צה"ל סיכל פגיעה איראנית במערך ההתרעה של פיקוד העורף

בשנה החולפת לבדה סיכלה חטיבת ההגנה בסייבר בצה"ל כ-130 תקיפות כאלה, שלרובן היתה אחראית איראן.

ערוץ 7 , ב' באדר תשע"ט

סייבר
סייבר
istock

איראן ניסתה לשבש את מערכת ההתרעה של פיקוד העורף באמצעות תקיפת סייבר, כך נחשף הבוקר (חמישי) בעיתון "ישראל היום".

את המקרה, שאירע לפני יותר משנה וסוכל על ידי חטיבת ההגנה בסייבר בצה"ל, חשף בראיון לעיתון תא"ל נועם שער, מי שכיהן עד לאחרונה כראש חטיבת ההגנה בסייבר בצה"ל.

התקיפה הזאת נחשפה בעקבות מעקב יזום אחרי קבוצה איראנית שפעילה בעולם הסייבר. התברר שהיא נוכחת בכמה מערכות בישראל, ובהן במערך הגילוי וההתרעה.

מדובר בקבוצה אחת מתוך עשרות קבוצות שמפעילים האיראנים כחלק ממערך הסייבר שלהם, שמנוהל על ידי משמרות המהפכה בתקציב שנתי שמוערך ביותר ממיליארד דולר.

תא"ל שער ציין בראיון כי איראן משקיעה מאמץ רב במתקפות סייבר בלתי פוסקות על תשתיות ואמצעים צבאיים, וכי בשנה החולפת לבדה סיכלה חטיבת ההגנה בראשותו כ־130 תקיפות כאלה, שלרובן היתה אחראית איראן.

"אנחנו רואים פעילות איראנית קבועה שמכוונת למרחב הישראלי", אומר תא"ל שער. "זאת פעילות שמכוונת בדרך כלל אל האזורים היותר חשופים של צה"ל, ואנחנו פועלים במגוון דרכים ושיטות כדי למנוע פגיעה ברשתות שלנו".

מתקפה משמעותית נוספת שסוכלה על ידי אנשי ההגנה בסייבר היתה על מערך התצפיות של פיקוד המרכז שפרוס בכל יהודה ושומרון. גם למתקפה הזאת, שמאחוריה עמד ארגון חמאס, היה פוטנציאל משמעותי: לו הצליחה, היו יכולים התוקפים למנוע איסוף מידע, לשבש סיכול פיגועים או להסתייע בתצפיות כדי לעקוב אחר פעולות צה"ל ולפגוע בהן.