גלעד ארדן:
אין הבדל בין לפיד לגנץ, שניהם בשמאל

השר לביטחון הפנים תקף את המשפטנים שהכשילו את מינוי משה אדרי למפכ"ל. "סטנדרטים כפולים, כאילו שבמערכת המשפט אף אחד לא טעה מעולם".

עדו בן פורת , ו' באדר תשע"ט

גלעד ארדן
גלעד ארדן
צילום: ישראל ברדוגו

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן תקף הבוקר (שני) את מערכת המשפט שהכשילה את מינויו של ניצב משה צ'יקו אדרי למפכ''ל המשטרה.

''מי שהכשיל את מינוי המפכ''ל זו מערכת המשפט והסטנדרטים המשפטיים הכפולים שלה", אמר ארדן בכנס ירושלים ה-16, ''אני לא מיניתי את חבר שלי להיות מפכ''ל ולא הבאתי פעיל ליכוד".

''לקחתי מפקדים בכירים מצה''ל כמו גל הירש או מהמשטרה כמו משה אדרי, מפקד מחוז ירושלים ותל אביב, ואם המערכות לא ידעו לסנן לאורך השנים בגלל בעיות משפטיות - ואני לא חושב שהיה צריך לסנן - אז להחיל על האנשים האלה סטנדרטים משפטיים כאלה, כאילו שבמערכת המשפט אף אחד לא עשה מעולם טעות''.

לדבריו, אם היו עושים בדיקת פוליגרף לכל המועמדים לשפיטה, לשופטי בית המשפט העליון או לאנשי הפרקליטות, ''50 עד 70 אחוזים לא היו עומדים בקריטריונים שמחילים אותם על המועמדים למפכ''ל שהיו צריכים ללכת הביתה''.

השר ארדן, לשעבר חבר הוועדה למינוי שופטים, העיד כי שופטי בית המשפט העליון שהיו בעבר מועמדים לשפיטה ''עשו הכל כדי להיפגש איתי ולשכנע אותי לתמוך בהם בוועדה, אבל כשצ'יקו אדרי פוגש מישהו שרוצה להתנגד למינוי שלו מתייחסים לזה כאילו זו עבירה חמורה, זו לא עבירה חמורה, זה מעשה לגיטימי, הליך אזרחי פשוט. הקריטריונים מופעלים בצורה אחרת כשמדובר במינוי שפוליטיקאי מביא או מישהו שהמערכת לא חפצה ביקרו".

''שופטים מכהנים בעליון עושים לעצמם נפשות, לעומת זאת מועמד למפכ''ל שנפגש עם עורך דין שמתנגד למינוי שלו בהליך אזרחי עושים לו כותרות כאילו הוא פושע, אני לא נבהל מהמוסר הכפול והסטנדרטים האלה, אנחנו צריכים להיאבק על החזרת האיזון הנדרש בין מערכת המשפט לממשלה הנבחרת", הוסיף.

לקראת הבחירות לכנסת אמר ארדן כי יש לחייב את המפלגות החברות בקואליציה הבאה להסכים לפסקת התגברות רחבה, ''שום מפלגה שלא תסכים לחתום על תמיכה בפסקת התגברות רחבה ועל החזרת האיזון כך שנבחרי הציבור יוכלו להחליט ולמשול, אסור לצרף אותה לקואליציה ובשביל זה הליכוד צריך כמה שיותר מנדטים''.

השר לביטחון הפנים מודאג מפיצול קולות הימין, "הייתי שם ב־92' כאשר בגלל השיקולים הללו קיבלנו ממשלת שמאל ואת אוסלו. עכשיו יש לנו יותר כוח מאשר באותן שנים וחס וחלילה שבגלל חילוקי הדעות הללו אנחנו עלולים לאבד את הרוב".

''אין שום הבדל בין גנץ ללפיד. גנץ לא מספיק משופשף ולא לחינם מיהר אבו מאזן לקפוץ על דבריו של גנץ בעניין פינוי ישובים. זה לא משנה כן איחוד ביניהם ולא איחוד ביניהם, מי שלא מבין ולא מוכן להצהיר בקול שלא יפונו ישובים, הוא שמאל''.