עצומת נוער: אין איחוד? נישאר בבית

בני נוער מאיימים לא להשתתף בפעילות לקראת הבחירות אם המפלגות יתמודדו בנפרד: אנחנו חיילים שלכם ואתם משחקים?

שמעון כהן , ו' באדר תשע"ט

הנוער לא יתגייס לעבודה הלילית
הנוער לא יתגייס לעבודה הלילית
צילום: יניב נדב, פלאש 90

המבוגר האחראי הוא הנוער? בן שושן

הדור הצעיר הוא חלק בלתי נפרד ממערכות בחירות. זה קורה בהנפת ותליית שלטים, בחלוקת חומרי הסברה ובכנסי תמיכה, אך עצומה חדשה של נוער מהציונות הדתית מאיימת בהחרמת הפעילות לקראת הבחירות המתקרבות, במידה ומפלגות הציונות הדתית לא יתאחדו לרשימה אחת.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם נתן בן שושן, מהשותפים לניסוח העצומה בה נכתב: " אנו, החתומים מטה, בני הנוער של הציונות הדתית שבכל מאבק ומערכת בחירות נקראים לדגל. הגענו בעמונה, בנתיב האבות, בעפרה, ובכל ההפגנות בהם נשאתם דברים והבטחתם הבטחות אתם, הפוליטיקאים.

''לא עוד! החלטנו לקחת אחריות. מנהיגי הציבור הדתי-לאומי לא מצליחים להבין את גודל השעה וחוסר האחריות בריצה ללא אחדות כל מפלגות הימין הדתי; הבית היהודי, תקומה, עוצמה יהודית ויחד. אנו לא נסכים למשחקי האגו האלו המסכנים את מדינת ישראל השמים את שלטון הימין בסכנת איבוד מאות אלפי קולות לפח. לא נתנדב ולא נעבוד עבור מפלגה שלא תהיה מוכנה ולא תפעל למען אחדות כל המפלגות!".

בן שושן מסביר את המניע שמאחורי הכנת העצומה: "זה אותו נוער אידאליסטי שמגיע לכל מערכה. אותו נוער שהגיע לפינויים החוזרים בעמונה וישבו שם בגשם ובקור. זה אותו נוער שיעזבו לימודים גם לפני מבחן כדי להגיע להפגנות אם צריך. זה נוער שהדבר בוער בו. אותו נוער לא מבין את המשחק של המבוגרים אם רצים ביחד או לא".

"המבוגרים עוסקים בכיפופי ידיים או מעקמים פרצוף על חיבורים כאלה ואחרים, אבל הם לא יגיעו לא להפגנות ולא לפינויים. כולם יודעים שבאולפנות ובישיבות אוספים את מי שיפגין וימחה. אנחנו החיילים ואתם משחקים", אומר בן שושן ומבהיר כי הפרדת המפלגות תוביל בסופו של יום לאבדן הרוב בכנסת, וממילא גם לעוד פינויים בהם "מי שייקראו לדגל לגבעות זה אנחנו ולא אתם", כלשונו.

באשר למורכבות הטבעית של המשא ומתן להרכבת רשימה מאוחדת, אומר בן שושן כי אכן "הגיוני שבכל מו"מ יהיה משחק של מצמוץ ראשון. אלו פוליטיקאים שבעוד שלושה חודשים יצטרכו להמשיך את אותו משחק גם בכנסת, אבל הצעירים מבקשים מהם לגלות אחריות". בדבריו מציין וקובע בן שושן כי ללא איחוד מפלגות הימין בשל תחושת חוסר נוחות לשבת יחד עם מפלגה כזו או אחרת עשויים להיות מושלכים כשמונה מנדטים.

בן שושן מספר כי התמיכה בעצומה וההתגייסות לה מגיעה גם ממקומות שהפתיעו אותו, בהם ריכוזי ציונות דתית המזוהים יותר עם 'הבית היהודי' ופחות עם "מייצגי הגבעות", 'עצמה יהודית', ועם זאת הקולות העולים מבני הנוער ממקומות כדוגמת גבעת שמואל הם של הבנה במשפחות הציונות הדתית את הצורך באיחוד שכזה.

"כמי שהתמודד בעצמו בבחירות מקומיות, אני יודע שבלי נוער חי ותוסס שמגיע בהתלהבות מטורפת אין לך סיכוי. בשבועיים האחרונים צריך את הנוער שיחלק פלאיירים בחצות הלילה. מבוגרים לא יעשו את זה. רוב המפלגות בונה על הנוער כמתנדב והפעילים המבוגרים מקבלים תשלום. אין כסף לשלם אז משתמשים בנוער", מעיר בן שושן המספר על תהודה רבה ותומכת לעצומה שתוגש בימים הקרובים למנהיגי המפלגות בציפייה לתגובתם המעשית.