בג"צ דחה עתירה נגד הבניה בכותל הדרומי

בג''ץ דחה ארבע עתירות שונות בנוגע לבניה בבניה באזור הדרומי של הכותל המערבי. ''סטייה קלה שאינה מצדיקה נקיטת הליכים''.

ערוץ 7 , ה' באדר תשע"ט

רחבת הכותל הדרומית
רחבת הכותל הדרומית
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בג''ץ דחה היום (א') ארבע עתירות שונות אשר נגעו לבניה בבניה באזור הדרומי של הכותל המערבי - קשת רובינסון.

העתירות אשר הוגשו בידי עמותת 'בצדק', יו"ר 'נשים למען הכותל' לאה אהרוני ופרופ' דן בהט, דרשו כי ביץ המשפט יורה על הפסקת עבודות הבניה באזור קשת רובינסון, יורה על פתיחת חקירה כנגד הגופים אשר בנו במקום שלא כחוק וכן יבטל את החלטת ועדת השרים מכוח חוק העתיקות בנוגע לבניה במקום.

בעתירות אשר אוחדו ונידונו יחד, תוקפו העותרים את עבודות הבינוי ברחבה הדרומית. באחת מהעתירות עתרו ב"נשים למען הכותל" נגד החלטת ועדת השרים מכוח חוק העתיקות אשר אישרה את הרחבת הבמה ברחבה הדרומית. עתירה נוספת הגיש הארכיאולוג פרופ' דן בהט נגד אותו בינוי, אשר ביקש להגן על העתיקות הרבות במקום.

כמו כן, עתירה נוספת של עמותת "בצדק" עתרה נגד הבמה הקיימת, תוך טענה שהבמה נבנתה ללא היתרי בניה והיא איננה חוקית. כאמור, בית המשפט העליון בראשות השופט עמית אשר להחלטתו הצטרפו השופטים סולברג וברון, דחה את כל העתירות.

בפסק הדין כתב השופט עמית, כי ''המקרה שלפנינו רחוק עד מאוד מלהצדיק התערבות בשיקול דעת רשויות התביעה, שלהערכתה מדובר בסטייה קלה שאינה מצדיקה נקיטת הליכים במקום כה רגיש, המשמש לתפילה מאז שנת 1999''.

בתגובה להחלטה תקפו העותרים מעמותת בצדק: "בית המשפט העליון הוכיח פעם נוספת שאין משפט צדק בירושלים. לאחר שעיריית ירושלים והפרקליטות הודו והכירו בכך שכותל המערבי קיימת בניה בלתי חוקית גסה ומשמעותית, קבע בית המשפט כי דווקא במקרה זה הוא לא מעוניין להתערב.

''בית המשפט לא קבע כי הבניה והפעילות במקום מותרות, ועל כן עמותת בצדק תמשיך להיאבק לשמירה על המקום. הבחירה של בית המשפט העליון שלא להתערב דווקא במקרה זה, פוגעת בשלטון החוק ובשיוויון בפני החוק ושולחת מסר בעייתי לציבור הרחב", מסרו.

לאה אהרוני, יו"ר "נשים למען הכותל'', הוסיפה כי "לצערנו בית המשפט העליון בחר לעצום עיניו מול המחטף שמבקש רה"מ לבצע ברחבה הדרומית של הכותל בניגוד לעמדת הממשלה. אך לשמחתינו, רשויות התכנון כבר הודיעו כי הן לא תיתנה יד לבניה בלתי חוקית ברחבת הכותל כך שממילא התכנית להכשיר את הרחבה הדרומית כבית כנסת שאינו על פי ההלכה תיכשל.

''אנו מעודדות מן התמיכה של עשרות אלפי נשים מסורתיות, צעירות ומבוגרות כאחת, התומכות במאבקינו למען שמירה על הסדרי התפילה המסורתיים בכותל ולמען האמת הפשוטה כי תפילה נפרדת אינה 'הדרה"'אלא הכרה בקדושתה של התפילה, עבור גברים ונשים כאחד", אמרה אהרוני.

ד"ר יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית, בירך על החלטת בית המשפט העליון: "כצפוי, שופטי בג״צ דחו את העתירות הקנטרניות שהוגשו כנגד התפילה בעזרת ישראל, ואף לא חסכו במילים כנגד כמה מהעותרים. אין אלא להצטער שפעם אחר פעם אנו נאלצים להיגרר לבתי משפט במקום לשים את קץ לפרשה המפלגת הזו ברוח של פשרה''.

לדבריו, ''יש מספר גורמים פוליטיים, ואלה לאו דווקא החרדים, שמסכלים כל פתרון. זהו ניצול ציני, גס, של מערכת המשפט והשחתת משאב ציבור. אנו מיצירים שבנסיבות העניין לא מצא בית המשפט מקום להשית הוצאות על העותרים. גם היום אנו קוראים לראש ממשלת ישראל – יישם את מתווה הפשרה בכותל לאלתר".