אהוד ברק מתוסכל: "המצב קשה"

שר הביטחון לשעבר לא מצליח לגבש רוב בשמאל להפלת ממשלת נתניהו. ''זה נתקע בגלל האגו של חלק מהאנשים''.

103FM , י' באדר תשע"ט

אהוד ברק
אהוד ברק
צילום: פלאש 90

שר הביטחון לשעבר אהוד ברק הגיב הבוקר (שישי) לאמירתו של אבי גבאי, ממנה השתמע כי צירוף ברק למפלגהת העבודה יביא אותה ל"התאבדות קולקטיבית".

בריאיון לניסים משעל ברדיו 103fm סיפר ברק כי מזה כשנה וחצי גבאי מבקש ממנו להצטרף למפלגת העבודה. "בכל פעם שביקש השבתי בשלילה. מבחינתי הנושא עלה והוא נדחה, אבל הוא נדחה על ידי ולא כמו שעולה מהסיפור הזה".

ברק לא נעלב מחוסר הערכה העולה מדבריו של גבאי: "אני לא זקוק להערכה היות שכבר הייתי בכל המקומות. אני האדם היחיד שהביס את נתניהו בבחירות, ואני לא צריך אישורים מאף אחד. אפילו אם אתה - ניסים, תציע לי להיות ראשון ברשימה שלך, כנראה שאדחה את זה. אני עסוק מאוד ואפשר למצוא לזה עדות בעיתונות הכלכלית".

ברק התייחס לכישלון ניסיונותיו לאחד את מפלגות השמאל, "אני משיג את הדברים שאני רוצה כאשר יש תנאים שמאפשרים את השגתם", הסביר ברק, "בסופו של דבר החיבור הרחב הוא התנאי היחידי למהפך. המצב שבו יש 61 מנדטים לגוש הימין נוצר בגלל שהם מאבדים הרבה יותר מנדטים כתוצאה מאי מעבר בסקרים של אחוז החסימה. המצב האמיתי הוא יותר קשה.

''המצב האמיתי הוא שצריך להעביר מצד לצד עשרה מנדטים, אבל דבר כזה לא קורה על ידי התחפשות לימין או על ידי קשת של מועמדים נחמדים. הוא יכול לקרות רק מ'וואו' גדול שנוצר בציבור ומחיבור של חבורה רחבה שיש בה אלמנטים של חדשות, טריות, מגניבות וקוליות וגם אלמנטים של ניסיון שלטוני ומדיני-כלכלי.

"להערכתי זה נתקע בגלל האגו של חלק מהאנשים", הוסיף ברק והזכיר כי למרות שבבחירות כמו בבחירות הכל לגיטימי וזכותם של הפוליטיקאים לבחור שלא להתאחד, הבחירה באי יצירת גוש חוסם תסתבר כ"שגיאה קשה. מהפך יכול להיות רק אם נוצר גוש חוסם מעל 61 מנדטים, ובו זמנית יש מפלגה שהיא גדולה יותר מהמפלגה של נתניהו. הדבר הזה לא מתקיים ובמצב הקיים נראה שגם לא יתקיים".

קל יותר לפרק ולהרכיב שעונים מאשר לחבר בין בעלי אגו.
"כל מה שקשור בבני אדם הוא מסובך יותר, אבל מי שמשלם את המחיר פעם אחר פעם זה המדינה. אני לא התעוררתי סתם איזה יום ואמרתי שלא מוצאת חן בעיני הממשלה הזאת. מזה כשלוש שנים שהממשלה מוליכה את ישראל בברית לא קדושה של אופורטוניסטים שעסוקים בלהציל את עצמם - בעיקר נתניהו עצמו. יש אנשים קנאים, אפלים, גזענים שבשם איזה חזון משיחי הזוי מוכנים לגרור את ישראל לתהום - כפי שכבר קרה פעמיים בתולדותינו. הברית חסרת המעצורים הזאת לא רואה שום דבר מול העיניים ומסתערת בכל הכוח על כל היסודות והמוסדות של הדמוקרטיה שלנו".

ברק הגיב לדיווח של גיא פלג בחדשות 12, ולפיו היועץ המשפטי לממשלה צפוי להגיש כתב אישום נגד נתניהו גם בתיק 2,000 על ניסיון לקבלת שוחד. ובכל זאת, נתניהו עדיין מוביל בסקרים ונראה כי הפרשיות בהן הוא מעורב לא ממש מפריעות לבוחריו.

