דור ההמשך של ההנהגה הרבנית בישראל

789 רבנים הוסמכו באופן רשמי לכהן כרבנים, רבני ערים ודיינים. ''עיני עם ישראל בערים וביישובים יהיו נשואות אליכם''.

ערוץ 7 , י"ד באדר תשע"ט

מעמד היסטורי
מעמד היסטורי
צילום: יעקב כהן – אושרת ראובן.

אלפי רבנים ובני משפחותיהם התכנסו אתמול (ב׳) בטקס הענקת תעודות הסמכה ל-789 רבנים, רבני עיר ודיינים. מעמד שנערך לראשונה במרכז הקונגרסים בבנייני האומה בירושלים.

הטקס המרגש נערך במעמד הרב הראשי לישראל והראשון לציון הרב יצחק יוסף, הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו, חברי מועצת הרבנות הראשית, חברי בית הדין הגדול, מנכ"ל הרבנות הראשית לישראל הרב משה דגן והשר לשירותי דת יצחק ועקנין.

הרב יוסף אמר "אתם הרבנים הגאונים החשובים, מקבלי התעודות, אתם עמודי התווך של הדור הבא. כל הרבנים שהוסמכו כאן הערב יגעו רבות בתורה ובפוסקים על מנת להגיע למעמד הזה, ובוודאי שאתם ראויים לכך.

"כל תלמיד חכם שהערב מקבל תעודה, צריך לדעת גם את 'הטור החמישי', כל תלמיד חכם צריך להבין דבר מתוך דבר כשהוא נשאל שאלות בהלכה, הוא צריך להבין גם מה עומד מאחורי השאלה.

"בנוסף, חשוב מאוד לדעת את כללי הפסיקה הנכונה וללכת על פיה 'ולאסוקי שמעתא אליבא דהלכתא' ואני מברך אתכם שבעזרת ה' תדעו לפסוק את ההלכה ושלא תצא תקלה תחת ידכם", סיים הראשון לציון את ברכת הדרך למאות הרבנים הנרגשים.

הרב לאו פנה לרבנים מקבלי התעודות והדריך אותם: "אתם הרבנים שהוסמכתם לשמש ברבנות, כאשר תזכו היום לקבל את תעודות ההסמכה, תזכו להחזיק תעודה המאשרת את עמלכם בתורה ולפסוק הלכה למעשה, זאת תעודה שעמלתם עליה רבות.

"החובה היא עליכם שלא לטעות בדבר הלכה ושנשמעים דבריכם כהוגן ובאופן הנכון, אנו סמוכים ובטוחים כי לאחר עמל בתורה ותעודה כזאת וודאי שיישמעו דבריכם. אך בנוסף חשוב להדגיש, ככל שאדם עולה ומתעלה - הזהירות נדרשת יותר. המשיכו הלאה בחיזוק ובלימוד".

הרב הוסיף מילים חמות לרעיותיהם של הרבנים שנכחו אף הן במעמד, "יישר כוח גדול לרעיות, כי אילולא הן לא הייתם עולים ומצליחים, הן איפשרו לכם לעמול וללמוד בשקט ובבטחה.

"האהיבו שם שמים על הבריות והקב"ה ייתן בפיכם את התשובות הנכונות והמילים הנכונות בכל פסיקה ושאלה שתישאלו", סיים הרב את דבריו.

צילום: יעקב כהן – אושרת ראובן

מנכ"ל הרבנות הראשית משה דגן סקר בפני הנוכחים במצגת מרשימה את פעילותה הברוכה של הרבנות הראשית לאורך פעילותה במשך 98 שנה מיום הקמתה ועד לימינו אלה.

בדבריו שיבח מנכ"ל הרבנות את הרבנים מקבלי התעודות ובני משפחותיהם: "אתם דור ההמשך של ההנהגה הרבנית בישראל. עיני עם ישראל בערים וביישובים יהיו נשואות אליכם ואל מוצא פיכם. אנו יודעים כי כל אחד ואחד מכם מהווה את הפנים של הרבנות הראשית, ולכן, אנו שואפים להעצים את מעמדכם כמנהיגים ולהעניק לכם את הכלים הדרושים על מנת שתוכלו לתת מענה, עצה וכיוון לקהילותיכם".

הרבנים מקבלי תעודות ההסמכה הורכבו מ- 560 מקבלי תעודת "יורה יורה" (תואר הסמכה לרבנות, המקביל במעמדו לתואר ראשון) המוסמכים לכהן כרבני שכונות, 168 רבנים שהוסמכו לכהן כרבני עיר, וכן 69 מקבלי תעודת "ידין ידין" (תואר הסמכה לדיינות המקביל במעמדו לתואר שני) המוסמכים לכהן כדיינים.טוען....