נתניהו דחה יוזמת שלום סעודית

ראש הממשלה נתניהו דחה יוזמת שלום סעודית שהוצגה לו בפגישה חשאית אחרי צוק איתן.

ערוץ 7 , ז' באדר תשע"ט

נתניהו בבסיס חיל הים
נתניהו בבסיס חיל הים
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

הפרשן המדיני של חדשות 13, ברק רביד, חשף הערב (שלישי) כי ראש הממשלה בנימין נתניהו דחה יוזמת שלום סעודית שהוצגה לו בפגישה חשאית אחרי מבצע ''צוק איתן''.

ביום האחרון של "צוק איתן" בחודש אוגוסט 2014, סעודיה העבירה לישראל הצעה ליוזמה מדינית משותפת לשיקום עזה, להתנעה מחדש של תהליך השלום ולמאמץ משותף נגד איראן.

על פי ההצעה הסעודית, ישראל וסעודיה יגבשו גרסה מעודכנת של יוזמת השלום הערבית, נתניהו ושר החוץ הסעודי יציגו את היוזמה יחדיו מעל בימת עצרת האו"ם שהתקיימה חודש אחר כך, וישראל וסעודיה יכריזו כי הסכסוך הישראלי-פלסטיני נכנס לתהליך של פתרון.

בסעודה גם הציעו לחדש את המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים, ולהוביל מהלך אזורי ובינלאומי לשיקום רצועת עזה.

בתחילת ספטמבר נתניהו נפגש בחשאי עם שליחו האישי של מלך סעודיה והיועץ לביטחון לאומי הנסיך בנדר בן סולטאן במדינה שלישית. הנסיך בנדר הבהיר כי סעודיה רוצה התחלה של תהליך שלום ישראלי-פלסטיני שיאפשר להוביל מהלך אזורי מול איראן. אחרי פגישה שנשמכה עשר שעות סוכם להכין את הפסגה באו"ם.

המקורות המעורים בפרטים סיפרו לחדשות 12 כי, בימים שלאחר כן התקיימו כמה פגישות בין יועציו של נתניהו לבין אנשיו של הנסיך בנדר כדי לגבש מסמך משותף. ישראל הציגה לסעודים טיוטה משלה. הסעודים הסכימו לחלק גדול מהנקודות, אך דרשו מישראל להתגמש גם כן. לפי המקורות שמעורים בנושא נתניהו סירב והמגעים התפוצצו.