נחתם הסכם סחר בין בריטניה לישראל

ההסכם נחתם, בין היתר, לקראת עזיבתה של בריטניה את האיחוד האירופי

ערוץ 7 , י"ג באדר תשע"ט

השר כהן עם שר המסחר הבריטי
השר כהן עם שר המסחר הבריטי
צילום: חורחה נובומינסקי

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן ושר המסחר הבריטי ליאם פוקס חתמו היום (שני) על הסכם סחר ושותפות בין ישראל ובריטניה, המסדיר את ההמשכיות ביחסי הסחר בין המדינות, לקראת עזיבתה של בריטניה את האיחוד האירופי.

שגריר בריטניה בישראל, דיוויד קוורי וראש מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה, אוהד כהן, השתתפו גם הם במעמד החתימה

היקף הסחר בין ישראל לבריטניה – שותפת הסחר הגדולה ביותר של ישראל באירופה, עמד בשנת 2018 על כ-11 מיליארד דולר – גידול של כ-15% לעומת 2017

שר המסחר הבריטי, ליאם פוקס, אמר כי "יחסיהן של בריטניה וישראל חזקים מתמיד, עם שיא בשיתופי הפעולה בסחר והשקעות בין שתי המדינות".

"ההסכם שנחתם היום יאפשר לעסקים בריטים וישראלים, יצואנים וצרכנים להמשיך ולסחור ביניהם בחופשיות ומתוך ביטחון מלא, בזמן שבריטניה נערכת ליציאתה מהאיחוד האירופי. אנו מצפים להמשך חיזוק יחסי הסחר וההשקעות בין המדינות תוך המשך עבודה משותפת בעתיד", הוסיף השר הבריטי.

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, אמר כי "בריטניה היא אחת משותפות הסחר הגדולות והחשובות ביותר של ישראל. העובדה שישראל היא בין המדינות הראשונות איתן בריטניה מגיעה להסכמות ביחס להסכם המשכיות בסחר ליום שאחרי הברקזיט, מעידה על החשיבות ההדדית שמייחסות המדינות לקשר הכלכלי ביניהן".

"ההסכם שנחתם היום יבטיח שהסחר בין הצדדים ימשיך להתקיים באותם התנאים בהם הוא מתקיים היום ושהצמיחה במסחר וההשקעות ההדדיות, כפי שנרשמו בשנים האחרונות, ימשיכו גם לאחר פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי", דברי כהן.

ההסכם בין ישראל לבריטניה מתבסס על התשתית ההסכמית הקיימת כיום בין ישראל והאיחוד האירופי ומטרתו לשמר המשכיות הוודאות ליצואנים משני הצדדים, ולהבטיח שהסחר בין הצדדים ימשיך להתקיים באותם תנאים בהם הוא מתקיים כיום תחת ההסכם עם האיחוד האירופי.

בריטניה היא שותפת הסחר הגדולה ביותר של ישראל באירופה והשלישית בעולם ומהווה שותפה חשובה של ישראל בקהילה הבין-לאומית.

היקף הסחר בשנת 2018 בין ישראל לבריטניה עמד על כ-11 מיליארד דולר, המצביע על עלייה של כ-15% ביחס להיקף הסחר ב-2017. בין השנים 2015-2018 נרשמה עלייה מגמתית בהיקף הסחר בין המדינות.