערכת הפוליטית תהיה בריאה יותר. כך יהיה פחות מו"מ קואליציוני ופחות סחטנות. כך ניתן יהיה לנהל ופחות לדאוג לכך שכל אחד יקבל את נתח הבשר שלו".

"פתחנו עם הקמת המפלגה של בנט ושקד. יש עוד שתי מפלגות שרוצות להתמודד שוב למרות שלא עברו בפעם הקודמת את אחוז החסימה. כל מפלגה כזו, אם היא לוקחת עשרות אלפי קולות או מאה אלף קולות אלו קולות שיהיו חסרים בגוש להרכבת הקואליציה. רצוי לזכור שבבחירות הקודמות הוקמה קואליציה של 61 לפני כניסת 'ישראל ביתנו' נכנסה לקואליציה. לו יצויר שאביגדור ליברמן היה מקבל מנדט אחד נוסף והליכוד מנדט אחד פחות לא היה רוב לבניית הקואליציה וניתן לדמיין תרחישים...".

באשר למפלגות הימין מציין רביבי כי כעת מאוחד מדי להשתבץ בליכוד ולכן כל שנותר הוא להתאחד. "להשתבץ בליכוד זה אתגר, כי אנחנו במועד שאי אפשר לכנס את המרכז ולקבל החלטות. ראש הממשלה שמר לעצמו אפשרות לשריין שלושה מקומות אולי כדי למזג בהמשך, אבל המפלגות הקטנות חייבות להתאחד לקורת גג אחת כדי לוודא שיעברו את אחוז החסימה וישתלבו בקואליציה".

ומה על הפערים האידאולוגיים? "לא פעם מתוך הרצון לחדד עמדות אנחנו גורמים לחוסר אחדות. מותר שיהיו דעות שונות, אבל תאר לך שלו יצויר שישראל כץ היה מקים מפלגה כי לא הסכים עם ראש הממשלה, וכך אדלשטיין וסער מפלגה נוספת בגלל אי-הסכמות עם ראש הממשלה היינו עם 3-4 מפלגות של 7-8 מנדטים. המציאות שכולם יחד תחת הנהגת ראש הממשלה היא מציאות חזקה משפיעה וקובעת את הטון".

לטעמו של רביבי כדי לייצר את האיחוד הזה על המפלגות לשקול מה עבורן בגדר של 'יהרג ובל יעבור', לוותר על שאר הדברים ולייצר איחוד משמעותי שיבטיח נוכחות בקואליציה הבאה.