מסלול טיול חדש בהר צפחות שבהרי אילת

המסלול מתאים כמעט לכל גיל ולמרות שיש בו קטעי עליה וירידה הוא אינו קשה וניתן לטייל בו גם ללא הדרכה מסודרת.

כתב וצילם: קובי פינקלר , י"ד באדר תשע"ט

מסלול חדש בהר צפחות
מסלול חדש בהר צפחות
צילום: קובי פינקלר

מסלול חדש בהר צפחות בהרי אילת

פרשיות השבוע הקרובות, המתארות את מסעות בני ישראל ממצרים, מובילות אותנו למסלול טיול אל אחד המקומות היחידים בארץ ישראל שממנו ניתן לראות את אדמת מצרים, חלקים ממלכת ירדן ואפילו מספר ק"מ משטחה של ערב הסעודית.

במבט עין ניתן לראות חלק לא מבוטל ממסלול ההליכה של בני ישראל בדרכם ממצרים לארץ המובטחת.

התצפית הנפלאה הזו שאין יפה ממנה בארץ ישראל ממוקמת בקדמת הר צפחות בשוליים הדרומיים של הרי אילת.

מראה הר צפחות
צילום: קובי פינקלר

מסלול הטיול מתחיל בצמוד לבית ספר שדה אילת של החברה להגנת הטבע, (מול שמורת האלמוגים) והזמן היפה ביותר לעשותו הוא בין הערביים כאשר צבעי הים האדום הלו הוא ים סוף יהפכו לכחולים יותר ויותר עם רדת השמש במערב.

המסלול עצמו מתאים כמעט לכל גיל (תינוקות עם מנשא) והגם שיש בו קטעי עליה וירידה הוא אינו קשה וניתן לטייל בו גם ללא הדרכה מסודרת. הסימון ברור (שביל אדום בתחילה שהופך לירוק) ותוואי ההליכה בינות לעצי שיטה בודדים וצמחי המדבר, הוא חוויה.

מסלול צפחות
צילום: קובי פינקלר

הר צפחות עצמו בנוי מסלע תמורה הנקרא צפחה שאינו אלא אבן חול קדומה אשר עברה "גיהוץ"- חימום ולחץ רב אשר העניקו לה את צורת הרעפים השטוחים הנראים מכל עבר.

הקטע היפה ביותר בטיול הוא בסיום העליה ובחיבור בין המסלול האדום לירוק. עולים ועולים, הנשימה כמעט נעתקת ואז בלי שום הכנה מקדימה נפרס לנגד עיננו כל מפרץ אילת, העיר אילת, ים סוף במלא הדרו, שטחים מאדמת מצרים, ירדן וערב הסעודית. מכל עבר ניתן לראות את שטחי מדבר סיני מקום שהייתם של בני ישראל בדרכם ארצה ואפילו את פסגות הרי אדום שהיו אבן דרך בכניסה לארץ. מסלול ההליכה מסומן כאמור היטב הנראה היטב בכל תוואי השטח. משך המסלול כשעה וחצי ואורכו 3 ק"מ.

מדריכי "בית ספר שדה אילת" שסימנו את השביל נותנים הדרכה והכוונה באזור.

איך מגיעים?

נוסעים בכביש היורד מאילת לכיוון טאבה. לפני בית ספר שדה יש מגרש חניה חינמי. מחנים, הולכים על השביל מימין לדרך כמאה מטרים ואז פונים ימינה ונכנסים למסלול המסומן באדום.

מנקודת המפגש בין האדום לירוק יורדים בשביל נוח במשך כ-20 דקות עד למגרש החניה בצמוד לבית ספר שדה אילת.