ברק: "הידיעה ששמענו אתמול היא חשובה, וטוב מאוד אם היא נכונה. אני לא בטוח שהזעזוע לא יהיה יותר גדול ממה שנדמה כאשר מנדלביט יודיע על הגשת כתב אישום בכפוף לשימוע. אין להעלות על הדעת שאדם שהפרקליטות והמשטרה קבעו לגביו שצריך להגיש נגדו כתבי אישום בשלוש פרשיות מועמד לבחירות".

לדבריו, הסיבה שמפלגת הליכוד ממשיכה להוביל בסקרים היא אך ורק בגלל ששאר המפלגות לא פועלות נכון: "צריך לתקוף את נתניהו בין העיניים", הציע ברק, "לקעקע ולהוריד את המסכות מעל הסתירה העצומה בין מה שהוא טוען שעשה לבין מה שעושה בפועל. נתניהו מתהדר בזה שהוא מסייע לביטחון המדינה אבל אין אופוזיציה שקורעת את המסכה הזאת פעם אחר פעם ומראה שהוא מחבל בביטחון.

"נתניהו ממשיך לשאת לשווא את שם שלמות העם כשהוא עוסק בשלמות הארץ וסיפוח. הוא יכול להמשיך להציג דמות של שומר על בטחון ישראל, אבל הוא נכנע יום אחרי יום תחת אש לחמאס ומשלם להם דמי חסות. הוא נכנע לסמוטריץ' ויוגב, הוא נכנע לקול רחש ורק היעדר אופוזיציה אגרסיבית מאפשר לו להמשיך כך".

כבר שנתיים וחצי שאתה תוקף אותו ללא רחמים, ולמרות זאת הוא ממשיך לשלוט ומסתכל עליך מלמעלה. כנראה שהמסרים שלך כבר לא חודרים לציבור.
"אני גאה על תרומתי להתעוררות ולהארה של המחדלים של הממשלה הזאת, ואני מאמין שזה תרם להבנת המציאות. לביבי יש כלים להתמודד מול אדם בודד שמודיע את חרפתו בכל יום - הרי הוא מפעיל מערכת משומנת שבנויה על הנדיבות של בעל חינמון, אשר משקיע מאות מיליונים בלהפיץ תעמולה לכל בית. ביבי גם מעורב בניסיונות עבריינים להשתלט על אמצעי תקשורת – חלקן בלתי חוקיות".

"כל האופציות עם איראן צריכות להישאר על השולחן"

מול דבריו התקיפים של ברק על נתניהו, נראה שיש לו הצלחה גדולה בעולם. רק הבוקר חזר נתניהו מוועידת ורשה, שם הודלף שמנהיגים ערבים אמרו שאיראן חשובה יותר מהפלסטינים. גם כאן ברק לא בדיוק התרגש מהפרסומים: "אני נפגש עם מנהיגים ערבים מהאזור כבר שנים ומעולם לא עלה במוחי לערוך על זה סרט ולפרסם אותו. ברור שגם כשזה משרת אותו רגעית בבחירות זה פוגע עמוקות באמון.

"נתניהו יירשם כמי שהחמיץ באופן חמור מאוד הזדמנות היסטורית שמונחת על השולחן כבר שלוש שנים לברית אזורית. הזדמנות היסטורית שהתחילה עוד בזמן אובמה לכונן ברית שתרכב על האינטרס המשותף שלנו לשים בפינה את איראן, להילחם בטרור רדיקלי ולשתף פעולה בפרויקטים אזוריים. ההזדמנות הזאת מוחמצת, ומעבר לכל השמועות והמניפולציות, ההחמצה הזאת תירשם".

שר החוץ האמריקני פומפאו אמר אתמול שאי אפשר להשיג שלום במזרח התיכון בלי להתעמת עם איראן. מה זה אומר?
"קשה להעריך מה זה אומר בעיקר עם אפיון האדמיניסטרציה האמריקנית הנוכחית, אבל לא מן הנמנע שזה משקף מחשבה ששוקלת איך אפשר להגיע להתמודדות יותר בוטה עם איראן. אם זה יקרה זה לא בהכרח רע לישראל, אבל אם זה יעשה בצורה לא אחראית או לא חכמה - זה יוכל להזיק. אני חושב שארצות הברית וישראל חייבות לפעול בכל האמצעים כדי למנוע מאיראן להפוך לכוח גרעיני, ואנחנו דורשים וקובעים לגבי עצמנו שכל האופציות צריכות להישאר על השולחן".