משבר ביחסי ישראל-פולין

למרות המסרים המרגיעים שהועברו ביום שישי ביטל ראש ממשלת פולין את הגעתו לוועידת וישיגראד האמורה להתקיים מחר ומחרתיים בישראל.

ערוץ 7 , י"ב באדר תשע"ט

נתניהו ומורבייצקי בועידת ורשה
נתניהו ומורבייצקי בועידת ורשה
צילום: דוברות

המתיחות הדיפלומטית סביב התבטאותו של ראש הממשלה נתניהו אודות שיתוף הפעולה של הפולנים עם הנאצים בתקופת השואה במהלך ביקורו בפולין בשבוע שעבר, נמשכת גם היום.

ראש ממשלת פולין מתיאוש מורבייצקי ביטל את הגעתו לישראל לפסגת מדינות וישגראד בשבוע הבא, שבה ישתתפו גם מנהיגי הונגריה, צ'כיה וסלובקיה.

במקומו של ראש הממשלה הפולני שאמור היה להגיע ארצה ישלח לוועידה שר החוץ הפולני, כך מאשרים בשגרירות פולין בישראל.

הרקע למתיחות הוא דברים שאמר כאמור נתניהו במהלך ביקורו בפולין, לפיהם "הפולנים שיתפו פעולה" עם הנאצים, ואשר עוררו את זעם הממשל בפולין הפועל בשנים האחרונות נגד האשמת הפולנים באחריות לפגיעה ביהודים בשנות השואה.

בתגובה למחאות על דברי נתניהו בפולין שיגרה שגרירת ישראל בפולין אנה אזרי מכתב ללשכת מורבייצקי שבו הבהירה את דברי נתניהו, "ראש הממשלה נתניהו לא אמר ש'האומה' הפולנית ביצעה פשעים נגד היהודים, אלא ש'פולנים' שיתפו פעולה עם הנאצים".

בתחילה נראה היה שהפולנים מקבלים את ההבהרה, ומסר ברוח מרגיעה כזו אף יצא מלשכתו של נשיא פולין. 'קיבלנו הסברים רשמיים מהצד הישראלי בנוגע לציטוט של דברי נתניהו", אמר דובר נשיא פולין וציין כי הכתבה (שדיווחה על דברי נתניהו) היא ''מניפולציה עיתונאית זדונית". אולם, מההחלטה הפולנית נראה שהמשבר הדיפלומטי סביב אמירתו של נתניהו עדיין לא הסתיים.