נתניהו אחרי הועידה:
שרי החוץ הערבים הצדיקו את ישראל

ראש הממשלה שוחח עם כתבים המלווים את ביקורו והסביר את השינוי המשמעותי והפומבי ביחסי מדינות ערב וישראל, כפי שניכר בועידת ורשה

יוני קמפינסקי, ורשה , ט' באדר תשע"ט

נתניהו עם המנהיגים בועידת ורשה
נתניהו עם המנהיגים בועידת ורשה
צילום: דוברות ראש הממשלה

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם כתבים המלווים את ביקורו בורשה ואת הועידה העוסקת במזרח התיכון וציין את המשמעות הגדולה של האירוע לישראל.

"קרה פה משהו. מתוך 5 שרי חוץ ערבים שדיברו, 4 דיברו בצורה בוטה נגד איראן ודיברו על הזכות של ישראל להגן על עצמה. הם דיברו על כך שפעם בראש כל דיון היה העניין הפלסטיני והיום אמרו שצריך שהנושא האיראני יהיה בראש סדר היום", סיפר נתניהו.

הוא הוסיף, "כשאני דיברתי אתמול, הם לא יצאו, הם ישבו. לא סתם יושבים, לא סתם מהנהנים בראש. יש הרבה מגעים, אבל פה היה משהו ציבורי עם תמונה קבוצתית. השינוי הוא לא רק בדברים שאמרו אלא גם בדברים שיעשו. אני לא אומר שהנושא הפלסטיני לא עלה, אבל זה עלה כנגזרת של הנושאים. הנושא הגדול היה איראן, הזכירו את הבעיה הפלסטינית. זה דבר בלתי נתפס. סגן הנשיא פנס אמר לי שזה שינוי עצום".

נתניהו אמר כי ברור שיש לנציגי המדינות הערביות ביקורת על ישראל אך הן מבינות את עוצמת האיום האיראני ואת משמעותה של ישראל לביטחון האזור. "הם אמרו שהם רוצים המשך מעשי למפגש הזה. יש לי הצעות מעשיות להמשך, שלא אפרט אותן. יש חשיבות שהם יושבים שם, מול המצלמות. פנס דיבר בתקיפות רבה נגד האירופים, והמעקף שעשו נגד הסנקציות".

ראש המל"ל, מאיר בן שבת הוסיף כי "ההישג הראשון זה ההתייצבות המשותפת נגד איראן בהובלת ארה"ב יחד עם ישראל. יש פה החצנה של מסרים שהיו פעם מאחורי הקלעים ויש קריאה להמשכיות של המפגשים".

הוא התייחס לפגישה שהתקיימה בין הנשיא פוטין לנשיא רוחאני. "גם אני אפגש עם פוטין. מי שפועל להוציא את איראן מסוריה זה לא רוסיה, אלא אנחנו. אנחנו רואים את העוצמה של הפעילות שלנו בתגובה של האיראנים וזה גם משפיע על רוסיה, הם רואים את העוצמה שלנו".

"האמריקאים הביעו תמיכה מוחלטת במדיניות שלנו וגם לגבי היעד של הוצאת איראן מסוריה. אסד צריך לקבל החלטה אם הוא ממשיך במדיניות של להכניס את איראן וליצור בסיס טרור מצפוננו", דבי ראש הממשלה.

הוא נשאל לגבי השינוי במדיניות העמימות על תקיפות בשטח סוריה וענה, "לא אחשוף דברים שהם לא יודעים מי עשה. כשאנחנו מעלים מטוסים ופוגעים בעמדות של איראן או חיזבאלה, אז אין בעיה של חשיפת מקורות. אנחנו רוצים לייצג את הנחישות שלנו ולהמחיש את עוצמת ההתנגדות שלנו להתבססות איראנית בסוריה".

נתניהו נשאל לגבי הויתורים אליהם תידרש ישראל בתוכנית השלום האמריקנית ואמר, "כשתהיה תכנית נתייחס לזה".

הוא התייחס גם לטענות שהועלו בחדשות 13 מצד נסיך סעודי על יחסי סעודיה וישראל. "זה היה רצוף שגיאות עובדתיות, אני לא יכול לפרט ולא מתייחס לפגישות. הטעות הרצינית זו ההנחה שסעודיה מתרחקת מישראל. לא אמרתי שיהיה חוזה שלום עם המדינות הערביות לפני פתרון העניין הפלסטיני, אני אמרתי שנתקדם עם הנורמליזציה".

ראש הממשלה דיבר גם על המתיחות עם פולין סביב החוק האוסר לייחס את פשעי השואה לפולין.

"פולנים שיתפו פעולה עם הנאצים, הנה אני אומר את זה, זו עובדה. אני לא מכיר מישהו שנתבע בגלל זה. הנושא עלה בפגישתי עם ראש ממשלת פולין".