דרכים לשיפור ההתנהלות הכלכלית בבית

ניהול הוצאות המשפחה דומה מעט לניהול עסק. יש לנו הכנסות ממקורות שונים והוצאות רבות – חלקן קבועות וחלקן הוצאות לא מתוכננות.

תוכן שיווקי , ה' באדר תשע"ט

דרכים לשיפור ההתנהלות בבית
דרכים לשיפור ההתנהלות בבית
pexels

לפעמים מספר שינויים בדפוסי הצרכנות שלנו וההתנהלות הכלכלית של המשפחה יכולים לעשות פלאים.

כאשר אנחנו מתכננים את החודש מראש, החל מהיום שבו מגיעה המשכורת וההכנסות הנוספות בבית נגלה כי בסוף החודש אנו עשויים לגלות יתרה בבנק שניתן לחסוך ליום סגריר, היום אנו יכולים לסגור את המינוס באמצעות הלוואה מיידית ולהתחיל להתנהל נכון מהחודש הבא. אספנו עבורכם מספר המלצות לשיפור ניהול התקציב החודשי שלכם.

מהן ההוצאות שלנו?

ניהול הוצאות המשפחה דומה מעט לניהול עסק. יש לנו הכנסות ממקורות שונים והוצאות רבות – חלקן קבועות וחלקן הוצאות לא מתוכננות. ההתחלה של יציאה מהמינוס היא באמצעות זיהוי מקורות ההכנסה וההוצאות שלנו. עשו רשימה של כל ההכנסות החודשיות – משכורות, קצבאות או שכירויות שאתם מקבלים. לאחר מכן ערכו רשימה מקבילה של הוצאה ממוצעת לחודש (אל תנחשו – הוציאו את החשבונות ששילמתם ובדקו את הסכומים המופיעים). כעת, אתם יכולים לבדוק, האם ההכנסות עולות על ההוצאות?

בקרב משפחות רבות בישראל מתגלה פער של 2,000 שקלים לפחות לטובת ההוצאות. משום כך אנחנו מגלים כי המינוס ממשיך וגדל. כעת אנו מוכנים להתחיל לאזן מעט את שתי הטבלאות על ידי הפחתת ההוצאות החודשיות.

משנים את ספקי התקשורת שלכם

הביטו ברשימה שערכתם ונסו למצוא את קטגוריית התקשורת. בחלק זה יכללו הוצאות הטלפונים הניידים של כל בני המשפחה, הטלפון הקווי, תשתית האינטרנט וספק האינטרנט. מומלץ להוסיף גם את החברה באמצעותה אתם צופים בשירותי הלוויין והכבלים ותשלומים קבועים על מנויים של שרותי תוכן דוגמת "נטפליקס".

כעת, ערכו סקר שוק באמצעות יצירת קשר עם ספקי תקשורת מתחרים ונסו למצוא את העסקה המשתלמת ביותר המתאימה לכמות הקווים והטלוויזיות ברשותכם. יתכן ותגלו כי מעבר למתחרים יכול לחסוך השנה 30%-40% בעליות התקשורת. אם אתם משפחה גדולה המשתמשת בשלושה קווים ויותר כדאי לנסות ולעבור לתוכנית משפחתית מוזלת אצל אותו הספק.

מתחילים לחסוך בעלויות החשמל

עלויות החשמל, בייחוד בזמנים בהן מזג האוויר חם או קר בצורה קיצונית, מהווים נתח ניכר מעוגת ההוצאות החודשית. קיימות מגוון דרכים בהם נוכל לחסוך חשמל, נזכיר כמה מהן בקצרה. הפעלה של מכונת כביסה ומייבש צורכת חשמל רב. מומלץ לרכוש מכונות חדשניות המשתמשות בדירוג חשמל נמוך. תוכלו לראות זאת באמצעות סימון דירוג האנרגיה באותיות A עד G כאשר המכשירים החסכוניים ביותר הם בדרגות A-B ולאחר מכן כל אות נוספת מסמלת סכום גבוה יותר שתשלמו על חשבון החשמל החודשי. כדאי גם להדריך את בני המשפחה כיצד להשתמש בתוכניות חסכוניות ולהפעיל את המכונה בתדירות נמוכה יותר. בקיץ, מומלץ שלא להשתמש במייבש הכביסה אלא לתלות את הכביסה על החבל – כך גם תאריכו את חיי הבגד.

אספקט נוסף הוא התאורה בבית. נורות LED מאפשרות לחסוך סכום ניכר בהוצאות החשמל. הרגילו גם את הילדים לכבות את האורות בחדרים מיד כאשר הם יוצאים מהחדר וכן כאשר איש אינו משתמש בחדר האמבטיה או השירותים. בנוסף, מומלץ לרכוש נורות קיר קטנות וחסכוניות לתאורת לילה עדינה במקום להשאיר אור בחדר מרוחק מחדר השינה. אם יש לכם תאורת חוץ במרפסת או בגינה מומלץ להשתמש בגלאי תנועה המכבה את האור אוטומטית במידת הצורך.

מצמצמים את הצריכה החודשית הקבועה על מזון ובגדים

שני סעיפים עיקרים בתכנון התקציב המשפחתי שלכם קשורים לקניות החודשיות. גלו כמה אתם מוציאים על רכישה של מוצרי מזון למשפחה במהלך החודש. מומלץ לרכז את הרכישה לפעם או פעמיים בשבוע באופן קבוע בחנות המציעה מחירים נוחים. הזכירו לבני המשפחה כי אתם יוצאים לקניות ובקשו מהם לערוך רשימה קצרה של המצרכים שירצו במקרר במהלך השבוע. רכישה מסודרת מאפשרת לכם לתכנן היטב את ההוצאה.

לסיכום נציין כי גם את רכישות הבגדים מומלץ לא לעשות באופן ספונטני אלא על פי צורך. אם הילדים זקוקים לגופיות לקיץ וסוודר לחורף, נעלי ספורט או גרביים, כדאי להתכונן לכך מראש בתקציב החודשי. קבעו סכום מראש וספרו גם לילדים שאינכם עומדים לעבור את מסגרת התקציב כאשר תצאו לקניון השכונתי לשופינג. חלק מהרכישות ניתן לבצע מראש ברשת האינטרנט – כך תוכלו להשוות מחירים במספר חנויות שונות ולגלות מבצעים משתלמים לרכישת הבגדים השונים לעונה הבאה.