הנשיא הכנס ירושלים: אל תלהיטו את אש המחלוקת

נשיא המדינה קרא לראשי המפלגות שלא להלהיט את המחלוקות. "אלפי שנים קיווינו לשוב לארצנו, כעת יש לשמור עליה כבבת עינינו''.

עדו בן פורת , ו' באדר תשע"ט

ריבלין בכנס ירושלים של העיתון "בשבע"
ריבלין בכנס ירושלים של העיתון "בשבע"
צילום: אסתי דזיובוב/TPS

נשיא המדינה ראובן ריבלין פתח הבוקר (שני) את כנס ירושלים ה-16 של העיתון בשבע המתקיים במלון קראון פלאזה בבירה.

בפתח דבריו התייחס הנשיא לרצח אורי אינסבכר הי"ד ושלח את תנחומי למשפחה השכולה: ''הלב נשבר אל מול האכזריות המחרידה, אל מול החיים שנגדעו בשיא לבלובם והכאב גדול מנשוא. עשייתה של אורי וטוב ליבה, הם אלו שצריכים להאיר לנו את הדרך.

"אני רוצה להודות גם לכוחות הביטחון שבמאמצים מרוכזים ונחושים תפסו את הרוצח המחבל הנתעב. מדינת ישראל לא תשתוק ולא תרפה, במאבקה הבלתי מתפשר נגד הטרור ומבצעיו''.

ריבלין ביקש מהציבור שלא להפיץ שמועות לא מבוססות בנוגע לאירועים טראגיים, ''אני רוצה לבקש מהציבור כולו להיזהר מאוד מלקחת חלק בתופעה של הפצת שמועות כוזבות, לא מבוססות. לאף אחד לא מגיע לשמוע על גורל יקיריו מהתקשורת או מקבוצות הוואטסאפ. בואו נחשוב על ההורים, על המשפחה, על האחים והאחיות, על האנשים שנדרשים להתמודד לא רק עם רצח נורא ואובדן עצום, אלא גם עם גל שמועות חולני. עבור האבלים והכואבים, בואו נמתין עד לבירור העובדות.

''זכות היא לי לפתוח את כנס ירושלים כמידי שנה ואני עושה זאת בשמחה משלוש סיבות. ראשית, כדי לומר תודה למי שעומדים מאחורי המעצמה השביעית: העיתון "בשבע", אתר ערוץ 7 שבו צופים מכל העולם וכמובן תחנת הרדיו של ערוץ 7 הזכורה לטוב, הרבנית שולמית והרב זלמן מלמד, ידידי כצל'ה - יעקב כ"ץ, דודו סעדה ועוד רבים וטובים הנושאים בעול ודואגים להמשיך ולהשמיע קול אחר בשיח התקשורתי, ישר כוחכם!

''שנית, מכיוון שאני שמח בשמחת ירושלים. אני מוזמן לכנסים רבים המתקיימים בשפלה. מארגני כנס ירושלים אוהבים את ירושלים ומעלים אותה על ראש שמחתם. דווקא בימים אלו חשוב שנזכור שלצד היותה של ירושלים עיר של מעלה היא גם עיר של מטה. עיר שחיים בה קרוב למיליון תושבים עיר שצמאה לפיתוח, לתעשייה, למסחר, לכלכלה, לתיירות ולעסקים, להייטק וליזמות. עיר שיש בה חיבורים מיוחדים שאין בכל עיר אחרת בעולם. כנס ירושלים שמוקדש ליהדות, למדינה, לכלכלה ולמודרנה מעלה על נס את השמירה על ירושלים של מעלה וגם את הפיתוח של ירושלים של מטה ועל כך התודה השנייה.

''ושלישית, מכיוון שבמציאות התקשורתית שלנו, בעידן הציוצים והפוסטים, בעידן הסאונד בייטים והמשפט המנצח, בעידן האינסטגרם והתמונה האחת עם סימן הקריאה, בעידן שבו השיח הולך ומתרדד ורעשי הרקע רק הולכים וגדלים - כל כנס כזה הוא נקודת אור. כאן, כפי שנוכחתי לדעת, יוצרים מרחב לדיונים עמוקים יותר גם אם הם לא פשוטים. דווקא כעת זה הזמן להקשיב ולנסות לשמוע גם את הצד השני, לטפח את החשיבה לטווח הרחוק ולשמוע גם קולות הנשמעים פחות בלב השיח הישראלי, קולות אשר אינם בלב הקונצנזוס הנוח והחמים''.

ריבלין אמר בנאומו כי ''ארץ ישראל שלנו משגשגת, המדינה הציונית היא פלא עולמי, הסטארט אפ של בנימין זאב הרצל - הצליח. אבל כל הטוב הזה זקוק לשמירה. כל היופי הישראלי נצרך להרבה דאגה, אהבה וזהירות. אין לאיש זכות לפגוע באף לא אחת מרשויות השלטון, לא ברשות המחוקקת, לא ברשות המבצעת, ולא ברשות השופטת. אי אפשר להרוס רק את היסודות של היריב. יש לנו רק בית אחד, יש לנו רק מדינה אחת. אלפי שנים קיווינו לשוב לארצנו ולבנות את מדינתנו, כעת, יש לשמור עליה כבבת עינינו''.

הנשיא התייחס לתקופת הבחירות המתוחה, ''ראשי המפלגות מבקשים את אמון האזרחים, רבים מהם יהיו פה בכנס, אני רוצה לבקש מהם: הראו לנו את הטוב שבכם, אל תחפרו בורות לאחרים ואל תלהיטו ותגדילו את אש המחלוקת הציגו בפנינו את ההישגים ואת התוכניות שלכם. זו הדרך הראויה, זו הדרך הנכונה למדינה. תזכרו שביום שאחרי הבחירות אתם תצטרכו לשבת ביחד ולפעול איש איש בדרכו למען הציבור ולמען המדינה.

''בפרשת 'תצווה' שנקרא בשבת מופיעות שתים עשרה אבני החושן שעליהם שמות שנים עשר השבטים. על לוח ליבו של הכהן הגדול מאירים שמות כל שבטי ישראל ללא יוצא מן הכלל. החברה הישראלית אינה יכולה לוותר על אף אחד ממרכיביה ואינה יכולה לוותר לאף אחד ממרכיביה. על כל שבט להיות חלק מן השיח, לומר את דברו ולתת את חלקו, ובעיקר להקשיב לכל שאר השבטים עלינו לנהל בחכמה את השיח, להיזהר מלחדד עוד ועוד את הקצוות ולא לעמעם את המשותף, בנפשנו הדבר. אני מאחל לכל הבאים כנס טוב ופורה. היו ברוכים", דברי ריבלין.