הפלסטינים בלחץ

המועצה הלאומית הפלסטינית טוענת כי הדו"ח שחשף את נתיבי הכסף של האיחוד האירופי הוא "קמפיין הסתה, תעמולה והפחדה נגד זכויות אדם".

עוזי ברוך , ו' באדר תשע"ט

גלעד ארדן
גלעד ארדן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המועצה הלאומית הפלסטינית קראה לאיחוד האירופי לדחות את "קמפיין ההסתה, התעמולה וההפחדה נגד ארגוני זכויות אדם פלסטיניים ובינ"ל המנוהל ע"י גורמים ישראליים רשמיים", כלשונם.

יו"ר המל"פ, סלים זענון, שלח מכתבים ליו"ר איחוד הפרלמנטים הבינ"ל ויו"ר הפרלמנט האירופי בעקבות הדו"ח "נתיב הכסף" שפרסם המשרד לנושאים אסטרטגיים בראשות השר גלעד ארדן לפיו גופי האיחוד האירופי העניקו מימון בגובה של יותר מחמישה מיליון אירו לעשרה ארגונים פלסטיניים ואירופיים שמקדמים חרמות על ישראל.

במכתב ציין כי הדו"ח מגיע במסגרת "פעילות רציפה של קמפיין השמצה והפחדה שתכליתו לסיים את המימון האירופי לארגוני חברה אזרחית בינ"ל ופלסטיניים".

"ארגונים אזרחיים פלסטינים ובינלאומיים ממלאים תפקיד מרכזי בסלילת הדרך לצדק, כבוד לזכויות האדם ושלטון החוק בשטחים הפלסטינים הכבושים. חובתן של מדינות לתמוך בחברות אזרחיות פלסטיניות בהתאם לאחריות המדינה להבטיח את כיבוד המשפט הבינלאומי, במיוחד בכל הנוגע לקידום חירויות היסוד וזכויות האדם", טוענים הפלסטינים.

נציין כי הדו"ח שחשף השר ארדן מצא שחרף הצהרותיה של נציגת האיחוד האירופי פדריקה מוגריני, ובניגוד למדיניותם הרשמית, בשנים 2018-2017 העניקו גופי האיחוד האירופי מימון בגובה של יותר מחמישה מיליון אירו לעשרה ארגונים פלסטיניים ואירופיים שמקדמים חרמות על ישראל.

בין עשרת הארגונים הללו נמנים שני ארגונים פלסטיניים ממובילי ה-BDS: "אל-חאק" שקיבל 297 אלף אירו, ו"אל-מיזאן" שקיבל 450 אלף אירו.

בעקבות ממצאי הדו"ח, פנה שוב השר ארדן למוגריני וכתב לה כי הוא קורא לאיחוד להפסיק לנהוג במדיניות כפולה שבמסגרתה האיחוד מתנגד לחרם על ישראל, אך מממן פעילות לקידומה בפועל/

"אני קורא לאיחוד האירופי לעצור מיידית את המימון לארגונים, וליישם מדיניות של שקיפות", כתב ארדן והצהיר כי "הגיע הזמן שהאיחוד יבצע בדק בית במקום להצהיר הצהרות ריקות".