שריוני נתניהו בסכנה?

בית הדין של הליכוד ידון בהרכב מורחב בבקשתם של מספר ח"כים לקבוע כי אישור השריונים לנתניהו נעשה בהליך לא תקין ולכן דינו להתבטל.

ערוץ 7 , ו' באדר תשע"ט

נתניהו ורעייתו מצביעים בפריימריז
נתניהו ורעייתו מצביעים בפריימריז
צילום: שרון רביבו

בית הדין של תנועת הליכוד ידון היום (שני) בהרכב מורחב במספר עתירות שהוגשו לבית הדין נגד ההחלטה לאשר לראש הממשלה נתניהו שלושה שריונים ברשימת המפלגה לכנסת.

כזכור, ביום הפריימריז במפלגה הצביעו המתפקדים בפתק נוסף בעד או נגד בקשתו של ראש הממשלה נתניהו לאפשר לו לשריין מועמדים ברשימה במקומות 21, 28, ו-36.

את העתירות הגישו חברי כנסת מכהנים ובהם יו"ר הקואליציה לשעבר דוד ביטן, מיקי זוהר, יואב קיש ושרן השכל. וכן מיכל שיר שזכתה במקום השמור למועמד מחוז תל אביב ונציג יו"ש ברשימה, שבח שטרן.

בעקבות אישור השריונים הידרדרו קיש למקום ה-24, ביטן ל-25, מיקי זוהר ל-29 ומיכל שיר ל-31. ביטול השריונים ישפר מאוד את סיכוייהם להיבחר גם לכנסת הבאה.

העותרים טוענים כי קביעת שריונים לראש התנועה מהווה תיקון חוקה לכל דבר ועניין, גם אם היא נעשית כהוראת שעה, ועל כן עליה להתקבל ברוב של שני שלישים במרכז הליכוד. לטענתם עקב כך שלושת השריונים בטלים, כולל השריון במקום ה-21 אשר אושר במרכז הליכוד עוד לפני הפריימריז, אך לא ברוב של שני שלישים, ולכן אינו תקף.

עוד נטען בעתירה כי מההודעות הטלפוניות שנשלחו למתפקדים עלה כי יש צורך בשריונים למען חיבור עם מפלגות אחרות כך שהימין לא יפסיד קולות. אולם, מדובר במסלול עוקף למרכז, שהוא המוסמך לאשר איחודים עם מפלגות אחרות, ורק ברוב מיוחס (שני שלישים) ובהצבעה חשאית.