'קצת אורך רוח והאיחוד יבוא'

ראש מטה הבחירות של 'הבית היהודי': האיחוד הסרוג קרוב, איחוד עם הליכוד? ספין שלא ברור מקורו. התקשורת המגזרית מלבה סערות.

שמעון כהן , ו' באדר תשע"ט

הבית היהודי
הבית היהודי
צילום: דוברות המפלגה

קצת סבלנות וזה יקרה. בן ציון

דוידי בן-ציון, המשובץ במקום השלישי ברשימת 'הבית היהודי', מביע ביטחון בכך שמהלכי האיחוד בין מפלגות הציונות הדתית יעלו יפה, ומבקר את התקשורת המגזרית שאינה מתמלאת באורך רוח ומעדיפה ללבות מתחים בחוסר אחריות.

"אנחנו בימים לא פשוטים של מציאות פוליטית מבולבלת ומורכבת. אנחנו מנסים להכניס סדר בבלאגן. היתרון של 'הבית היהודי' הוא שיש לנו שטח גדול ואנשי שטח בכל הארץ ויש עם מי לעבוד. האנשים הללו עבדו לאורך כל הקדנציה ולכן יש עם מי לעבוד".

"אני מסכים שסוגיית הסגירה של החיבורים במפלגות הציונות הדתית היא סוגיית מפתח. לשמחתי המנכ"ל, ניר אורבך, וחבר הכנסת ניסן סלומיאנסקי נמצאים בחדרים סגורים כדי לייצר את החיבור הטוב ביותר ואני מאמין שיהיו בשורות טובות בימים הקרובים. כולנו רואים את החיבור כמטרה עליונה ומשמעותית שבלעדיה לא נוכל לפעול למען עם ישראל. צריך רק אורך רוח וסבלנות והכול יבוא על מקומו בשלום", אומר בן-ציון.

באשר לשמועות על אפשרות של חבירה בצורה כזו או אחרת לליכוד, קובע בן-ציון כי "זה לא קיים" ומדובר בספינים בלבד, שמועות שאינן על הפרק כלל ועיקר. הוא עצמו אינו יודע מה מקור השמועות והספינים הללו, אך הוא מעיר כי במציאות המתוחה הנוכחית כל גורם מנסה למשוך את הספינה לכיוונו שלו ובהתאם הוא פועל.

לטעמו "חבל להיגרר לשיח הזה", שיח החיבור עם הליכוד, ו"התקשורת, בעיקר המגזרית, צריכה לגלות אחריות ציבורית ואורך רוח. לתת גיבוי לצוותי המשא ומתן, לא לקום בבוקר ולמהר להוציא הודעות לתקשורת. צריך לנשום עמוק והתוצאה תגיע. אין לנו ברירה אחרת. כולנו באותה רפסודה".

כשהוא מתבקש לשים את האצבע על הסוגיה המונעת לפי שעה את האיחוד שכולם חפצים בו, אומר בן-ציון כי כרגע "הבעיה היא סמנטיקה ואפילו לא דברים טכניים. כל אחד צריך להתגבר על האגו הבסיסי שלו, לדבר על התכל'ס ולא על הכותרות ואם יורדים לפרטים אז שם אפשר להסתדר על הכול".

כמי שעומד בתפקיד ראש מטה הבחירות של המפלגה יצטרך בן-ציון להתמודד עם מציאות כלכלית קשה מאוד, כאשר לרשותה של המפלגה עומדים סכומים נמוכים ביותר לטובת קמפיין הבחירות בשל הסדר החזרת חובות שבו מצויה המפלגה, הסדר הגובה ממנה מיליוני שקלים. על היכולת להתמודד מול קמפיינים עתירי ממון במציאות כלכלי קשה, אומר בן-ציון: "מתוך הנחת המוצא והנחת היסוד שנתאחד עם מפלגות שונות, התמונה תהיה משותפת. אני מייצג את 'הבית היהודי' ואני מאמין שנלך יד ביד עם עוד אחים מהציונות הדתית ותהיה חלוקה תקציבית משותפת והקמפיין יהיה קמפיין משותף. יש הרבה גורמים שרוצים להיכנס לעניין ויש הרבה מתנדבים. כסף לא היה בעיה במימוש חזון".

על הדגש הנכון בקמפיין המפלגה אומר בן ציון כי "הדגש צריך להיות פריפריה וציונות דתית. זהו הבית היהודי. יש לנו ארגונים ישיבות, גרעינים תורניים, מוסדות ועוד, הרבה אנשים שיש להם הרבה מה לעשות למען עם ישראל אבל צריך את הכוח ואת האמצעים לשם כך, ומי שמרים את הדגל הזה הוא הבית היהודי. זה לא עניין מגזרי אלא עניין של עם ישראל כולו".

בן-ציון אינו מתכחש למתח שקיים מזה שנים בין דורשי הפניית המשאבים בסוגיות מדיניות, סוגיות של התיישבות, לבין הדורשים הפניית משאבים לכיוונים כלכליים פריפריאליים, אך לדבריו הדברים דומים לכל דיון כלכלי בכל משפחה ממוצעת שצריכה להכריע בעניין חלוקת העוגה הכלכלית. זאת מתוך דיון שמתבצע באופן מכבד ותחושה שהדברים נעשים לשם שמיים ורצון לקדם את עם ישראל.

עד כה הרשימה לא קבעה מיהי האישה שתוצב במקום השלישי, ולהערכתו של בן-ציון הסוגיה תוכרע בוועדה הציבורית בתוך ימים אחדים. באשר למקומו שלו ברשימה, מקום שצפוי להידחק במורד הרשימה גם בשל שיבוץ השיריונים וגם בשל האיחודים אם אכן יהיו, בן-ציון לא נשמע מודאג. הוא מזכיר בתודה כי ראש מועצת שומרון, יוסי דגן, שומר לו את תפקיד סגן ראש המועצה, התפקיד אותו מילא עד לפריימריז ב'בית היהודי', ומבחינתו אין שום מניעה לחזור לאותו תפקיד. "טובתי האישית לא הייתה הסיבה שבגללה רצתי לכנסת ולא תשפיע על העבודה על החיבורים".

ושוב, באשר לאיחוד הצפוי, בן-ציון משוכנע שהדברים אכן יקרו, גם אם נדרשים לשם כך קור רוח ורוגע, כלשונו. "אנחנו בתהליך לגיטימי שיש בו גם קשיים. אני מזכיר שנקלענו לסיטואציה פוליטית מאוד מורכבת לפני חודש ושבוע ואף אחד לא מבין איך הגענו למציאות הזו. אנחנו מתאוששים מהתהליך הזה ובונים בית, גם אם עפים שבבים תוך כדי בניה".

בסיום הדברים שב בן-ציון ומחדד את הביקורת כלפי התקשורת: "אני מאוכזב מהתקשורת המגזרית שמועלת בתפקידה כי היא מלבה אש ומוסיפה קיסמים למדורה. זה טבעם של אנשי תקשורת שמחפשים את המעניין והצהוב ופחות את אורך הרוח. בכל זאת הייתי מצפה ליותר בגרות אחריות וסבלנות, אבל זה טבעו של עולם".