פולין שוקלת ביטול הביקור בישראל

בפולין נשקל ביטול לחלוטין של ביקור המשלחת מחר בישראל. זאת בעקבות דברי השר כץ לפיהם הפולנים ינקו את האנטישמיות בחלב אימם.

ערוץ 7 , י"ג באדר תשע"ט

ישראל כץ
ישראל כץ
צילום: קובי ריכטר/TPS

הממשל הפולני שוקל לבטל לחלוטין את ביקור המשלחת מפולין מחר בישראל, ולא להסתפק בהחלפת דרג הנציגות מראש הממשלה הפולני לשר החוץ הפולני.

זאת בעקבות דבריו של שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ, שמונה אתמול (ראשון) לממלא מקום שר החוץ בריאיון ל'ישראל היום' ו־i24NEWS, ובו התייחס למתיחות עם הממשל הפולני ולעמדותיו המשתנות של בני גנץ.

נזכיר כי באשר לניסיון הפולני לטהר את עברו של העם הפולני משותפות במעשי הנאצים, קבע השר כץ כי "היו פולנים רבים ששיתפו פעולה עם הנאצים. איך אמר יצחק שמיר, שרצחו את אביו? 'הפולנים יונקים את האנטישמיות עם חלב אימם'. אף אחד לא יגיד לנו איך להביע את עמדתנו ודעתנו ואיך לכבד את זכר הנופלים".

השר כץ הבהיר כי למרות הרגישות ביחסים, שתי המדינות ממשיכות בקידום אינטרסים משותפים ויודעות להתגבר על המכשולים. "יש מדיניות חוץ ואינטרסים של מדינת ישראל. האינטרסים המשותפים יישארו".

לדבריו המקור למתיחות בין הממשל הפולני לישראל נובע ממערכת הבחירות הנערכת גם בפולין: "אין משבר עם פולין. גם שם יש בחירות. מטבע הדברים ברור שכל אחד משדר לציבורים שלו, אבל היו שיחות בין ראשי הממשלה, הקשרים יימשכו".

בעקבות דבריו אלה של השר כץ הודיע הממשל הפולני כי ככל הנראה יבוטל גם ביקורו של שר החוץ הפולני ולא רק של ראש ממשלת פולין בישראל, ביקור שאמור היה להתקיים מחר (שלישי). בנוסף צפויה שגרירת ישראל בפולין להיות מוזמנת לנזיפה במשרד החוץ הפולני. כך על פי דיווח ב'כאן'.

בהתייחסותו לעמדותיו של בני גנץ, ראש מפלגת 'חוסן לישראל', אמר השר כץ בראיון כי עמדותיו משתנות ומזגזגות, בניגוד לעמדותיו הקבועות של ראש הממשלה נתניהו. בעקבות נאומו של גנץ בוועידת מינכן אמר השר כץ כי בניגוד לנתניהו, "שהצליח לשכנע בין השאר את טראמפ לבטל את הסכם הגרעין עם איראן, ולהשית סנקציות כלכליות חריפות מאוד על איראן", גנץ דווקא תמך בהסכם הגרעין.

"בני גנץ תומך בדברים שהתנגד להם קודם. הוא תמך בהסכם הגרעין עם איראן, ובעצם עכשיו הוא תומך בעמדה נגד הסכם הגרעין. לכן לא הייתי בוחן את זה רק לפי האנגלית ורק לפי ההופעה בפורום, אלא לפי המדיניות עצמה. נתניהו הוביל מדיניות והצליח בה, גנץ מדבר על דברים הפוכים משהוא אמר בעבר".