יצאה ללמוד בסמינר וסיימה בטיפול נמרץ

משפחת הנערה שנפצעה ממוט ברזל בירושלים דורשת מהמשטרה להגיע לחקר האמת. "לבחון את האפשרות שמדובר בפיגוע לאומני".

עדו בן פורת , י"ב באדר תשע"ט

הוריה של תהילה זינו (מימין) עם עורכי הדין
הוריה של תהילה זינו (מימין) עם עורכי הדין
צילום: חוננו

משפחתה של הנערה תהילה בן זינו שנפצעה ביום חמישי האחרון מפגיעת מוט ברזל בראשה דורשת מהמשטרה לחקור את הנסיבות והמניעים אשר גרמו למוט הברזל לפגוע בראשה של תהילה ולהביא לפציעתה האנושה.

המשפחה נתנה הצהרה לתקשורת בכניסה למחלקת טיפול נמרץ בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, שם מאושפזת תהילה שהיא מורדמת ומונשמת.

אביה של תהילה, אברהם בן זינו, אמר "בתי יצאה ללמוד בסמינר וחזרה לטיפול נמרץ עם אלונקה שהיא מורדמת ומונשמת לאחר שבסך הכל הלכה ללמוד בבית ספר, בסמינר, באמצע ירושלים. זה החטא שהיא עשתה".

"המשפחה דורשת שתהיה חקירה ושכוחות הביטחון יחקרו את כל מי שעבד שם ואת כל מי שהיה שמה. שכולם יתנו את הדין. אני רוצה שמשהו יבוא ויגיד לי א, ב, ג. לא יכול להיות מצב כזה שאני שולח ילדה ללמוד ומקבל אותה באלונקה מורדמת ומונשמת.

"מצבה מאוד קשה, עברנו חמש שעות של ניתוח. מההדף של הברזל יש גוף זר בתוך המוח וכעת אנחנו עומדים לפני סי.טי שלפי התוצאות שלו יכריעו אם צריך עוד ניתוח", הוסיף בן זינו.

עוד ביקש אביה של תהילה מהציבור הרחב "אנחנו מבקשים מעם ישראל להתפלל לרפואתה של תהילה בת יעל, שהקדוש ברוך הוא ישלח לה רפואה שלמה".

אמה של תהילה, יעל בן זינו, דיברה אף היא, ואמרה "תודה לכל עם ישראל שהתפלל והתאחד במיוחד להעתיר בתפילות שהיא תבריא בעזרת ה', ושתחזור לאיתנה. תודה לסמינר שעוטף אותנו בלי הפסקה. תודה לצוות הרפואי המדהים שלא מפסיק לדאוג לה ולדאוג לנו בכל רגע נתון. תודה לארגון חוננו שהתנדבו ללוות אותנו משפטית ולעזור לנו".

"תהילה היא ילדה אצילה שכל מי שהכיר אותה, אוהב אותה. אף פעם היא לא אמרה לאף אחד לא. יכול להיות שמחר מכניסים אותה לניתוח נוסף ואני מבקשת מכל עם ישראל שיתפללו ושיעשו מעשה טוב, אפילו קטן לזכותה, על מנת שבעזרת ה' היא תקום בריאה ושלמה", הוסיפה האם המודאגת.

עו"ד חיים בלייכר, המייצג את המשפחה מטעם ארגון חוננו, אמר במהלך ההצהרה לתקשורת "אנחנו יודעים שהרבה פיגועים לא קורים בתכנון של הפיגוע לפרטי פרטים, אלא פעמים רבות נקרת הזדמנות למפגעים והם פשוט מנצלים את ההזדמנות באותו הרגע. לצערנו גם האלו שעובדים בישראל, אנחנו יודעים מניסיון רב, אכולים בשנאה וברגשות לאומניות למיניהם, ולכן יש לפעמים חשש מאוד כבד שאירוע כזה הוא לא מקרי. מדובר פה בפועלים ועל פי עדויות שמתחילות להגיע אלינו בימים האחרונים, היו התגרויות בבנות מבחינת זריקות דברים".

עוד אמר עו"ד בלייכר "ברגע שיש אירוע כזה עולה מאליו החשש שהאירוע הזה מכוון, כי הגורם שממנו הגיע הברזל, אותם האנשים שהיו שם, יש מה לחשוד בהם שיש להם כוונה לאומנית. לכן, לא ייתכן שהכיוון הזה יישלל בכזאת מהירות. אנחנו דורשים שוב פעם שהמשטרה תגיע ותחקור את כל מי שהיה שם. כל הפועלים וחקירה מקיפה ולקחת את כל הממצאים במקום, כולל תביעות אצבעות וDNA כי יש לנו חשד מאוד גדול שהאירוע הזה לא תמים, ולכן כל עוד זה לא נעשה אנחנו נישאר בספק גדול מה היה שם".

"החשש הגדול הוא שהרבה מאוד יהודים נפגעים כתוצאה מאירועים לאומניים שהרבה פעמים רוצים לעצום עיניים ולהגיד זה לא קורה לנו, אבל לצערנו אנחנו יודעים שהאירועים האלו כן קורים, ושיש להם הזדמנויות קורים מקרים שהם פוגעים על רקע לאומני. אנחנו מקווים שהמשטרה אכן תמצה את החקירה עד הסוף ונוכל לדעת את האמת לאמיתה", הוסיף עו"ד בלייכר.

