"צעד גדול לישראל וצעד ענק לטכנולוגיה הישראלית"

ראש הממשלה השתתף באירוע הצפייה בשיגור החללית הישראלית 'בראשית'. "עדות לגבורה ישראלית ולדבר מופלא שמתרחש כאן"

ניצן קידר , י"ז באדר תשע"ט

נתניהו צופה בשיגור, הלילה
נתניהו צופה בשיגור, הלילה
צילום: קובי גדעון, לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו השתתפו הלילה (שישי) באירוע הצפייה של שיגור החללית הישראלית הראשונה לירח "בראשית", בחדר הבקרה של התעשייה האווירית.

ראש הממשלה אמר לפני השיגור, "בערב הזה אני מבקש קודם כל לזכור את אילן רמון, את רונה ואת אסף".

"זו עדות לגבורה ישראלית ולדבר מופלא שמתרחש כאן. זהו צעד גדול לישראל, אבל צעד ענק לטכנולוגיה הישראלית", הוסיף נתניהו.

לדבריו, "אמרתי לפני כמה שעות שמדינת ישראל היא כוח עולמי עולה ועולה, עד הירח. זהו הישג כביר וזה מרגש מאוד. זה מראה למה אנחנו מסוגלים, בזכות אנשים שנמצאים כאן, ואנשים שנמצאים כאן מאחוריי (בחדר הבקרה). המדענים, המהנדסים, הפיזיקאים, המתמטיקאים, המנהלים והתורמים".

"ביקשתי להעלות תנ"ך, דגל ישראל, והכתובת "עם ישראל חי" על הירח. אמרו לי: 'זה בסדר, זה כבר טופל'. זה דבר שאפשר היה רק לחלום עליו", סיפר ראש הממשלה.

הוא ציין, "אנחנו מדינה קטנה אבל ענקית. ענקית ביוזמה, ענקית בכושר העשייה שלה, ענקית בהישגים. יש ארבע מדינות ששיגרו חללית לירח. אחת מהן גדולה מאיתנו פי 800, אחת מהן גדולה מאיתנו פי 500, ואחת קצת פחות. אנחנו מדינה קטנה-ענקית, ומה שיש פה זו רק עדות להתחלה. זו רק ההתחלה. אני מקווה שאתם כבר מתכננים את החללית למאדים. החללית המאוישת או הלא-מאוישת, זה פחות חשוב. אבל זה רק מראה מי זה העם שלנו, מה זה העם שלנו, עם שורשים עמוקים-עמוקים במורשת שלנו, ועם השאיפה לעלות מעלה-מעלה".

בתום השיגור אמר נתניהו, "כל אחד מכם יזכור כמוני את הרגע הזה, כי להיות ראשון זה פעם בחיים. הדלק האמיתי של החללית זה החוצפה הישראלית והגאוניות הישראלית. יש פה הרבה אנשים חצופים וגאונים, וכל הכבוד לכם. אנחנו פשוט נרגשים, ועכשיו אני יודע מה אני צריך לעשות בשישים הימים הבאים".

"זה רגע של גאווה עצומה. זה נכון שיחד עם סין, רוסיה וארה"ב אנחנו מהווים בערך שליש מאוכלוסיית העולם, אבל התרומה שלנו היא עצומה בלי קשר לקוטן שלנו. אנחנו ענקים. מה שיש פה זה הרבה מעבר לכסף, אני חושב שאפילו הרבה יותר מטכנולוגיה. יש פה השראה גדולה, ויש פה תעוזה גדולה, ועד לרגע זה יש פה הצלחה גדולה. אז אנחנו מסתכלים על השעון, עוד שישים יום בערך. ב-11 באפריל אנחנו ניפגש, ואני מקווה שנוכל לחגוג את הנחיתה בשלום של "בראשית". עם ישראל חי", סיכם ראש הממשלה.