"נושא השבת הרכוש – לא קיים"

בראיון לסוכנות הידיעות הפולנית אמר ראש ממשלת פולין כי "נושא השבת הרכוש ליהודי ארה"ב - נסגר ואינו קיים".

ניסן צור , י"ג באדר תשע"ט

מתאוש מורבייצקי
מתאוש מורבייצקי
צילום: רויטרס

ראש ממשלת פולין, מתאוש מורבייצקי, העניק ראיון לסוכנות הידיעות הפולנית הממשלתית במסגרתו חשף חלק מהאירועים והשיחות הפנימיות שהתקיימו במהלך ועידת וורשה.

מורבייצקי התייחס לנושאים שעלו בוועידה ובהם גם השבת הרכוש שנגזל ע"י הנאצים ליהודי ארה"ב וכן לאיום האיראני על ישראל.

כאשר נשאל על הבקשה של מזכיר המדינה האמריקאי, מייק פומפיאו, להסדיר את נושא השבת הרכוש ליהודים, אמר מורבייצקי, "אנו מטפלים בנושא הזה בעקביות. הסברנו כי הציפייה לפיצוי פולני על פשעי הנאצים מבוססת על תפיסה בסיסית מוטעית. פולין הייתה קרבן של גרמניה וברית המועצות, הגרמנים הרסו את ארצנו ורצו להשמיד את העם הפולני. אנו אלו שזכאים לפיצוי".

"יתר על כן, נושא השבת הרכוש ליהודי ארה"ב ממוצא פולני נסגר לחלוטין. חתמנו על הסכם על האמריקאים בנושא הזה לפני שנים והוא משחרר אותנו מאחריות. אני רוצה לומר בבירור – הנושא הזה אינו קיים כרגע", הוסיף מורבייצקי.

על דבריו של סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, שכינה את איראן "האיום הגדול ביותר לשלום ולביטחון במזרח התיכון" ואף טען כי "המשטר האיראני תומך בשואה נוספת", אמר מורבייצקי כי "אנו חולקים הרבה מאוד דאגות אמריקאיות שהובעו בוועידת וורשה. עם זאת, זה לא עומד בסתירה לעובדה כי מעבר לחיפוש אשמים במדינות המזרח התיכון, פולין מוכנה להכין פתרונות שלום וקיום דיאלוג. אנו רוצים דיפלומטיה יעילה ושלווה. הפסגה הזו החלה תהליך מסוים שימשיך בעתיד. פולין אינה מתנגדת לאיראן, והיינו רוצים שטהרן תיקח חלק פעיל בתהליך השלום במזרח התיכון".