איראן לא מתייאשת

איראן מנסה להקים מחדש מפעל לייצור טילים מתקדמים על אדמת סוריה. המידע תועד על ידי גורמי המודיעין של ישראל.

ערוץ 7 , ב' באדר תשע"ט

טילים
טילים
צילום: ISTOCK

איראן וחיזבאללה ממשיכות במאמצים להקים תשתית לייצור טילים מדויקים בלבנון ואף מוצאים דרכים יצירתיות לאספקת הציוד הדרוש לכך חרף תקיפות חוזרות ונשנות וסנקציות בינלאומיות.

הכתב הצבאי ניר דבורי חשף הערב (חמישי) בחדשות 12, כי בשנים האחרונות ניסה המשטר הסורי להגביר את הסיוע לפרויקט "הציר" הלבנוני-אירני לחימוש בטילים מדויקים.

הדרך המרכזית לעשות זאת היא חברת "סרס" - מרכז מחקר ופיתוח ארגון ממשלתי סורי שמטרתו המוצהרת היא קידום, הכוונה ותיאום של פעילות מדעיות במדינה.

תקיפות רבות שבוצעה בשנים האחרונים בסוריה ויוחסו לישראל, התרכזו סביב מתקנים של החברה. כך לדוגמא ב-22 ביולי הותקף משלוח מכונות שיועד לחיזבאללה באתר סרס צפונית למסיף. בתקיפה הושמד האנגר יצור ולהערכת ישראל התקיפה הסבה נזק רב לפרויקט הייצור הסורי.

ב-17 בספטמבר הותקף משלוח מכונות נוסף שיועד לחיזבאללה, תקיפה הקשורה להפלת המטוס הרוסי בידי סוריה.

חברה סורית נוספת שמנסה לתמוך את בפרויקט הדיוק של אירן וחיזבאללה היא חברת OTI - organization of technological industries. חברה ממשלתית סורית המסייעת למרכז סרס לעקוף את הסנקציות המושתתות עליו.

במהלך מלחמת האזרחים החברה הייתה פעילה מאוד וסייעה למכוני הייצור של סרס ביצור נשק שהופעל נגד המורדים. לנוכח פעולות אלו הושתו על החברה סנקציות בארה"ב ואירופה. למרות זאת פורסם כי OTI ממשיכה לסייע למשטר הסורי, ואף כי היא משתמשת בחברות תיווך אזרחיות על מנת לעקוף את הסנקציות.

מדובר בחברות קש בעלות "כסות אזרחית" שלמעשה עושות את רווחיהן מהברחת ציוד מכונות וחומרי גלם שמקורו באיטליה, סין ומדינות נוספות במזרח הרחוק ואספקתו לכלל גורמי הציר. אחת מאותן חברות היא חברת ANAS GROUP וחברות נוספות שכפי שפורסם בעבר בכלי התקשורת המזוהים על המורדים בסוריה.