עו"ד מנשה יאדו, המייצג גם הוא את המשפחה מטעם ארגון חוננו, אמר "אנחנו מצפים מכוחות הביטחון שיפעילו כל מאמץ חקירתי שהוא בהלימה לעוצמת הפגיעה ולחומרת האירוע. מניסיון שלנו, שמשטרת ישראל מפעילה מאמץ חקירתי טוב, אז היא מגיעה ושמה יד על הפושעים ומפצחת את האירועים. זה אירוע שאפשר לפצח לכאן ולכאן, מה שלא תהיינה התוצאות. לצערנו הרב אנחנו מכירים מקרים, בהתנסות ישירה שלנו, שלא הופעלו מאמצים חקירתיים והתוצאות היו בהתאם, בין אם לא הוגשו כתבי אישום ובים אם הוגשו כתבי אישום שלא היו יכולים להחזיק את עצמם בעסקאות".

עוד מוסיף עו"ד יאדו "בפרוטוקול הדיון השופט קבע בהחלטה שלא נטען למעשה מכוון או מעשה מודע ואנחנו לא מוכנים לקבל הנחת עבודה של מצב מכוון או מצב שאינו מודע. מדובר באירוע שאירע במקום שנראה כמו פיר מתחת לאתר בניה במרחק אפס. ניתן להשליך שם את הברזל וייתכן שלא במקרה הברזל פגע ורוצץ את הראש של הילדה הזאת. יש כאן בהחלט צורך, והנסיבות והמציאות שבה אנחנו חיים, מלמדים שיש פיגועי שנאה, ושהשנאה היא בלתי נשלטת ומתפרצת. זה באופן עקרוני".

לדבריו של עו"ד יאדו "לא יכול להיות שיקבע שלא קיים כיוון חקירה שכזה, בעוד שיש מספיק נסיבות בשטח שיכולות להצביע על כך. בית המשפט קבע בהחלטה שהעצורים נתנו הסבר שמניח את הדעת לסיבה שבגללה הם ברחו מהמקום, כביכול שהם פחדו מלינץ".

"אני גביתי היום עדות מאחת המורות בבית הספר שעדיין לא העידה במשטרה שאמרה לי שכשהם יצאו עם האלונקה מבית הספר, פועלים עמוד על ידם במרחק אפס שהיא יכלה להריח את ריח הסיגריות מהפה שלהם, וצחקו שהילדה עברה על האלונקה. לא היה חשד ללינץ ולא היה שום דבר כזה. אם מישהו ברח משם, אז כנראה יש סיבה אחרת למה הוא ברח משם" הוסיף עו"ד יאדו.

"מעבר לזה, אנחנו לא אומרים שזה פיגוע לאומני, אנחנו לא יודעים מה קרה עדיין, אבל וודאי שצריך לבחון את האפשרות הזאת, או גם את האפשרות שמדובר בתאונה. אבל צריך להבין מאיזה יד נפל אותו הברזל. מדובר בברזל ענק שלא נופל מאליו ורוצץ את הראש של הילדה. לקבל גרסה ולבדוק את האמינות שלה, להפעיל את שירותי הביטחון שיחקרו ויבדקו את האירועים.

"אני רוצה להגיד עוד דבר אחד נוסף ואחרון", הוסיף עו"ד יאדו. "אם מדובר באירוע לאומני והיה רפיון ברור של המשטרה שכבר בהחלטה יום אחרי האירוע אומרים שהם לא טוענים לאירוע מכוון, אז זה נותן מסר שכמעט מאלץ את אותם המחבלים, אם אלו המחבלים, לשוב ולפעול. כי לא ניתן לעצום עיניים כנגד אירועים כאלה, אלא צריך לחתור למיצוי מגע. זה מה שהמשטרה חייבת למשפחה, זה מה שהמשטרה חייבת לציבור, ואנחנו סמוכים ובטוחים שכל הגורמים ירתמו כדי שהפרוטוקולים הבאים לא יראו כמו הפרוטוקול האחרון ביום שישי".

כזכור, ביום חמישי האחרון נפצעה תהילה בן זינו (15) לאחר שמוט ברזל כבד נחת על ראשה מאתר בניה הסמוך לבית הספר בו היא לומדת בירושלים. בן זינו הייתה בחצר בית הספר כאשר נחת על ראשה המוט הכבד בפתאומיות וגרם לה לפגיעת ראש קשה. כוחות רפואה שהגיעו למקום העניקו לה טיפול רפואי מציל חיים והיא פונתה לביה"ח כשהיא מונשמת ומורדמת במצב קשה.

כוחות משטרה ומז"פ שהגיעו למקום מיד לאחר האירוע, עכבו כעשרה פועלים מאתר הבניה שממנו נזרק המוט, וכן את מנהל העבודה שהיה במקום.

ביום שישי האחרון החליט בית המשפט השלום בירושלים לשחרר את שני החשודים בתנאים מגבילים, למרות שהמשטרה ביקשה להאריך את המעצרים בחמישה ימים נוספים. לטענת המשטרה החשודים ברחו מאתר הבנייה לאחר התקרית אך הגיעו לתחנת המשטרה כשזומנו. בהחלטתו, קבע השופט כי החשודים, שעובדים באתר בניה סמוך, נתנו הסבר סביר שהם חששו ועזבו אחרי ששמעו צעקות. "בשים לב לתמונת הראיות שאינה מצביעה על מגע של מי מהמשיבים עם המוט שנפל או עבודה עמו, איני סבור כי החשד הסביר הוא בעוצמה המצדיקה המשך מעצר", קבע השופט.