השופט מודה: טעיתי פעמיים

שלושה ימים אחרי תצוגת השיפוט השנויה במחלוקת, מודה אלון יפת, שופט המשחק בין הפועל באר שבע לבית"ר ירושלים: עשיתי שתי טעויות קשות

נרי וייס , ט"ז באדר תשע"ט

כדורגל
כדורגל
צילום: istock

משחק הכדורגל שהתקיים ביום שני האחרון בין הפועל באר שבע לבית"ר ירושלים, שנערך באצטדיון טרנר שבבאר שבע במסגרת המחזור ה-23 בליגת העל בכדורגל, ממשיך לעמוד בכותרות.

אחרי שאמש הורחק שחקנה של בית"ר ירושלים, מאור בוזגלו על ידי בית הדין של ההתאחדות לכדורגל לשלושה משחקים, בשל התנהגותו לאחר אותו משחק כשניגש לשופט הראשי אלון יפת וקרא לו "אפס", על אף עברו הנקי ולמרות שהתנצל מיד לאחר מכן על התפרצותו, הערב (חמישי) סוף סוף שובר השופט הראשי יפת שתיקה ולוקח אחריות על תצוגת השיפוט החלשה להחריד, על גבול השערורייתית.

"לאחר שצפיתי וניתחתי את המשחק אותו ניהלתי בין הפועל באר שבע לבית״ר ירושלים ברור לי כי אני וצוות השיפוט טעינו בשתי החלטות משמעותיות במשחק", פתח יפת ואמר.

יפת, בן ה-47 לו זו אמורה להיות השנה האחרונה כשופט, אמר כי הוא נאמן לדרכו ארוכת השנים ועל כן הוא "לוקח אחריות על ביצועי שיפוט פחות טובים מהסטנדרטים המחוייבים משופט עם ניסיון ורזומה כשלי".

עם זאת, טוען יפת כי כל מה שארע לאחר המשחק כנגדו וכנגד כל מי שהיה קשור למשחק ולשיפוט יצא מפרופורציות. "במשך כל שנותי כשופט לא נתקלתי בכזה מחול שדים ובכזאת אלימות מילולית נגדי ונגד צוות השיפוט והאיגוד. במשך כל הימים והלילות עד היום נשלחו מאות הודעות ברשתות השונות, בווטסאפ ובשיחות טלפון, אלי, אל יגאל פריד ואל בני משפחותינו".

לדברי יפת, "ההודעות כללו קללות, נאצות ואיומים קשים על חיינו ועל חיי המשפחות. במשך 72 שעות מרגע שריקת הסיום לא פסקו ההודעות והטלפונים המאיימים".

"השיח המתלהם היה יכול להימנע אם כל העוסקים במלאכה - מאמנים, שחקנים ואנשי תקשורת - היו נוקטים בשפה מכבדת ואחראית יותר כלפי צוות השיפוט במהלך המשחק ולאחריו, גם אם ביקורתית. יש מקום לביקורת, בכך אין ספק, אבל אף אחד אינו פטור משאלת האחריות האישית שלו", אמר יפת.

יפת בחר לציין את התנהגות המועדון הירושלמי והעומד בראשו, אלי אוחנה כשאמר "אני חייב לציין לטובה את בית״ר ירושלים ואת יו"ר הקבוצה, מר אלי אוחנה, שהתעשתו ועשו לא מעט כדי להנמיך את הלהבות וראוי שהתנהלותם זו תהווה מודל לאחרים".

"גם הקהל המתלהם לא מייצג בעיני ובעיני חברי את רוב אוהדי בית"ר ירושלים ובמהלך הימים האחרונים קיבלתי לצד ההודעות הקשות והאלימות גם לא מעט הודעות מעודדות אשר מתנערות מההתנהלות האלימה כלפי".

"בשמי ובשם חברי השופטים אני קורא לכל מי שהכדורגל יקר לליבו, להתנער ולגנות את האלימות שהיתה מנת חלקנו בשבוע האחרון. אני מבטיח לכם שכל השופטים ועוזרי השופטים, צעירים ו-ותיקים, עושים כל שביכולתם כדי להעביר את המשחקים בצורה הטובה ביותר, אולם לצערי לא תמיד אנו מצליחים ולעיתים טועים. בסופו של יום אנו בני אנוש וכל עוד בני אנוש מקבלים החלטות בשבריר שנייה, טעויות יכולות לקרות. היו בטוחים שאנו לוקחים לליבנו כל טעות ולו הקטנה ביותר".

לדברי יפת, הוא החליט לשבור שתיקה בשל אותו מחול שדים לדבריו שמתנהל בתקשורת, ולאו דווקא כי הוא מרגיש חובה להודות בטעויותיו שככל הנראה חרצו את גורלה של בית"ר ירושלים העונה. "בחרתי לומר את הדברים שעל לבי באופן כן ופומבי כדי לסיים את האירוע ולהתמקד בהכנות לקראת המשחקים הבאים שאנהל, ורגע לפני שהחברים שלי חוזרים לנהל את משחקי המחזור הקרוב בליגות השונות. המשחק הזה כל כך יקר לי והקדשתי לו שנים רבות, כך אמשיך גם בעתיד. אני רוצה לומר לילד הצעיר שחולם להיות שופט כדורגל, ואולי קצת נבהל מארועי השבוע האחרון, כי גם היום הייתי מתחיל את המסע הקסום הזה מחדש".


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il