רשמית: פולין לא תשתתף בוועידה בישראל

ההחלטה התקבלה בעקבות התבטאותו של ממלא מקום שר החוץ ישראל כץ - שציטט את יצחק שמיר שאמר "פולנים ינקו את האנטישמיות מחלב אמם".

ניצן קידר , י"ג באדר תשע"ט

מטאוש מורבייצקי
מטאוש מורבייצקי
צילום: רויטרס

ראש ממשלת פולין, מטאוש מורבייצקי, הודיע רשמית כי אף נציג מהמדינה לא יגיע לוועידת וישגארד שתתקיים מחר בישראל, זאת בעקבות התבטאויותיו של ממלא מקום שר החוץ, ישראל כ"ץ.

לנוכח אי הגעתה של פולין לועידה בוטלה הועידה, אך ראשי המדינות שאמורות היו להשתתף בועידה יגיעו לישראל ויפגשו עם ראש הממשלה.

מוקדם יותר כינה ראש לשכתו של ראש ממשלת פולין,מיכאל דבורצ'יק את האמירות של כץ "מבישות" והוסיף כי "על רקע האמירה, קיים סימן שאלה גדול סביב השתתפות נציגי פולין בוועידת וישגראד (V4) בישראל".

המשבר הנוכחי עם פולין פרץ בשבוע שעבר כאשר ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "פולנים שיתפו פעולה עם הנאצים ואני לא מכיר אדם אחד שנתבע על האמירה הזו". השגרירה בפולין, אנה אזרי, זומנה אז לשיחת הנזיפה הראשונה מאז פרוץ המשבר הנוכחי. הבוקר היא זומנה לשיחת נזיפה נוספת.

לשכת נתניהו פרסמה ביום שישי הבהרה נוספת באנגלית בעקבות הסערה שעוררו דבריו, ומסרה כי "בתדרוך שערך לעיתונאים, ראש הממשלה נתניהו לא התכוון לעם או המדינה הפולנית, אלא לפולנים. דבריו צוטטו באופן לא מדויק בכלי התקשורת והדיווחים תוקנו בהמשך".

לשכת הנשיאות בפולין אמרה לאחר מכן כי ישראל הבהירה את דברי נתניהו ו"נראה שמדובר במניפולציה עיתונאית". חרף ההבהרה, ביטל ראש ממשלת פולין את הגעתו לוועידת מדינות וישגראד.