גדעון סער:
הבחירות יהיו קשות, הן לא בכיס שלנו

השר לשעבר שהגיע לצמרת הליכוד מוטרד מהבחירות לכנסת ה-21. "מדינה פלסטינית ביהודה ושומרון - סכנה לעתיד העם היהודי".

ערוץ 7 , י"ז באדר תשע"ט

גדעון סער
גדעון סער
צילום: קובי ריכטר/TPS

השר לשעבר גדעון סער שהגיע לצמרת הליכוד בפריימריז האחרונים, מודאג מנפילת השלטון הימין בבחירות הקרובות ומסרב להתקוטט עם ראש הממשלה בנימין נתניהו על רקע המתיחות ביניהם.

''ביני לבין נתניהו אין מריבה, כי למריבה צריך שני צדדים, ואין שני צדדים למריבה. רדיפה יכולה להיות חד־צדדית", אמר סער בראיון לעיתון ישראל היום. ''כאשר הוטחו בי דברים מסוימים ערב פתיחת הקלפיות בפריימריז, הייתי חייב להגיב שמא שתיקה תיחשב להודאה.

''ברגע זה אנחנו צריכים להיות ממוקדים בבחירות ב־9 באפריל. כל הנושאים האישיים והבין־אישיים צריכים להידחק הצידה. הם חשובים הרבה פחות מהמטרה המשותפת".

סער לא מסכים עם נתניהו בכל הסוגיות, אך חושב שמדיניותו הועילה לישראל. "הליכוד חזר לשלטון בדיוק לפני עשר שנים", הוא אומר, "ובמאזן הכללי אפשר להגיד שני דברים חשובים: ראשית, היום ישראל חזקה יותר, מבחינה מדינית וכלכלית, מכפי שהיתה כאשר חזרנו לשלטון. שנית, בתקופה הזו ישראל התנתקה מהנתיב המסוכן של הנסיגות, שהתחיל בימי אוסלו ונמשך יותר מעשור. אלה שתי העובדות העיקריות, וזו הבחירה האמיתית שנמצאת בפני עם ישראל, אף שזה לא מוצג לו כך: להמשיך בדרך שמחזקת את ישראל, או לחזור לדרך הוויתורים והנסיגות".

סער ציין כי נתניהו עמד בלחצים של ממשל אובאמה שהופעלו במשך שמונה שנים. "לא עם כל מה שעשה נתניהו אני מסכים, אבל אני נותן לו קרדיט על היכולת לעמוד מול ממשל אובאמה במשך שמונה שנים, ועל היכולת להתנתק מהתקדים שהניח על השולחן אהוד אולמרט. כי הרצון המקורי של ממשל אובאמה היה להמשיך את השיחות עם ישראל והפלשתינים מהמקום שאליהן הגיעו עם אולמרט. על זה מגיע לו קרדיט".

לדבריו, ישראל צריכה להתנגד להקמת מדינה פלסטינית במסגרת תוכנית טראמפ. "זו דעתי, וביטאתי אותה בפגישה שקיימתי עם שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן. אין שום סיבה לדבוק במתווה שהנדבך המרכזי שלו הוא הקמת מדינה ערבית בלב ארץ ישראל, כלומר מדינה נוספת. ולא משנה אם נקרא לזה 'מדינה מינוס'. אני נגד מדינה פלשתינית. בעיניי זה רעיון מסוכן, מבחינת עתיד העם היהודי בארצו.

"השמאל אומר שהקמת מדינה פלשתינית תפתור את הבעיה הדמוגרפית, אך האמת הפוכה. מדינה פירושו שליטה שלהם על הגבולות, ומשמעות הדבר היא כניסה של אוכלוסייה פלשתינית ואסלאמיסטית, שתרצה להיות בחוד המאבק נגד הישות הציונית. כך שבעצם, כל המפעל הציוני שהגענו אליו יהיה ברוורס, כי מדינה פלשתינית תביא לרוב ערבי בארץ ישראל. מי שרוצה למנוע רוב כזה, חייב להתנגד לה".

סער נשאל מה היא האלטרנטיבה, והשיב: "אוטונומיה ערבית, שהבסיס שלה קיים כבר היום ברשות הפלשתינית ביהודה ושומרון. לפי דעתי, בעתיד יהיה אפשר להגיע להסדרים אזוריים על בסיס מדינות קיימות, כשאותה אוטונומיה תהיה בעלת זיקה לממלכת ירדן. אבל בשום אופן לא מדינה ערבית ביהודה ושומרון; היא תייצר בעיה שלעומתה בעיית עזה תחוויר".

השר לשעבר הדגיש כי הוא תומך בהחלת החוק הישראלי על אזורי ההתיישבות הישראליים ביהודה ושומרון. ''בעיניי, זה צריך להיות יעד בעדיפות עליונה של הממשלה הבאה. צריך לנסות להגיע להבנה עם הממשל האמריקני שתבטיח מטריית הגנה במוסדות בינלאומיים. אני כמובן מתנגד לסיפוח האזורים שבידי הרשות הפלשתינית, שעליהם אין לנו תביעה. על אזורי C יש לנו תביעה".