פרופ' עמוס אלטשולר: להשאיר את ההשכלה מחוץ לפוליטיקה

יו"ר מל"ג יו"ש מקווה שההחלטה על פתיחת הפקולטה לרפואה באריאל סופית, "בהשכלה גבוהה לא צריך לערב פוליטיקה".

בני טוקר , י"א באדר תשע"ט

אוניברסיטת אריאל
אוניברסיטת אריאל
צילום: רויטרס

פרופ' עמוס אלטשולר יו"ר מל"ג יו"ש שחתם על ההחלטה על פתיחת הפקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל אומר לערוץ 7 כי היועץ המשפטי לממשלה נתן את הגושפנקא, כלשונו, ברגע האחרון.

"לפני שהתחלנו את הישיבה קיבלנו את הדברים של היועץ המשפטי לממשלה. היו כאן שאלות משפטיות של ניגוד עניינים בות"ת מה שגם לכך שהם היו צריכים לשבת ולהחליט שוב בסוגיה. אנחנו במל"ג יו"ש עמדנו בפני מצב שהעמיד אותנו בפני הצורך להידרש שוב לעניין ולקבל שוב החלטה. היינו בהחלט צריכים להתחשב בדעתם של אנשי הות"ת ולהשיב לדברים".

פרופ' אלטשולר מזכיר כי זו אינה הפעם הראשונה שיש חילוקי דעות בין הות"ת למל"ג יו"ש, "עמד לפנינו התקדים של הקמת אוניברסיטת אריאל גם אז הות"ת התנגדו ומל"ג יו"ש אישרו. בסוף הוחלט שמל"ג יו"ש הוא הקובע.

זה עמד לנגד עיננו גם הפעם והיועץ המשפטי לממשלה באמת חיזק את הדבר הזה. מבחינתנו הסיפור הסתיים, הייתה אמנם הצעה של היועץ המשפטי להעביר את ההחלטה למל"ג ישראל, גם בפעם הקודמת עם הקמת האוניברסיטה ההחלטה הועברה למל"ג ישראל אבל לא מתוקף חוק כלשהוא אלא רק כדי לקבל עוד ברכת הדרך אני מקווה שכך יהיה גם הפעם".

הוא מברך על סגירת מל"ג יו"ש והעברת הסמכויות של כל מוסדות ההשכלה גבוהה ביו"ש למל"ג ישראל, "כל הסמכויות שלנו עוברות למל"ג ישראל. זה דבר חיובי מאוד, אנחנו תמיד שאפנו לזה. לפי דעתנו כל הקמת מל"ג יו"ש הייתה דבר מיותר כי כל מה שקורה במוסדות להשכלה גבוהה מעבר לקו הירוק זה גם חלק ממדינת ישראל.

אנחנו מדברים על מוסדות להשכלה גבוהה, על האדמות יש ויכוח פוליטי ואני לא נכנס לזה יש לי עמדה משלי. אבל ההשכלה גבוהה היא ודאי ענינה של מדינת ישראל. מל"ג ישראל הייתה זו שאמורה לדון בזה ומכיוון שהם סרבו הוקם מל"ג יו"ש אבל זה היה מחוסר ברירה ושמחנו שהעניין הזה הסתיים סוף סוף".

מאוניברסיטת אריאל נמסר כי הם מברכים על החלטת מל"ג יו"ש המאפשרת את פתיחת שנה"ל הקרובה בבית הספר לרפואה באוקטובר הקרוב. "פתיחת הלימודים והגדלת בי"ס בעתיד מהווה חלק משמעותי בפתרון בעיית חוסר באפשרויות הלימוד לרופאים צעירים בישראל. האוניברסיטה מודה על החלטת היועמ"ש שהעמידה באור נכון את סמכויותיה של ות"ת כגוף מיעץ ואת סמכויותיה ואחריותה של מל"ג יו"ש כגוף המאשר את פתיחת בי"ס לרפואה".