דו"ח: חיילים פינים השתתפו ברצח יהודים

דו"ח הארכיון הלאומי של פינלנד שפורסם בסוף השבוע האחרון מעלה כי חיילים פינים השתתפו ברצח המוני של יהודים במלחמת העולם השניה.

, ה' באדר תשע"ט

פינלנד תחקור. נשיא פינלנד סאולי ניניסטה
פינלנד תחקור. נשיא פינלנד סאולי ניניסטה
צילום: רויטרס

ההיסטוריה השחורה של פינלנד: דו"ח הארכיון הלאומי של פינלנד שפורסם בסוף השבוע האחרון מעלה כי חיילים פינים השתתפו ברצח המוני של יהודים במלחמת העולם השניה.

הדו"ח מתבסס על מסמכים מארכיונים ברוסיה, אוקראינה, גרמניה, הולנד וצפון אירופה, בתוכם עשרות יומנים וספרי זכרונות שהמתנדבים הפינים העלו על הכתב ושיגרו לאס־אס.

בדו"ח צוטטו עדויות קשות המצביעות על מעורבות פינית במעשי רצח המוניים, אך בשל הזמן הרב שחלף מאז ואופי העדויות שנאספו, מחברי הדו"ח סייגו את הדו"ח והבהירו כי ההשתתפות הפינית ברצח הינה "בסבירות גבוהה".

המחקר בוצע בעקבות פנייתו של ד"ר אפרים זורוף, 'צייד הנאצים' ממכון ויזנטל, שחשף מאות פושעי מלחמה. לפני כשנה שלח זורוף מכתב לנשיא פינלנד, סאולי ניניסטה, בבקשה לחקור את הנושא לעומק בעקבות ממצאים חדשים על מעורבות חיילים פינים ברצח יהודים באוקראינה.

"תחילתה של חקירה מסוג זה תהיה ללא ספק צעד כואב לחברה הפינית, אך רק באמצעות התמודדות עם טעויות העבר, באופן כן ואמיץ, יהיה אפשר למנוע פשעים כאלה גם בעתיד", כתב זורוף.