שריון הרב בן דהן - "תעלול פוליטי"

התנועה לאיכות השלטון טוענת כי ההסכם בין הליכוד לבית היהודי אינו חוקי ויש לסכלו, ''תעלולים פוליטיים על חשבון הציבור".

ערוץ 7 , ט"ז באדר תשע"ט

הרב אלי בן דהן
הרב אלי בן דהן
צילום: חזקי ברוך

התנועה לאיכות השלטון פנתה היום (ה') ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, בדרישה להורות על פסילת רשימת מפלגת הליכוד לכנסת ה-21 או לחילופין, על פסילת מועמדותו של הרב אלי בן דהן במסגרת רשימת מפלגת הליכוד.

כזכור, "הליכוד" התחייב בפני מפלגת "הבית היהודי" ומפלגת "האיחוד הלאומי" לנקוט מספר מהלכים, במידה ואלו יכניסו לרשימתן המשותפת לכנסת ה-21 שני מועמדים מטעם מפלגת "עוצמה יהודית".

בין ההתחייבות, סוכם על שיריון של מועמד מטעם מפלגת הבית היהודי או האיחוד הלאומי במקום ה-28 ברשימת הליכוד לכנסת. על פי ההסכם, מיד לאחר הבחירות תקבל סיעת הליכוד החלטה על פילוגו של ח"כ זה מסיעת הליכוד והוא יוכל להצטרף בחזרה לסיעת המקור ממנה הגיע. ואכן, על בסיס מכתב ההתחייבות, הגישה היום מפלגת הליכוד את רשימתה לוועדת הבחירות המרכזית ובה, במקום 28 משוריין הרב אלי בן דהן, חבר מפלגת הבית היהודי.

בתנועה לאיכות השלטון אומרים כי אם כל מטרת מפלגה באשר היא היא לקדם על ידי נבחרים את מטרותיה המדיניות והחברתיות, צירוף נציג מפלגה אחרת לרשימת המפלגה, שמטרתו לקדם מדיניות ומטרות של מפלגה אחרת, עומדת בניגוד מוחלט להגדרת אותו הגוף כ"מפלגה". בשל כך, הדבר עשוי לסתור את היות הליכוד מפלגה, ומשכך אין היא יכולה להגיש רשימת מועמדים לכנסת ויש לפסול את רשימתה.

"ההסכם העומד בבסיס השתתפות הרב בן דהן ברשימת הליכוד לא חוקי", טוענים בתנועה. ''סעיף 61 לחוק הכנסת שכותרתו 'פרישה מסיעה' קובע כי חבר כנסת הפורש מסיעתו שלא במסגרת התפלגות, לא יכול להיות מצורף לסיעה כלשהי בתקופת כהונתה של אותה הכנסת.

''כתב התחייבות מסדיר את פרישת בן דהן מסיעת הליכוד מיד אחרי הבחירות ואת חזרתו לסיעתו האמיתית, אך פרישה שכזו לא מאפשרת את צירופו של לסיעה כלשהי בתקופת כהונת כנסת זו. על כן, ההסכם כולו אינו חוקי והינו בטל.

''מעבר לכך, על פי החוק, אדם לא יכול להיות מועמד ביותר מרשימת מועמדים אחת, אך על פי ההסכם, יהיה רשום בן דהן ברשימת הליכוד ומיד לאחר הבחירות יחזור לסיעתו. הדבר נוגד את חוק הבחירות כיוון שמדובר במועמד של מפלגה אחת הרשום, בפועל, ברשימת מועמדים של מפלגה אחרת", הוסיפו בתנועה לאיכות השלטון.