משה קינלי טור-פז: ''אצלנו הערכים נוהרים לקלפיות״

משה קינלי טור-פז (יש עתיד) במשדר הבחירות של ערוץ 7 במלון קינג דיוויד: יש לנו נבחרת שתוכל להנהיג גם אם לא יהיה חיבור עם בני גנץ.

עוזי ברוך , י"ד באדר תשע"ט

משה (קינלי) טור-פז
משה (קינלי) טור-פז
צילום: ערוץ 7

משה קינלי טור-פז, איש יש עתיד ותושב כפר עציון, דוחה בראיון לערוץ 7 את התמיהה באשר לבחירתו כאדם דתי דווקא ב'יש עתיד' כמפלגתו: "זו מפלגה נהדרת שמאמינה בחיבורים בין דתיים וחילוניים", הוא אומר.

בדבריו דוחה טור-פז את הניסיון לתייג אותו, את אלעזר שטרן ואת עליזה לביא כ"עלה התאנה" של יאיר לפיד. לדבריו השלושה שותפים אמיתיים של יאיר לפיד ושל מפלגה שמחברת אנשי ימין ואנשי שמאל, דתיים וחילוניים במטרה משותפת להביא למדינה טובה יותר.

"אני לא רוצה לפסול אחרים, אבל ל'יש עתיד' יש דרך, יש מצע, יש חבורה מצוינת שמובילה אותה ואני שמח להצטרף לחבורה הזו. זו מפלגה של ערכים. אצלנו אומרים 'הערכים נוהרים לקלפיות' והמשמעות היא שאנחנו מאמינים בערכים למרות שזה קשה ונכונים להיאבק בשחיתויות ולשנות סדרי עדיפויות במדינה למרות כוחות שפועלים נגד".

בסוגיות של דת ומדינה סבור טור-פז כי הדרך היא אימוצה של אמנת גביזון מדן. "זו הדרך להסדרת יחסי דת ומדינה. אין סיבה שאוטובוס יעבור בשבת בכפר עציון אבל בשכונה חילונית בתל אביב אין סיבה שאדם לא ייסע באוטובוס, וזה גם פחות חילול שבת. כשאנחנו כופים על אחרים אנחנו יורים לעצמנו ברגל".

על הסיכוי לחיבור בין מפלגתו לבין 'חוסן לישראל' של בני גנץ אומר טור-פז כי ההתרשמות היא שמפלגתו מאוד מעוניינת באיחוד שכזה, אך לפי שעה אינה מקבלת תשובות על ערכים ועל דרך, "הסיפור הוא בכלל לא מקומות. אנחנו רוצים לדעת מי מוביל שם, השמאל, הימין, החברתי? אנחנו אומרים דברים ברורים כבר שבע שנים ויש לנו תכניות פורטות על כל דבר ואנחנו מוכנים לשלטון כרגע. הלוואי והשיחות יצליחו אבל גם אם לא, 'יש עתיד' מציגה נבחרת מצוינת להוביל את המדינה".

"אם 'חוסן לישראל' תיתן תשובות אפשר להתחבר. אם נגיע להסכמה בנושא הערכים נגיע להסכמה בעניין המקומות. כעת אנחנו מדברים עם עצמנו ו'חוסן לישראל' חיה בפנטזיות שהיא לבד תעשה דברים".