ריבלין: כל יהודי זכאי לחיות בכל מקום שיבחר

נשיא המדינה ריבלין לנשיא צרפת: ״השבוע חזינו בגילויי אנטישמיות נוראים המהווים עלבון לעם היהודי, לרפובליקה הצרפתית ולכלל האנושות״

רעות הדר , ט"ו באדר תשע"ט

הנשיא ריבלין עם נשיא צרפת מקרון
הנשיא ריבלין עם נשיא צרפת מקרון
צילום: חיים צח, לע"מ

על רקע גל האירועים האנטישמיים באירופה ובצרפת בפרט, שיגר נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אגרת דחופה אל הנשיא עמנואל מקרון, בה הביע דאגה מהמצב והערכה לפועלו.

״אני כותב לך ידידי גם ברמה האישית וגם בשם מדינת ישראל, כדי להביע את הערכתי לביקורך אמש בבית העלמין היהודי ב-Quatzenheim ובאנדרטת השואה בפריז", כתב ריבלין.

''חילול הקברים היהודיים עם סמלים ניאו-נאצים, מהווה תזכורת מטלטלת לנוכחותה של האנטישמיות. לצערי, זהו לא מקרה בודד. רק השבוע חזינו בגילויי אנטישמיות נוספים, נוראים ומטרידים המהווים עלבון לעם היהודי, לרפובליקה הצרפתית ולכלל האנושות. בזמנים שכאלה דרושה מנהיגות חזקה וברורה, כפי שראיתי אצלך כשנפגשנו במהלך ביקורי בצרפת בחודש האחרון.

''פעולותיך, כמו גם דברייך, מהווים הוכחה ברורה להתחייבותך למאבק נגד האנטישמיות. זהו מסר חשוב לאומה הצרפתית ולקהילה היהודית המהווה חלק בלתי נפרד ממנה. אנו יכולים וחייבים להילחם בנגע הזה. יחד נתגבר על שנאה מכל סוג שהיא", הוסיף ריבלין.

הנשיא גם עם הפילוסוף הצרפתי פרופסור אלן פינקלקראוט, מהאינטלקטואלים הבולטים בצרפת, אשר חווה מתקפה אנטישמית אישית בימים האחרונים ברחובות פריז במסגרת מחאת ״האפודים הצהובים״, וביקש לחזק את ידיו ולהביע את תמיכתו בשם העם כולו.

״אני מבקש להביע את תמיכתי המלאה לאחר המתקפה הפוגענית והנפשעת שעברת״, אמר הנשיא לפרופסור, ״זוהי תזכורת מבעיתה לכך שאנטישמיות ואנטי-ישראליות צועדות לעיתים יד ביד ולא ניתן להפריד ביניהן. על העולם להאבק בתופעה ללא פשרות והרכנת ראש״.

עוד הוסיף הנשיא בשיחתם: ״שמעתי שהמפגינים קראו לך לחזור לתל אביב. אני בטוח שאתה יודע שתל אביב היא מקום נהדר, אבל לנו אין ספק כי כל יהודי זכאי לחיות בכל מקום שיבחר״. הנשיא הזמין את פינקלקראוט שהודה לו על השיחה מעומק הלב, לפגישה בירושלים בביקורו הבא בארץ.