הסכם סחר עם בריטניה - לקראת הברקזיט

ההסכם מסדיר את ההמשכיות ביחסי הסחר בין המדינות, לקראת עזיבתה של בריטניה את האיחוד האירופי

ערוץ 7 , י"ג באדר תשע"ט

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן ושר המסחר הבריטי ליאם פוקס, יחתמו היום (שני) על הסכם סחר ושותפות בין ישראל ובריטניה.

ההסכם מסדיר את ההמשכיות ביחסי הסחר בין המדינות, לקראת עזיבתה של בריטניה את האיחוד האירופי

הגעת השר פוקס למעמד החתימה מעידה על חשיבות היחסים העסקיים בין המדינות ועל שביעות הרצון בלונדון מההתהדקות ביחסי המסחר. שגריר בריטניה בישראל, דיוויד קוורי, ישתתף גם הוא במעמד החתימה

היקף הסחר בין ישראל לבריטניה – שותפת הסחר הגדולה ביותר של ישראל באירופה, עמד בשנת 2018 על כ-11 מיליארד דולר – גידול של כ-15% לעומת 2017

ההסכם בין ישראל לבריטניה מתבסס על התשתית ההסכמית הקיימת כיום בין ישראל והאיחוד האירופי ומטרתו לשמר המשכיות הוודאות ליצואנים משני הצדדים, ולהבטיח שהסחר בין הצדדים ימשיך להתקיים באותם תנאים בהם הוא מתקיים כיום תחת ההסכם עם האיחוד האירופי.

בריטניה היא שותפת הסחר הגדולה ביותר של ישראל באירופה והשלישית בעולם ומהווה שותפה חשובה של ישראל בקהילה הבין-לאומית. היקף הסחר בשנת 2018 בין ישראל לבריטניה עמד על כ-11 מיליארד דולר, המצביע על עלייה של כ-15% ביחס להיקף הסחר ב-2017. בין השנים 2015-2018 נרשמה עלייה מגמתית בהיקף הסחר בין המדינות.

במרץ 2017 הופעל סעיף 50 לאמנת ליסבון אשר התניע את תהליך היציאה בפועל של בריטניה מהאיחוד האירופי. לפי הסעיף, היציאה צריכה להתרחש תוך שנתיים מיום הפעלתו. בחודשים שחלפו מאז פעלו הבריטים לגיבוש תנאי הפרישה לרבות הסכם מעבר עם הא"א שיאפשר לצדדים זמן הסתגלות וזאת על-ידי קביעת תקופת מעבר עד לסוף 2020. במידה והסכם המעבר לא יאושר בבריטניה - היציאה תתרחש ב-29 מרץ 2019.