משולש הגבולות

משולש הגבולות ישראל-ירדן-סוריה הוא לא גבול מדיני אלא גם גאוגרפי. עודד פורת עם המלצה לטיול בדרום רמת הגולן.

עודד פורת , א' באדר תשע"ט

משלוש הגבולות ישראל-ירדן-סוריה
משלוש הגבולות ישראל-ירדן-סוריה
צילום: יח"צ

התיאור הראשון על גבולות ארץ ישראל מוזכר בפרשת מסעי: "זאת תהיה לכם הארץ לגבולותיה סביב".

ארצנו מתוחמת בגבולות עם שכנותינו הלא ממש סימפטיות, מתוכם ישנם רק כשלוש נקודות בהם ישנו מפגש גבולות של שלוש מדינות או יותר.

הנקודה הראשונה ממוקמת באילת, העיר הדרומית ביותר בישראל, בה אמנם אין ממש מפגש גבולות, אך בתצפית מהר צפחות הממוקם מעל העיר, ניתן לראות את ארבעת המדינות: ישראל, מצרים, ירדן ובאופק גם את ערב הסעודית.

מפגש הגבולות השני ממוקם בחרמון, האתר הצפוני ביותר בארץ. כיום אין אפשרות לבקר באזור זה, אך כשהמצב הביטחוני ירגע, נוכל לצפות במפגש הגבולות של שלושת המדינות: ישראל, סוריה ולבנון.

נקודת המפגש השלישית שוכנת בלב אזור בטחוני, בדומה למרבית קווי הגבול בארץ, הלא הוא משולש הגבולות סוריה-ישראל-ירדן. ניתן להשקיף על אזור מיוחד זה, בו הגבול איננו רק קו גבול מדיני אלא גם קו גבול גיאוגרפי, העובר במפגש נחלי הירמוך והרוקד.

חלוקת הטריטוריה מתחלקת לשתיים, האחת היא השטח שמצפון למפגש הוא סוריה, ואילו השנייה היא השטח מדרום ירדן וממערב לירמוך ולרוקד "הישות הציונית", הלא היא מדינת ישראל.

בנקודת מפגש הגבולות, הנחלים הינם מצוקיים מאוד, וכן הפרש הגבהים בין הרמות שמעל הנחלים יוצר מראה מרשים במיוחד, בו צונחים ההרים עוטי הפלומה הירוקה אל עבר הנחלים העמוקים הזורמים תחתיהם.

מי שמעוניין ליהנות ממראה מרהיב זה, עליו להגיע לקיבוץ מיצר הנמצא בדרום הגולן, כקילומטר אחד דרומית לצומת אפיק (כביש 98 - כביש 789). על מנת להגיע לקיבוץ, נפנה מכביש 98 מזרחה עד לצומת הכניסה לקיבוץ, שם נמשיך ישר כ-200 מטר עד לצומת שבה נפנה ימינה על דרך הפטרולים העליונה.

בצומת עומד שלט של רשות שמורות הטבע, המכוון לעבר נקודת הסיום של נחל מיצר. לאחר כ-300 מטר נגיע לצומת נוספת בה נפנה שמאלה עם שילוט המכווין ל"עין איה". מיד לאחר הפנייה שמאלה, עצרו את המכונית בצד הכביש, על מנת ליהנות מהנוף במלואו. הנוף שנפרש מולנו צופה אל המדרונות הירוקים, אל מטעי השקדים הנרחבים הנושקים לגדר המערכת, ואל פרות הבשן הנחות להן בשלווה באחו הירוק.

הנוף הטבעי לא מסגיר זאת, אך עד לא מזמן, מתחת למראה הפסטורלי, חיו המורדים הסורים הקיצוניים – אותם אלה שהזדהו עם "המדינה האיסלאמית". עם הכנעת המורדים שהובל על-ידי צבא סוריה, השקט המתוח שב לאזור.

מנקודת תצפית זו, ניתן לרדת למטה עם הכביש ולפנות עם השילוט לכיוון עין אי"ה, מעיין ששופץ לזכרו של בן מושב נוב, אילון יעקב הורביץ ז"ל שנהרג בתאונת אימונים.

על שפת בריכת המעיין דבריו של הרב קוק בענייני גבולות ונהרות מקבלים משמעות אמיתית: "הרואה נהר בחלום ישכים ויאמר ויהי כנהר שלומך (ישעיה,מ"ח) שנהר מורה על אחדות הכללי שהמים אין להם פירוד מוחשי... על כן הרואה נהר רואה שלום... " (עין איה על מסכת ברכות, פרק א' סימן מ"ב). במהרה בימינו אמן.

סיור זה נערך כחלק מתכנית סיורי המבוגרים של מדרשת הגולן חספין. לפרטים נוספים והרשמה> 046678811