מחקר: כמה שילמה הרש"פ למשפחות מחבלים

230 מיליון שקלים למשפחות מחבלים ועוד חצי מיליארד שקלים למחבלים עצמם. אלו הסכומים ששילמה הרש"פ בשנת 2018. כך מגלה מחקר חדש.

ערוץ 7 , ז' באדר תשע"ט

פרס לשאהידים: המשפחות קיבלו מיליונים
פרס לשאהידים: המשפחות קיבלו מיליונים
צילום: אייסטוק

מחקר שביצע עו"ד ד"ר מוריס הירש, התובע הצבאי באיו"ש לשעבר, עבור מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" מגלה את הסכום אותו שילמה הרש"פ למשפחות מחבלים במהלך השנה האחרונה.

על פי המחקר המתפרסם בעיתון 'ישראל היום', בשנת 2018 שולמו לפחות 230 מיליון שקלים ל־13,656 משפחות של מחבלים "שאהידים". זאת לבד מכחצי מיליארד שקלים שהרשות שילמה בשנה זו למחבלים אסירים ומשוחררים עצמם.

העיתון מציין כי "עד היום מספר משפחות ההרוגים המקבלות תשלומים מהרשות הוערך ביותר מ־18 אלף משפחות, והוא כלל גם מחבלים מתאבדים ("שאהידים") וגם הרוגים המכונים "בלתי מעורבים", דוגמת פלשתינים שנהרגו בהפרות סדר".

פרסום הנתונים מהווה נדבך משמעותי לקראת העלאתה בישיבת הממשלה הבאה של ההחלטה לקזז את כספי התשלומים לטרוריסטים מכספי המיסים שמעבירה ישראל לרש"פ מדי חודש. העיתון מעיר כי קיים חשש בקרב גורמים שונים כי ישראל תקזז רק את הסכום שלגביו יש מידע ודאי, כלומר התגמולים שמשלמת הרש"פ למחבלים אסירים חיים ושפורסמו באתר רשמי של הרש"פ. זאת בעוד שזכאותם של מחבלים כלואים ומשוחררים לקבלת משכורת חודשית מעוגנת בחוק ובתקנות של הרש"פ.

נתוני המחקר חשובים מאחר ועד כה לא היו נתונים מדויקים על אודות מספר בני משפחות המחבלים ההרוגים המקבלים תגמולים מהרש"פ. זאת מאחר ותשלום התגמולים מגיע מהמוסד לטיפול במשפחות שאהידים ופצועים, שהוא אמנם גוף של הרש"פ, אך ההוצאות שלו בהקשר הזה אינן שקופות.